Rozprávky pre dospelých: Pinocchio a stratený otec 1

Rozprávky pre dospelých: Pinocchio a stratený otec

Rozprávky pre dospelých: Pinocchio a stratený otec 3

Rozprávky sú predovšetkým pre dospelých. To len my si občas zvykneme naivne myslieť, že sme z nich vyrástli. Rozprávame ich deťom, aby sa poučili, no sami sme zabudli ako na to. V tejto sérii budeme vždy premýšľať nad tým,čo všetko sa dá vydolovať z notoricky známych rozprávok. Niečo vás možno prekvapí, iné znepokojí, ale garantujem vám, že spoločne objavíme nový pohľad, tak ako keď sme boli deti. A teraz vám skúsim ukázať, ako hlboko tá králičia nora vedie.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Bol raz jeden chlap, ktorý chcel syna. A keďže to inak nešlo a on bol veľmi zručný, vyrezal si ho z dreva. Synček ožil, dostal meno Pinocchio, a Geppetto sa oňho túžil postarať, ako len najlepšie vedel. Najprirodzenejšie bolo, že dreveného syna pošle do školy, kde ho naučia, aké je to byť skutočným chlapcom. Napriek dobrému úmyslu sa to nestalo. Pinocchio neposlúchol a dal sa na zlé chodníčky. Odbehol si do cirkusu, kde ho takmer zotročili a neskôr na ostrov divokej zábavy, kde sa takmer zmenil na somára. Po celú tú dobu sa túžil stať skutočným ako všetci ostatní. Geppetto sa veľmi trápil a tak sa vydal syna hľadať. Netušil však, kde by ho našiel a sám skončil v bruchu veľryby. Pinocchio sa riadením okolností vydá po otcových stopách a ocitne sa v žalúdku veľryby Monstroso tiež. Podarí sa im spoločne ujsť a syn riskuje svoj život, aby zachránil svojho otca. Pinocchio zdanlivo mŕtvy, dostáva nový život, ako skutočný chlapec.

Koľkí z nás tento univerzálny príbeh poznajú, alebo ho aktuálne žijeme? Rodičia túžia po dieťati a od samej lásky a opatrnosti by ho chceli vodiť na nitkách. Celý deň vydávajú povely, aby stvorili chlapca, ale v skutočnosti vodia bábku. Keďže otec netuší, ako sa z chlapca stane muž, pretože to sám nezažil, vypustí syna do sveta, aby sa to „nejak” stalo. Pinocchiovia sa zvyčajne stratia, pretože ponúk a možností je priveľa.  Ale pozor! Aj keď táto situácia môže vyzerať kriticky, je prirodzená. Syn sa musí stratiť, aby sa dokázal nájsť. Nikde inde nezistí lepšie, že vesmír sa netočí okolo neho, ako v labyrinte sveta.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   2 deti, 1 otec, 1 ráno

Otcovia však na tom nie sú o nič lepšie. Pri hľadaní svojej cesty k synovi sa stratia tiež. A stáva sa to dokonca aj vtedy, keď sedia vo vedľajších izbách. Možno ste práve vy stratení otcovia, alebo vám to hrozí. Takéhoto muža zvyčajne zožerie jeho neistota, strach, ego, alebo bezradnosť. Rád by svojho syna znova našiel, no namiesto toho sedí bezradne ako biblický Jonáš, uprostred netvora. Monstroso znamená gigantický alebo nesmierne veľký, tak ako je nesmiernym problémom stratený otec. Nevie, kde je jeho syn, dokonca ani nevie, kto a kde je on sám.

Príbeh nás učí, že na túto úlohu potrebujeme otca, ale aj syna. Spoločnou snahou k sebe títo dvaja môžu nájsť cestu. Nepôjde to bez rizika a nebezpečných situácií, ale mýtus nás učí, že práve smrťou sa rodí niečo nové. Otcove ego zomiera, keď pripustí, že potrebuje pomoc svojho syna. Pinocchiov chlapec zomiera, keď obetuje sám seba z nesebeckej lásky k otcovi. Stratí svoju detskú sebastrednosť.

Najbližšie, keď budete túto lekciu rozprávať svojim deťom, skúste premýšľať, či nehovoríte priamo k sebe.

Zazvonil zvonec a bol čas začať veci meniť.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: babble.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *