Muž na cestách (3.) 1
Život muža Zručnosti

Muž na cestách (3.)

Muž na cestách (3.) 3

Neoddiskutovateľne najčastejšie prežívame dennú rutinu. Byť mužom na cestách znamená často vyraziť z domu do práce, do mesta, alebo do nákupného centra. O čo sa staráte, keď vyrážate zo svojho obydlia?

Téma EDC (Every Day Carry) je na internete mnohokrát rozobratá, nafotená, komentovaná. Je to v zásade povinná jazda. Každý z nás má, hoci aj podvedome, so sebou denne istú zostavu vecí, bez ktorých nevyjde z domu. Na to nemusíte byť ani človek, ktorý má so sebou pre prípad zombie útoku vždy poľnú lopatku. Je pravda, že ak nosíte trošku neštandardnejšie veci, tak sa stanete terčom začudovaných pohľadov. Tie sa premenia na rešpekt alebo vďačnosť, ak ste pripravený v nečakanej chvíli.

IMG_8800

Keďže so sebou vo väčšine času ťahám tašku, tak si môžem dovoliť vziať o dve-tri veci viac, ako by som nosil vo vreckách. Nikdy nesmie chýbať môj Kabar Dozier. Ten ma zachránil v mnohých situáciach. V prípade, že kdesi nosíte, tak ako ja, aj švajčiarsky nôž, tak ste za vodou, pretože máte vo vrecku od salónu krásy až po stolársku dielňu všetko (jemná irónia).

Mobilný telefón nahrádza pamäť, zaručuje spojenie s okolím a sprostredkuje pripojenie na sieť. USB kľúč je rokmi overená nutnosť. V poslednej dobe ho však z môjho vrecka vytláčajú rôzne online úložiská.

Žiadna elektronika ani aplikácia však u mňa nedokázala nahradiť papier. Diár spolu s perom nosím takmer každodenne. Často to ocením pri nejakom nápade, myšlienke, ktorú počujem, alebo prečítam. Jednoznačne odporúčam všetkým, ktorí nechcú preletieť dňom bez toho, aby si niečo zapamätali.

Čoraz častejšie môžete zaregistrovať chlapom na zápästiach paracordové náramky. Praktická záležitosť, z ktorej môžete získať pár metrov povrazu. Pri troške šikovnosti si takýto takticko-módny doplnok vyrobíte sami. Nie je problém ho kedykoľvek rozpliesť a použiť. Osobne ich mám niekoľko.

Na zväzku kľúčov by ste u mňa našli malé svetielko pre núdzové osvetlenie. Konkrétne to moje má dva režimy. Šikovná vecička. Z času na čas prihodím do tašky baterku. Popravde, s tou svojou nie som veľmi spokojný, no párkrát sa naozaj hodila.  Posledná vychytávka je malá brúska na nože. Žiaden zázrak, ale na dobrúsenie úplne postačí.

Určite by som toho mohol nosiť viac. Alebo menej. Takže ma zaujíma to, ako resp. aké EDC používate vy. Čo by ste doplnili? Čo ubrali? S čím máte skúsenosť? Podeľte sa v komentároch.

korektúra: Jana Lászlóová, Ivana Badiarová
fotografia: stocksnap.io, domáci archív

3 komentáre

 1. EDC je moja obľúbená téma, poradie náhodné:
  – mobil
  – ebook reader
  – kľúče
  – digitálne náramkové hodinky
  – švajčiarksy nôž
  – malý vreckový zápisník a vrecový diár
  – dve perá – plniace a guličkové
  – minimalistická “peňaženka” na karty a doklady
  – pas – žijem v ČR, musím ho nosiť so sebou 🙁

  Podľa mňa je dôležitou súčasťou EDC aj to, v čom svoje veci nosíme. Momentálne to je starý ruksak, ale už sa mi na zákazku šije kožená brašna cez rameno, ktorú ide jednoducho premeniť na batoh.

  • Vďaka Michal za zoznam. Plniace pero nosíš kvôli niečomu konkrétnemu? Zháňam minimalistickú peňaženke resp asi sa objaví na Vianoce. Odkiaľ je tá tvoja a si spokojný?
   Možno v budúcnosti nahodíme aj nejaký článok o príručnom batohu, v ktorom sú dôležité veci po ruke. V každom prípade mám reálnu skúsenosť, že také niečo človek potrebuje.

 2. nožík je super, ale ak vám napr. zavadzia a nepotrebujete páčiť truhlice, tak taká nepocítitelná pomoc je žiletka v penaženke. Taká obycajná Astra v papieriku. reze papier povraz plast hocico (prave som s ňou pokusne zastrúhal ceruzku, jak nič). A dá sa dať hocikde, aj pod kryt telefonu alebo vložku v topanke. Len opatrne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*