Odpočinok vs obnova 1

Odpočinok vs obnova

Zavádzať do svojho života mechanizmy, ktoré budú slúžiť, ako bezpečnostné poistky je múdre. Muži sa občas vrhajú do tempa života, ktoré nie je zdravé, často ani potrebné, ale snažíme sa tempom vyvážiť neistotu alebo dobehnúť to, čo dobehnúť nedokážeme. Kde má miesto odpočinok, a kedy potrebujeme obnovu?

Zavádzať do svojho života mechanizmy, ktoré budú slúžiť, ako bezpečnostné poistky je múdre. Muži sa občas vrhajú do tempa života, ktoré nie je zdravé, často ani potrebné, ale snažíme sa tempom vyvážiť neistotu alebo dobehnúť to, čo dobehnúť nedokážeme. Kde má miesto odpočinok, a kedy potrebujeme obnovu?

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Dôvodom, prečo vzniká tento článok je vlastne to, že si tieto dva pojmy neuvedomujeme, alebo zamieňame. Príliš často sa sústredíme na odpočinok v momentoch, keď potrebujeme obnovu.

Predstav si, že si chlap, ktorý celý svoj dospelý život pracuje s otcom. Vyrastal pod jeho kritickým dohľadom a aj v práci to pokračuje. Je to náročné na prácu aj na vzájomný vzťah. Únavné. Prirodzene príde chlap po práci domov a potrebuje sa tohto tlaku striasť. Takže považuje za svoje právo dať si pivo, alebo dve tri, prípadne niečo tvrdšie, aby to bremeno zhodil.

Variácií na podobné príbehy môže byť mnoho. 

Pod odpočinkom teda rozumejme krátkodobé uvoľnenie. Pohár vína, dovolenka, masáž, sexualita. To všetko môže byť a je legitímnym odpočinkom, ktorý potrebujeme. V bežnom živote je odpočinok prítomný pravidelne, či už po práci alebo cez víkend.

Takéto vydýchnutie môže byť aj na škodu, ak ním budeme odďaľovať potrebu obnovy. V prípade, že potrebujem čosi viac ako len odpočinok, môžem si práve ním budovať závislosť. Na alkohole je to najjasnejšie vidieť, ale nie je to jediný prípad. Ak sa pre mňa alkohol, sex či televízia stane jediným ventilom chronickej únavy, je hrozba závislosti veľmi blízko. 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako udržať čierneho psa na reťazi: História depresie II. časť

Ani sedem dovoleniek za rok nedokáže nahradiť obnovu. Čo to teda je? Obnova je nástrojom pre dušu. Ide o čas, kedy čelíte príčine únavy a nie len jej dôsledkom. Môže ísť o čas samoty, v ktorom napríklad ako prvé vo svojom vnútri riešite vzťah s otcom – šéfom. Priestor, kedy čelíte démonom. 

Obnovu by sme však nemali limitovať iba na osobný priestor v samote. V tomto čase môžu a legitímne zohrávajú dôležitú úlohu priatelia alebo terapeut. 

Ak je niečo dlhodobo pokazené, nestačí to pretrieť farbou. Je potrebný čas, vymedzený na príčinu poruchy. Ak chce chlap chrániť, zabezpečovať, tvoriť a viesť, musí sa starať nielen o hardware, ale aj o svoj software. Odpočinkom, ale aj obnovou.


korektúra: Barbora Sujová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *