Môj ocko je taký super, že... 1

Môj ocko je taký super, že…

konferencia (1)

Vedeli ste, že Batman má syna? No jeho výchova nie je nijak ideálna a Damian Wayne robí otcovi nemalé starosti. Ani neporaziteľný Wolwerine na tom nie je lepšie. Vzťah s jeho synom Dakenom je, mierne povedané, komplikovaný. Môžete uhýbať projektilom, v sekunde zahojiť ranu, mať super analytické schopnosti a postavu gréckych bohov, no nič z toho vám nezaručí pohodové rodičovstvo. Nie každý superhrdina je dobrý rodič, no každý dobrý rodič je superhrdina.

Je ľahké mať dieťa, no nie je jednoduché byť otcom. Chce to objaviť v sebe schopnosti, ktoré neprebudí uhryznutie rádioaktívnym pavúkom, ale vaše vlastné dieťa. Trpezlivosť, láskavosť, kreativitu, hravosť, sebazapretie, vedenie.

Častým omylom nás ockov je, že náš čas príde niekedy neskôr. Predstavujeme si, že sa naše deti jedného dňa prebudia so schopnosťou viesť racionálnu debatu a v tej chvíli im odovzdáme celú nahromadenú múdrosť. Výchovu a detaily dní nechávame s falošnou predstavou mamám, že my predsa riešime tie podstatné veci, ako je postoj našej rodiny k politike Ruska a USA.

Hlboký omyl priatelia. Našou úlohou je prítomnosť. Synovia a dcéry od prvých dní potrebujú vedieť, že ten s hlbokým hlasom nie je iba nezaujatý pozorovateľ, ale že je drakobijec, objímač, rozprávkorozprávač, šteklič, koník… Okrem toho sme tí, ktorí odovzdávajú oheň. My zosobňujeme a prinášame to, čo raz ponesú naše deti.

Existujú aj otcovia, ktorých najprirodzenejším prostredím je gauč. Z tohoto riadiaceho velína sa snažia zmenežovať celý svet. Ak sa naskytne krízová situácia, vysunú obranné štíty a neprenikne k nim nič. Heroický boj, ktorý viedli v práci,  ich odradí od dobrodružstva s vlastnou rodinou. Ľahko sa však môže stať, že sa gauč stane časovou kapsulou a keď z neho jedného dňa vystúpia, všetci už budú omnoho starší a inde. Niekedy doslova. Chlapi… gauč je dobré miesto na prechodný, nie na trvalý pobyt. Dobrými otcami sa stávame v teréne, v zákopoch vankúšových vojen, v krvi rozbitých kolien, v strachoch zo zubných vŕtačiek… Toto sú príliš veľké dobrodružstvá pre jedného rodiča, no ideálne pre dvoch.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Quo vadis, muzom.sk?

Kedysi dávno, keď si ľudia videli navzájom do kuchyne, bolo pravdepodobne prirodzenejšie inšpirovať sa a priučiť, čo a ako s drobizgom. Dnes máme síce knihy a sociálne siete, ale tam sa vám do cesty pletú savo drinky a podobné chuťovečky. No nie je všetkým dňom koniec!

V Košiciach bude 28. októbra 2017 Konferencia (ne)obyčajných rodičov. Jeden celý deň nadupaný seminármi, prednáškami, rozhovormi a stretnutiami super-rodičovskej komunity. Všetko naživo a z mäsa a kostí. Jedinečná príležitosť premýšľať, hľadať, meniť, skúšať a počúvať. To všetko len kvôli tomu, aby sme sa posunuli na našej ceste byť lepšími. Kvôli sebe a kvôli deťom.

Okrem toho konferencia ponúkne ďalšie možnosti, ako výstavu detských kníh, parádny program pre deti, kávy, čo žalúdok znesie, a dokonca aj jedlo.

Všetky potrebné info o cene lístka a podobne nájdete na www.konferenciaprerodicov.sk

Otcovia, muži, pasivita je nepriateľ. Berte tieto riadky ako výzvu do jedného z bojov, kde ustupovať znamená strácať najbližších. Kedysi sme sa ako deti predbiehali frázou „Môj ocko je taký silný/rýchly/múdry/super, že…”, tak nech majú aj naše deti o čom hovoriť.

Pamätajte, nie každý superhrdina je dobrý rodič, no každý dobrý rodič je superhrdina.

Ak ste sa dočítali až sem, máme pre vás ponuku. Napíšte do komentárov, v čom bol váš otec naj… Skutočne hľadáme originálne, inšpirujúce veci. Zo všetkých mužov, ktorí sa zapoja, vyžrebujeme jedného, ktorému dáme lístok na Konferenciu (ne)obyčajných rodičov.


korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

7 Comments

 1. Dobre napísané aj ked na moju skodu a nerád to priznávam ,keďže sám som sa ocitol v tej kapsuly. Teraz sa mi to tak vracia ako bumerang, keďže dcéra je uz skoro dospelá a ona mi nerozumie a ani ja jej…

 2. Ja mimo súťaže – otcom ešte nie som. Mám s otcom veľmi dobrý vzťah, doteraz je to jeden z najvplyvnejších ľudí v mojom živote. Ak by som z toho množstva dobrých vecí mal vybrať jednu, v ktorej bol ocino naj, tak to bola schopnosť učiť ma rozmýšľať o tom, prečo robím veci, ktoré robím a taktiež, prečo iní konajú tak, ako konajú. U nás nikdy nezaznelo “vždy sme to tak robili” ani “na to si ešte malý, aby si to pochopil.” Príkazy, zákazy, pravidlá, dohody a spôsob fungovania u nás doma bol vždy vysvetlený a väčšinou 🙂 pochopený. To ma naučilo rozmýšľať o dôvodoch, pre ktoré robím veci – a to ma vedie k zmysluplnému životu, lebo sa usilujem nerobiť nič “len tak”

 3. Bohuzial nemozem napisat v com bol alebo je moj otec naj.
  Podla neho chlap ma zarabat peniaze a zena sa ma starat o vychovu, domacnost a vsetko ostatne.
  Prave vdaka otcovy som sa naucil ze nechcem byt taky ako on.
  Chcem aby moj syn vedel ako sa ma spravat ku svojej zene, ze ma byt jej rovnocenny partner vo vsetkom.
  Vdaka svojej milujucej a starostlivej zene uz 12 rokov pracujem na tom aby som bol iny ako moj otec aj ked sa mu vo vela veciach podobam.
  Viem ze vyhovorka ze vtedy bola ina doba a rodiny tak fungovali je len vyhovorka pre neschopnost vychovavat vidim to na priklade svokra ktory tiez tazko pracoval a popri tom sa stihol venovat detom a aj ich vychovavat.
  Nezazlievam otcovy nic naopak mu dakujem ze sa mozem ucit na jeho chybach.
  Tak asi tolko

 4. Môj otec bol výnimočný skôr v tom aké dlhé roky som musel hľadať a možno stále hľadám silu odpustiť mu vsetkú tú fyzickú agresivitu, alkoholizmus a iné anti-prejavy otcovstva. Samozrejme ide o odpustenie o ktoré nikdy doteraz nepožiadal.

 5. Zdravim

  Ja mam to stastie, ze este mozem pisat v com JE moj otec naj.
  Naucil ma strasne vela veci. Ako sa rube drevo, ako sa kosi, ako sa da opravit vodovod, vymurovat stena, ci polozit dlazba. Ale hlavne ma naucil, ze sa nemusim báť pustat do hocijakých veci. Ze s vytrvalostou a snahou zvladnem to do coho sa pustim.

 6. Môj otec bol vždy pokojný, na hnev a stres reagoval vyrovnanou rečou. Bol veľmi priateľský a netrápil sa žiadnymi starosťami, každý problém považoval za riešiteľný. Ľudia sa tak cítili v jeho prítomnosti dobre a často zabúdali na svoje problémy všedného života. Páčilo sa mi tiež, že som ho nikdy nevidel opitého. Myslím, že chcel mať vždy triezvu hlavu.

 7. Môjmu ockovi ďakujem za to, že ma naučil dávať do vecí systém-veľmi potrebný. Nájsť vo veľa veciach systém ako to urobiť. Naučil ma však aj ďalších 1000 vecí, za ktoré mu vážne ďakujem a bolo by to na veľmi dlho keby som to tu mal všetko rozpísať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *