Na dobrých spôsoboch záleží 1
Ostatné Život muža Zručnosti

Na dobrých spôsoboch záleží

Na dobrých spôsoboch záleží 3

Pozn. red.: Nasledujúca esej Bentleyho Batesa „The Fine Art of Living Together“ (Umenie spolunažívania) – sa nachádza v knihe The Boy’s Own Book of Leadership (Chlapcova kniha vodcovstva), vydanej v roku 1933.
Mnoho chlapov neprikladá dobrým spôsobom takmer nijaký význam. Slušnosť im príde ako vlastnosť pre slabochov. Ani im však nenapadne, že to môže byť úplne naopak. Dobré spôsoby majú rovnakú funkciu ako motorový olej. Motor premazaný olejom beží tichšie, efektívnejšie, plynulejšie. Dobré spôsoby zasa zabezpečujú plynulý, efektívny a príjemný chod vášho života a životov ostatných ľudí, s ktorými prichádzate do styku. Dobré spôsoby sú veľmi hodnotnou položkou, ľahko dostupnou pre všetkých.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

„Každému ste niečo dlžní. Nemá to presný dátum splatnosti, lebo to treba splácať každú minútu a každú sekundu vášho života. Dlžíte zdvorilosť, a to tým najrôznejším ľuďom. Popravde, dlžíte ju vášmu bratovi, sestre. Možno sa vám to nezdá samozrejmé, no je to pravda. Dlžíte ju aj svojim rodičom. Dlžíte ju smetiarovi aj upratovačke. Dlžíte ju vášmu prezidentovi a dlžíte ju hoci aj slepcovi, čo sa vám snaží predať na rohu ulice ceruzku. Keď ste prišli na tento svet, celému svetu ste odovzdali dlžobný úpis splatný zdvorilosťou. Musíte ju však splácať každú sekundu až do svojej smrti. To je dôvod, prečo ľudia zbožňovali Abrahama Lincolna. Nikdy totiž nezabudol na zaplatenie splátok svojho dlhu,“ píše The American Boy.

Jeden harvardský profesor povedal svojim študentom na seminári písania: „Ak chcete vedieť dobre písať, musíte v prvom rade myslieť na svoju tému. Potom musíte myslieť na svojich čitateľov a až potom na seba.“ Tieto jednoduché pravidlá môžu efektívne poslúžiť aj pri osvojovaní chlapčenských návykov. V prvom rade myslite na to, čo si vyžaduje byť naozaj empatický a láskavý. Následne myslite na ľudí, ku ktorým sa takto máte správať, a až potom myslite na to, čo dlžíte sebe samým. Pravým tajomstvom dobrých spôsobov je totiž láskavé srdce.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Brúsenie schopností

Medzi ľuďmi koluje príbeh o istom poslíčkovi. Ten sa zvykol správať k ostatným vždy zdvorilo a prejavoval im dobrú vôľu. Svojím správaním spôsoboval, že všetci ostatní kolegovia boli neustále šťastní, správali sa k sebe navzájom láskavo a v podniku panovali medzi všetkými dobré vzťahy. Jedného dňa sa jeho šéf točiac na stoličke udivene zamýšľal: „Beny, kto ťa,  doparoma, naučil správať sa tak slušne? Niekedy sa za seba pred tebou až hanbím.“
Beny sa najprv pousmial. No postupne s čoraz širším úsmevom, trochu prekvapený zastal na jednej nohe a akoby premknutý náhlym závalom inšpirácie nakoniec odvetil: „Viete, pane, mama je slušná, otec je slušný, takže som to asi pochytil od nich.“

Nič na svete nie je také „chytľavé“, ako dobré spôsoby.
Pravdepodobne najistejším spôsobom skúšky niečieho charakteru je preskúmať jeho spôsoby. Nemusíte chlapca dopodrobna poznať, aby ste vedeli presne rozsúdiť, aký je. Stačí, ak ho na chvíľu uvidíte v akcii, napríklad pri nejakej hre. Ak je empatický a slušný, ak je mužný, ohľaduplný a úprimný, tieto jeho vlastnosti sa budú prejavovať v každej jednej hre, znovu a znovu. Každý hrajúci sa chlapec je chodiacou reklamou na svoje pravé vnútro. Na svete nie je nič ťažšie, než úspešné predstieranie dobrých spôsobov. Zlé spôsoby často vyjdú na povrch tam a v momentoch, keď to človek najmenej čaká. Spôsoby sú, koniec koncov, len vonkajším prejavom toho, akí ste vo vnútri a prevalia sa ako nechcene povedané tajomstvo v tej najhoršej možnej chvíli.
Ľudia veľmi často podceňujú hodnotu dobrých spôsobov. Roosevelt raz napísal svojmu synovi: „Synak, uč sa byť zdvorilý.“ Všetky drobné povinnosti v živote môžeme vykonávať dvoma spôsobmi. Dobrým alebo zlým. Stretávať ľudí, odplácať druhým nespočetné množstvo maličkostí, hovoriť, konať, myslieť… To všetko sa dá vykonávať lepšie alebo horšie. Preto sa učte, ako byť zdvorilí, a to vo všetkom.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   09. Podcast Mužom.sk: Mikrovlnková mentalita

Istý mladý právnik sa raz opýtal staršieho a úspešného sudcu, ako by mohol posunúť svoju osobnosť a získať moc.
Starec mu bez mihnutia oka odvetil: „Nikdy neprestaň skúmať svoje spôsoby.“
„Jemné spôsoby zabezpečujú ich nositeľovi možnosť na druhých nenápadne vplývať a mať takúto moc je vo svete užitočné. Napríklad, v obchodnej sfére slušnosť napomáha každej transakcii. Mnoho ľudí v živote zlyhá, lebo svojím jednaním robia zlý dojem. Ich odmeranosť a nedostatok dobrej výchovy ostatných odpudzujú.“ Dr. Weir Mitchell sa pridáva k známemu výroku: „Menej nadaní ľudia často uspejú pre dobré spôsoby, takt a trpezlivosť, zatiaľ čo iní minú možno aj jednoznačný cieľ svojej cesty práve pre nedostatok týchto vlastností.”


Korektúra: Jana Lászlóová
Zdroj: artofmanliness.com
Fotografia: verilymag.com

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*