Rôzne druhy mužnosti 1

Rôzne druhy mužnosti

unsplash.com

Ak by ste sa započúvali do rôznych mužských rozhovorov, zistili by ste, že rôzni ľudia majú rôzne názory na to, čo je mužnosť a čo je mužské. Niektorí tvrdia, že obliekať sa podľa “kódexu“, by sa mal každý správny chlap, zatiaľ čo iní hovoria, že starať sa o svoj vzhľad proste mužné nie je. „Praví muži nenosia dáždniky! Oni radšej zmoknú!“ Iní vyhlasujú, že zbrane sú tá najmužnejšia vec na svete a že dobrý muž musí vedieť, ako brániť svoju rodinu aj silou; iní sú zase zástancami názoru, že násilie nikdy nebolo a nebude chlapské. To, čo jeden považuje za dobré, iný pokladá za barbarské.

Také reakcie sú prirodzené, keďže každý z nás chápe mužnosť a to, ako by mala vyzerať, inak. Keď uvažujeme o mužnosti, tak si pravdepodobne predstavíme viac “modelov“, ktoré sa odvíjajú od našich životov, pop-kultúry, televízie, kníh, atď. Poďme sa na tieto „modely“ pozrieť bližšie. Nižšie uvedených 6 “modelov“ predstavuje 6 typov mužov, ktorých si predstavíme najčastejšie. Každému prislúcha určitý popis spolu s pozitívami aj možnými negatívami, a k tomu je uvedený ešte príklad aj z fikcie, či z reálneho života. Pamätajte však na to, že tieto negatíva sú pre daný typ muža bežné, ale nie sú nevyhnutné!

Bojovník

Bojovník je typ človeka, ktorého spájame s mužnosťou najdlhšie. V dávnych dobách to bol chlap, ktorý bránil dedinu pred útokom, v dnešných časoch je to muž, ktorý ochraňuje slobodu. Je to človek, ktorý dokáže potlačiť časť svojho Ja kvôli vyšším cieľom. Generál, ktorý vedie svojich mužov aj v najťažších časoch. Je to muž ochotný položiť svoj život za iných, pre slávu a víťazstvo.

Pozitívne vlastnosti: vytrvalosť, vodcovstvo, odvaha, obeta
Možné negatívne vlastnosti: bezcitnosť, problém zaradiť sa medzi „civilistov“
Príklady: Audie L. Murphy, George S. Patton, Achilles, Michael Monsoor, Džingis chán

Vlk samotár

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O cnostnom živote: Pokora

V pop-kultúre je postava vlka samotára častým a obľúbeným motívom. Je to kovboj, ktorý cvála do západu slnka, motorkár, ktorý sa preháňa púšťou, alebo vandrák, ktorý sa túla po svete. Môže to byť umelecký génius a intelektuál, ktorý sa skrýva pred svetom, aby mohol vytvoriť svoje veľdielo, alebo sa sústrediť na svoj výskum. Mysteriózny a mlčanlivý hrdina, ktorému je ukradnuté, čo sa patrí a čo nie. Rebel, ktorý si ide vlastnou cestou.

Pozitívne vlastnosti: sebestačný, voľnomyšlienkar, nezávislý, dokáže byť sám sebou
Možné negatívne vlastnosti: nedokáže žiadať o pomoc, ťažko buduje vzťahy s inými, depresia, potlačené emócie
Príklady: Clint Eastwood, tak nejak v každom filme s Clintom Eastwoodom, John Wayne, J.D. Salinger, Louis L’Amour, Jeremiah Johnson, Daryl Dixon

Dobrodruh

Chce sa túlať, cestovať, objavovať a dobýjať. Túži vidieť to, čo pred ním ešte nikto nikdy nevidel. Je to typ človeka, ktorý vidí horu a chce na ňu vyliezť len preto, že tam tá hora je. Chce objaviť všetko, čo mu môže svet ponúknuť. Testuje hranice svojich schopností a vychádza zo svojej komfortnej zóny. Nové a nebezpečné mu dáva pocit slobody a chuť žiť.

Pozitíva: slobodný duch, odvážny, vitálny, ochotný riskovať
Možné negatíva: prelietavý, má problém dokončiť to, čo začal
Príklady: Lewis and Clark, Edmund Hillary, Sir Richard Francis Burton, Indiana Jones

Gentleman

Zdvorilý, prívetivý a rešpektujúci nadriadených aj podriadených – taký je gentleman. Elegantný v obliekaní, skúsený v reči, sebavedomý a chytrý, ľahko získava priateľov a očarúva slečny. Vyzná sa v umení, kultúre a v aktuálnych udalostiach.

Pozitívne vlastnosti: štýlový, vie ako sa správať, schopný sa ovládať
Možné negatívne vlastnosti: povrchný, zanedbáva vnútorný život kvôli vonkajším okolnostiam, nevytrvalý
Príklady: Cary Grant, George Washington, Ronald Reagan, Jimmy Stewart

Štátnik

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Utrpenie je tu pre každého

V starovekom Grécku muž nebol pokladaný za muža, ak sa nezúčastňoval na dianí v štáte. Štátnik uprednostňuje záujmy štátu nad svojím individualizmom. V svojej najčistejšej podobe má štátnik 4 vlastnosti, ako ich definoval profesor J.Rufus Fears: skalopevné princípy, silný morálny kompas, víziu a schopnosť vytvoriť kompromis, aby dosiahol víziu. Tieto schopnosti, spolu s darom reči, mu umožňujú viesť národ k lepším zajtrajškom.

Pozitívne vlastnosti: idealista, nezdolný, myslí na občanov, má zásady
Možné negatívne vlastnosti: egocentrický, pýcha ho môže viesť do škandálov a skazenosti
Príklady: Pericles, Demosthenes, Abraham Lincoln, Winston Churchill

Hlava rodiny

O tomto mužovi sa nepíše veľa kníh ani sa o ňom nenatáčajú filmy, ako napríklad o bojovníkovi či dobrodruhovi. Napriek tomu vždy obdivujeme tohto priemerného chlapa, čo ťažko pracuje a snaží sa jednoducho konať správne. Má hodnoty “modrého goliera“, miluje svoju ženu, svoje deti, je skvelý otec, iba zriedkavo sa sťažuje na prácu. Je to jednoducho rovný chlap. Je to starý otec, z ktorého mužnosť priam vyžaruje, a otec, ktorého ste vždy mali v úcte.

Pozitíva: ťažko pracujúci, lojálny, dobrý muž a otec
Negatíva: nerád riskuje, samoľúbosť
Príklady: bežný chlap – možno práve tvoj otec, bratranec, sused, strýko

Ak je teda veľa príkladov mužnosti, znamená to, že neexistuje nič esenciálne, čo definuje mužnosť?

Rozhodne nie. Základné princípy mužnosti – ako sú odvaha, lojálnosť, integrita, nezdolnosť, osobná zodpovednosť a schopnosť obetovať sa – prechádzajú všetkými týmito typmi.

Každý by mal teda mať zdravý rešpekt voči iným druhom mužnosti. Ak sú tieto základné princípy prítomné v živote nejakého muža, nikto nemá právo považovať sa za lepšieho chlapa.

No a samozrejme, sme ľudia a žijeme ako komplexné osobnosti, nie ako typy či modely. Ani len muži vyššie spomínaní ako ukážky neboli a nie sú len “jednofarební“ vo svojich vlastnostiach a cieľoch. Aj keď sa podobáš na jeden typ viac ako na iné, pravdou je, že si pravdepodobne mix viacerých z nich. Tieto “modely“ by nemali byť vnímané ako nekompatibilné.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Chlap si nájde čas

Sú to vlastne len symboly. Každý z nich nás môže naučiť dôležitú lekciu o tom, čo to znamená byť mužom. Bojovník nás učí odvahe, osamelý vlk zase o dôležitosti toho, aké dôležité je mať svoj individuálny charakter, dobrodruh ukazuje, aké je dôležité skúmať naše miesto v živote, gentleman nás trochu okreše, štátnik pripomenie, že je dôležité myslieť na ostatných a hlava rodiny nám dá lekciu z nesebeckosti. Nie je možné, aby sme zúžitkovali všetky tieto typy rovnocenne v našich životoch, ale môžeme ich použiť pri formovaní našej vlastnej mužnosti. To je úloha, ktorú splnili tí najväčší muži histórie. Muži ako Winston Churchill, Theodor Roosevelt, Robert E. Lee úspešne využili to najlepšie z každého typu a vyhli sa pri tom všetkým negatívam. Boli doma aj na urputnom bojisku, aj na pokojnom plese.

Ale pamätaj, a toto je veľmi dôležité, nikdy sa nesnaž byť niekým, kým nie si a dávaj si pozor na negatíva tých typov, ktoré sú ti najbližšie.

 

preklad: Dominik Mucha
korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: unsplash.com

 

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *