O námahe 1

O námahe

O námahe 3

Dokonalosť je umenie získané tréningom a návykom. Nekonáme správne, pretože by sme boli cnostní, alebo dokonalí. Práve naopak, cnosť a dokonalosť získavame, pretože konáme správne. Sme tým, čo opakovane robíme. Dokonalosť teda nie je čin, ale návyk.  (Aristoteles)                                         

Mám možnosť byť občas v posilňovni sám a je to úžasný pocit. Pot mi steká po brade, odkvapkáva z nosa na zem. Všetky kontrolky mi od námahy blikajú a do toho vonia magnézium. Predlaktie a sila úchopu signalizujú, že je čas pomaly končiť. Keď hlava, ani svaly nedokážu udržať správnu techniku, uzatváram tento špeciálny rituál.

Som vďačný za každé tiché ráno a moje rutiny. Keď sa mi podarí pripojiť aj tréning, mám pocit, že som začal správne. Akoby som sa pripojil k niečomu, čo tu bolo skôr ako ja. Začať s východom slnka, pustiť sa do namáhavých vecí, siať, stavať, ochraňovať. Nevyhýbať sa námahe. Neviem, kedy v minulosti chlap sedel v bežnom dni toľko čo ja. Možno ak bol ochrnutý, alebo mal zlomené nohy.

Každý rok sa snažím vybrať sa na niekoľko dní do hôr. Dobrá partia chlapov sa namáha pochodom cez lesy, spia pod nočnou oblohou a varia na ohni. Niektorí ľudia dvíhajú obočie. Prečo si takto sťažovať dovolenku? Prečo niesť na chrbte náklad stokrát na kopec? Na čo hľadať v lesoch pramene, keď stačí otočiť kohútikom? Pretože je to ťažké a mám pri tom pocit, že žijem.

Nemám pole, ani koňa, brnenie, nepotrebujem loviť, nestaviam dom. Ešte stále sú tu však výzvy, ktoré sa mi občas postavia do cesty. Vyrastať v blahobyte a dostatku nie je pre muža jednoduchá vec. Samozrejme, som vďačný za mnoho vecí, ktoré mi poskytujú komfort, ale na druhej strane dostáva moje ja poriadne zabrať. Preto hľadám cesty, ktoré ma prevedú tréningom a naučia  novým návykom. Problémy, ťažké situácie, stres a námaha nie sú zriedkavá vec. Pripravujem sa, aby ma neprekvapili. Budujem fyzickú silu, aby som sa nebál postaviť oproti vlečke dreva, alebo rekonštrukcii bytu. Makám na vnútornej sile, aby som dokázal prijať námahu ako súčasť mužovho sveta.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Lekcie mužnosti: Každodenná povinnosť

Verím, že prijímať dobrovoľne námahu a bolesť mi pomôže stať sa človekom, ktorý je schopný konať v ťažkých situáciách správne.

Ako povedal Aristoteles: „Sme tým, čo opakovane robíme”.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

5 Comments

      1. No Ironmani to prebehnu za 13 hodin a my co sa pasieme na cucoriedkach a kochame vyhladmi tak to mame prejdene za 5 dni. Je to len 98 km.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *