Manželstvo nie je len papier... 1

Manželstvo nie je len papier…

Názov článku som vybral zámerne. 
Vždy, keď otvorím túto tému s tými, ktorí nie sú zobratí, ale presviedčajú ma o tom, že manželstvo je len papier, tak táto diskusia nemá konca. Veľa názorov a podľa mňa lacných argumentov. 

Opäť hneď na začiatku musím napísať, je to len moja skúsenosť a môj pohľad na túto tému. Pre mňa manželstvo znamená veľmi veľa.

Presne včera som dostal to najkrajšie vyznanie lásky v mojom živote …

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

 • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
 • Privátne četovanie
 • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
 • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
 • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
 • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
 • 10% zľava na náš merch
 • Prístup k prémiovým článkom
 • Prístup k prémiovým podcastom

My sme mali 2 svadby, áno, viem, čo Vám napadne… a až z tohto článku sa moja manželka dozvie, že nás čaká ešte tretia, áno, ľúbim Ťa najviac na svete!! 

Nikto nevie kedy, ale bude to určite spontánne a hlavne na nej budú už všetky naše 4 deti ♥️.

Keď sme boli mladí (stále sme;) a bolo to viac ako 20 rokov späť, tak som na jednom úplne neznámom mieste, kdesi strašne ďaleko pri Myse Dobrej nádeje, pokľakol. Bez prsteňa, proste lebo prišiel ten správny moment a dostal som tú najkrajšiu odpoveď:  “áno”. Zvyšok som nechal na manželku, nech ona rozhodne, kedy, ako a kde bude tá naša, verím, že pre ňu vysnívaná, svadba. A myslím, že prešiel presne  rok a aj keď sme boli ďaleko od rodiny, ale sami sme si našetrili, tak sme si urobili tú pre nás najkrajšiu svadbu a hneď na to aj svadobnú cestu našich cestovateľských snov.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Naša cesta k Zopár správnym chlapom

V deň svadby mi bola manželka dlžná 300$, alebo myslím  290$ ;), a tak sme sa dohodli, že týmto dňom sa jej dlh maže a máme len jeden spoločný účet, sme jeden celok, jedna rodina. 

Podľa mňa je správne, že keď sme jedna rodina, jeden celok, tak aj financie sú veľmi, veľmi dôležitá súčasť každej rodiny a mali by byť spoločné. Manželka bola naklonená v minulosti viac míňať a  ja viac šetriť. Viac míňala hlavne na zážitky, čo som sa ja od nej musel dlho učiť, že zážitky sú viac ako materiálne veci. A potom naopak, ona sa odo mňa naučila, že je dobré mať aj rezervy v živote na horšie časy.

To bolo jedno zo správnych rozhodnutí, aké sme spravili a môj názor je, že si ani neviem predstaviť mať dnes 2 samostatné účty. Píšem to, lebo je to jedna z dôležitých vecí v manželstve a veľmi sa o tom nehovorí. Poznám veľa rodín, kde sú financie oddelené. Kým su len pár, ono to fungovať môže. Ale aj tu mi prichádza myšlienka, že čo keď jeden v páre vážne ochorie a príjmy nemá žiadne a výdavky enormne vysoké, iné riešenie ako financovať všetko spolu nie je. Ja som myslel hlavne na situáciu, keď sa narodí dieťa, a potom aj ďalšie a manželka je na materskej, ako to funguje potom? Ja tomu proste nerozumiem, či je správne a spravodlivé mať oddelené účty.

Je to proste tak, ako jin a jang, tak muž a žena vytvárajú jeden kruh.

Ženy  to podla mňa  majú v živote ťažšie, a preto sme tu my, muži, aby sme balansovali rodinu. My splodíme dieťa (rozmýšľam, čo napísať, aby to vyznelo ako dôležitá úloha muža, ale nič mi nenapadá, len to, že to bolo krásne), ale žena potom musí dieťa vynosiť, musí zmeniť prostredie, návrat do práce nie je jednoduchý, a podobne to, čo my muži nezažívame. Keď dieťa ochorie, je s ním prvá mama a takto môžem pokračovať ďalej. 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Aká moc sa skrýva za týždennými manželskými poradami 2. časť

Teraz musím zopakovať jednu vetu, ktorú som už písal. Dajte manželkám pocit, že sú kráľovné, pocit, ktorý si zaslúžia a ony Vám potom dajú pocit kráľa. Verte mi, že tento vzorec funguje.

Vrátim sa k známym,  ktorí ma presviedčali pred rokmi, že manželstvo je iba papier. 

Tieto páry už dnes nefungujú, aj keď majú deti, sú dnes separovaní a žijú v nových  vzťahoch. Preto môj názor je, ak sa pár nezoberie v dobrom aj v zlom,  sú tam akési zadné dvierka a tie presne moji známi použili. Nechcem tvrdiť, že páry bez manželského zväzku nebudú fungovať a opačne, že manželstvo Vám zaručí funkčný vzťah. Ale manželský sľub v dobrom i v zlom z oboch strán a z čistej lásky je zmysluplný záväzok pre Vás a pre rodinu a nie je to len papier, určite nie.

Muž i žena, keď raz dajú prísľub, tak by ho mali dodržať v dobrom i zlom. No a tento sľub sa dáva verejne pri podpise a spečatení manželstva.

Druhú svadbu sme mali o rok neskôr doma s rodinou, aby naši rodičia naozaj zažili pocit, ktorý si právom zaslúžia, že ich syn sa žení a dcéra vydáva. Verím, že aj ja budem pri svadbe všetkých mojich detí.

Aké vyznanie som dostal včera?

Krásne, najkrajšie! Po viac ako 20 rokoch manželstva, na druhom konci sveta v “najmenšom bare na svete” (ale fakt! asi 10 m2, 1 barmanka a 6 barových stoličiek) mi manželka pošepkala, že i keby si dnes vyberá muža svojho života, tak si vyberie opäť mňa. A ja som sa rozplakal… 

Páni, rozmýšlam nad tým, ale vychádza mi len jediné. 

Že takéto niečo si musíte len zaslúžiť. Proste manželstvo budovať každý jeden deň. A koľko do neho vložíte, tak určite viac sa vám vráti.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Aká moc sa skrýva za týždennými manželskými poradami 1. časť


korektúra: Ivana Varga
fotografia: domáci archív autora

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

8 Comments

 1. So všetkým súhlasím a osobnou skúsenosťou 43 ročným krásnym manželským vzťahom potvrdzujem tieto slová. Prajem autorovi ďalšie krásne a múdro ochraňované všetky manželské dni a rodinné šťastie, prajem aby mal tento článok čo najviac vnímavých čitateľov, prajem všetkým čitateľom, aby lásku ktorú v živote stretnú neoznačovali prívlastkom priateľstvo.

 2. Môžem potvrdiť. Nevedela som prečo nám sa darí mat šťastné manželstvo i keď dookola vela ľudí tvdi opak… No teraz chápem. Spoločný účet sme vždy považovali za samozrejmosť. Jedno telo a jedna duša.. Áno. Podstata dopĺňanie sa a tolerancia z oboch strán.. Teší ma, že manželstvo je aj pre iných tak dôležité a nehanbia sa vyznať svoje pocity v tomto našom super modernom svete. Prajem všetkým manželstvam pochopiť a zaziť toto tajomstvo šťastia.. Vďaka Maťo

 3. Veľmi pekne napísané , výstižne , pravdivo a hlavne úprimne, súhlasím, je to o mužovi a žene a láske, o pestovaní manželského zväzku, o vzťah a rodinu sa treba starať , ako o kvietok,ktorý rastie a pekne kvitne. Je to krásne

 4. … pekné vyznanie, dnes už možno nie tak časté… keď ste spomenul „najmenší bar na svete” hneď ma napadla táto pesnička… https://www.youtube.com/watch?v=nzFKt4_zJ5w… môžete sedieť v tej najmenšej cukrárni či bare… ale aby vám bolo spolu krásne, musíte vždy sedieť pri čistom stole… potom je tam pre lásku vždy prestreté aj po mnohých rokoch… mám radosť z Vášho vyznania, že manželstvo nie je pre Vás oboch len zdrap papiera… a zároveň je mi ľúto že som už 5 rokov vdova… opäť by som rada sedela v maličkej cukrárni a viete, že som v Košiciach do takej chodila?… a bolo nám tak krásne sladko… 🙂

 5. Hm, krásna predstava. Ale aj pri všetkej snahe to nemusí dopadnúť dobre. Zaujímavé, že komentáre sú iba od žien. To, že manželstvo má byť v dobrom aj v zlom, je pre normálneho človeka nespochybniteľné. Tak ako si vysvetliť, prečo ma žena opustila, keď som potreboval pomoc, keď som bol chorý? Mali sme spoločný účet, ale to nie je o tom. Ak jeden z partnerov nenapĺňa podstatu manželstva, nepodarí sa to. Viete, vo vzťahu sú vždy dvaja…

  1. Ďakujem Roman za názor. Súhlasím s Vami v tom, že vo vzťahu sú dvaja. Ja mám skvelú manželku, preto ta predstava je realitou, na ktorej
   však denno denne treba pracovať a to na oboch stranách. Som muž a píšem články z mužského uhla poľadu, hlavne aby som inšpiroval iných mužov.

 6. Krásne napísané, ono to má hlbokosiahle psychologické dopady na všetkých, dokonca aj na príbuzných a priateľov. Takýto vzťah podvedome berie každý inak ako len ten, kde sa žije “nakope”. Dokonca existuje štúdia, ktorá porovnávala prospievanie detí v rôznych typoch rodín. Že lepšie prospievajú deti v kompletných rodinách oproti rozvedeným je jasné, ale šokovalo ma, že porovnávali aj rodiny, ktoré žijú bez toho “papiera” s rodinami klasickými, kde bolo uzavreté manželstvo. Dokonca aj tam bol rozdiel v prospievaní detí, jednoznačne vyhrávali deti v kompletných rodinách s uzavretím manželstvom, čo si vedci vysvetlili tak, že v takej rodine aj jej okolí panuje akási podvedomá väčšia miera istoty a to deti vycítia.

 7. Dobre napisane. Suhlas so vsetkym. Najma s tymi financiami. Je to citliva tema, sam som si zvykal. My sme presli na jeden ucet az po narodeni prveho dietata a to sme boli uz viac ako rok manzelia. Podla mna je to ale sucastou dovery a manzelstvo je hlavne o dovere. A otvorenosti. V neposlednej rade je to ale vytrvalost v tom, ze ked uz idem do manzelstva, tak chcem aby fungovalo. Necakam, ze druha osoba sa o to plne postara, ale obaja sa musia, na dennej baze. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *