Prestať neznamená zlyhať 1
| |

Prestať neznamená zlyhať

6555056C04

Ak ste niekedy skúšali začať podnikať, ak športujete, ak čítate motivačnú literatúru, alebo ak žijete v 21. storočí, určite ste sa stretli s cítátom Vinca Lombardiho, legendárneho trénera amerického futbalu, ktorý povedal: „víťazi sa nikdy nevzdávajú, tí, čo sa vzdávajú, nikdy nezvíťazia.“ Touto dobrou myšlienkou sme nonstop masírovaní a ku Vincovi sa pridali ďalší úspešní ľudia, ktorí tvrdia, že:

„Bolesť je dočasná. Môže trvať minútu, hodinu, deň alebo rok, ale nakoniec odoznie a nahradí ju niečo iné. Pokiaľ to ale vzdám, trvá to navždy.“
― Lance Armstrong

„Pokiaľ niečo raz vzdáš, stane sa to zvykom. Nikdy sa nevzdávaj!“
― Michael Jordan

A tak povzbudení múdrymi ľuďmi, sklopíme hlavu a po stýkrát ideme proti tomu istému múru. Áno, nepochybne vytrvalosť a dávka tvrdohlavosti sú nevyhnutnými predpokladmi k úspechu. Ale nie jedinými a zďaleka nie postačujúcimi.

Všimnite si, že aj Michael Jordan aj Lance Armstrong v čase, keď povedali svoje slávne výroky, už boli úspešní, a teda rozhodli sa vytrvať v tom, čo im išlo. Ak by sa ale podľa svojho vlastného citátu Micheal Jordan rozhodol na strednej venovať baseballu, ktorý mu až tak nešiel, nikdy by sme o ňom nepočuli. Na to, aby mohol byť úspešným a povedať svoju motivačnú myšlienku o tom, že sa nikdy netreba vzdávať, musel sa vzdať a prestať s neúspešným baseballom.

Preto si myslím, že prestať neznamená zlyhať. Často sa cítime ako porazení, keď sa po dlhom trápení rozhodneme odísť zo zamestnania, keď zatvoríme podnikanie, alebo ukončíme dlhoročný vzťah. Vo všetkých týchto prípadoch sa cítime, že sme zlyhali, pretože dookola počúvame, že len vytrvalosť prináša výsledky. Ale ako povedal Thomas Edison: „Nezlyhal som. Len som našiel 10 000 spôsobov, ktoré nefungujú.“

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   282. Podcast Mužom.sk: Uvoľni sa

Cesta k úspechu je lemovaná neúspechmi. Áno, musíte byť bežec na dlhé trate, ale zároveň musíte vedieť rozpoznať, kedy je tých neúspechov tak veľa, že sa vám neoplatí to ťahať ďalej. To, kedy odísť a kedy vydržať, je vždy ťažké rozhodnutie.

V roku 2015 som sám stál pred ťažkým rozhodnutím: pokračovať v biznise, ktorý sme niekoľko rokov neúspešne rozbiehali, alebo si priznať, že to nikam nevedie a odísť. Dlho som toto rozhodnutie odkladal. Investovali sme do toho tak veľa peňazí a ešte viac času, že bolo takmer nepredstaviteľné prestať a všetko zahodiť. Preto som zakaždým zaťal zuby, pritlačil na pílu a investoval ešte viac času a energie do niečoho, o čom som sám nebol presvedčený, že má šancu na úspech. Až som si jedného dňa položil otázku, ktorá možno v podobnom rozmýšľaní pomôže aj vám: „začal by som tento biznis, keby som pred rokmi mal vedomosti a skúsenosti, ako mám teraz?“ Alebo položené inak: „začal by som tento biznis dnes?“ Ak je vaša odpoveď pozitívna, výborne. Pokračujte v tom, čo robíte. U mňa táto odpoveď bola „nie“.

Niekedy si musíte pripustiť možnosť, že odídete z boja porazený. Je to stále lepšie ako slepo pokračovať ďalej a prísť aj o posledné peniaze a energiu.

Ak by Lance Armstrong namiesto cyklistiky robil vrátnika na základnej škole, pravdepodobne by netvrdil, že „bolesť je dočasná. Pokiaľ to ale vzdám, trvá to navždy.“ V jeho situácii by bolo najlepšie, ak by to s tou vrátnicou vzdal a sadol na bicykel.

Ako som povedal, rozhodnúť sa, či treba prestať, alebo ste len narazili na prekážku, ktorú musíte prekonať, je vždy ťažké. Ale keď to neviete vy, tak ani nikto iný to nebude vedieť. Položte si otázku, „začali by ste tento biznis dnes? Zamestnali by ste sa v tejto firme znova? Išli by ste do tohto vzťahu opäť, ak by ste vedeli všetko to, čo viete dnes?“

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Slnečný chaos

Áno, vytrvalosť je nevyhnutná pre úspech v čomkoľvek. Ale pre úspech musíte ísť vytrvalo tým správnym smerom. Ak zistíte, že ste narazili na slepú ulicu, najlepšie, čo môžete urobiť, je otočiť sa.

Nebojte sa zmeny. Nebojte sa prestať, ak vám cesta prestala dávať zmysel.


Korektúra: Ivana Badiarová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

3 Comments

  1. Pravdivý článok a veľmi dôležitý aspekt celej veci ak chce človek v niečom uspieť.. Objavil som tento blog iba nedávno a odvtedy z neho čerpám inšpiráciu prakticky denne. Len tak ďalej páni (a dámy)!

  2. Presne ste vystihli to ,čo si len málo ľudí dokáže priznať. Dnes je všade na sociálnych sieťach kopa motivačných výrokov, ale položiť si otázku, či to pre mňa má alebo nemá zmysel, to je to podstatné. Skvelý článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *