O tichu 1

O tichu

9F23743383

Chlap by sa nemal báť ticha. To znamená, že by sa nemal báť zavrieť hubu, keď je to treba a nemal by sa báť odstrihnúť všetky ruchy zo svojho okolia. Ak čakáš rozjímanie o zenovej meditácii, tak toto nebude ten typ článku. Aj keď v závere sa k niečomu určite dopracujeme. Na začiatok to berme tak, že mlčanie je schopnosť mysle správne rozoznať čas k používaniu slov.

Hovorím veľa a často aj o veciach, na ktoré sa ma nikto nepýta. Uvedomujem si to len na základe toho, že internet zaplavuje množstvo chlapov, ktorí chŕlia slová a pseudo vedomosti, o ktoré nikto nežiadal. Svoju neschopnosť mlčať maskujú tým, že odovzdávajú „kľúče k úspechu”. No tak moment, nehodí sa tento popis aj na mňa samého? Dúfam, že nie. muzom.sk neponúka žiadne zázračné, sugestívne elixíry mysle, iba premýšľanie nad otázkami, s ktorými žijeme. Ak by to bolo inak, dajte mi vedieť. Nechceme sa zaradiť do zástupu mladých mužov, ktorí kvôli pocitu dôležitosti nevedia držať hubu.

O internete sme už uvažovali skôr, ak vás to zaujíma, tak klik sem. Našťastie náš web navštevujú ľudia, ktorí väčšinou píšu konštruktívne a slušne. Viem, že svet internetu je ošemetná téma, tak poďme do reality.

Najprv hovorme o tom, ako neobťažovať hlukom ľudí okolo seba. Jednoducho rešpektuj, že ľudia v tvojom okolí niekedy potrebujú, aby si mlčal. Možno sú chvíle, keď máš počúvať.

Jedna z vecí, ktorá spôsobuje hluk je mobilný telefón. Jeho používanie spôsobuje ľuďom v tvojom okolí nepríjemné chvíle. Nevybavuj súkromné hovory v prítomnosti ľudí, ktorých sa netýkajú. Rešpektuj ich súkromie. Ak sa s niekým rozprávaš, jednoducho nevybavuj iné hovory. Ten kto s tebou práve hovorí, má právo na tvoju pozornosť. Úplne sa vykašli na telefón, keď si na pohrebe, na svadbe, v kostole, v kine, galérii a podobne. Výnimku nemáš, ani keby si bol prezident Spojených štátov.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Radšej milý alebo dobrý chlap?

Ďalšia vec sa deje vtedy, keď stratíš sebaovládanie. Nekrič na ľudí, ktorí za nič nemôžu, len preto, že sú po ruke. Ak chceš kričať, tak na osobu, ktorá je za problém zodpovedná. Často krát si to ty sám. Skús byť v tomto duchu tolerantný, aj keď si niekde v reštaurácii. Chápem, že keďže míňaš svoj stravný lístok, tak sa na teba čašníčka musí usmievať, ale možno jej zomrela matka. Skús najprv ticho pouvažovať.

Teraz to trošku zmiešame. Tento druh ticha prospieva iným, aj tebe. Si vo fitku? Neotravuj seba, ani iných telefónom, kecaním o blbostiach, ani funením pri mŕtvom ťahu so stovkou. Užívaj si svoju drinu v tichu a sústredení. Tieto dve veličiny sú veľmi úzko späté. A s nimi aj tvoj výkon.

Denne si bombardovaný zvukmi. Skúsil si to občas odstrihnúť? Len tak sedieť v tichu, alebo sa prejsť lesom, a pár hodín nič nepovedať. Toto sú očisťujúce – katarzné chvíle. Niekedy mám pocit, že sa ich bojím, pretože keď hovorím, môžem vzbudzovať dojem, že mám veci pod kontrolou. V tichu o sebe môžem zistiť hocičo. 

Práve preto by si človek mal predpísať pravidelné mlčanie a vypínanie hluku. A nemyslím tým stav, keď máš toľko práce, že nestíhaš rozprávať. Mám na mysli sústredený a vedomý  priestor pre ticho. Keď som mal sedemnásť, mám pocit, že som mal názor na všetko a každý o tom mal vedieť. Už nie som ten chlapec. Dnes som muž a mlčanie, ticho a premýšľanie, by sa mali stať mojou prirodzenou súčasťou.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *