Udrž si momentum, dosiahni viac bez vyhorenia: divergentné ciele 1
|

Udrž si momentum, dosiahni viac bez vyhorenia: divergentné ciele

Poznáš tie dni, keď sa ti naozaj nechce držať svojho tréningového plánu? Alebo nemáš chuť makať na svojom najnovšom projekte, či ti chýba motivácia začať tú vec, ktorú už dlho odkladáš? Všetci máme tie dni. Niektorí menej, iní viac. Ale nie je potrebné sa nimi stresovať – ak si svoje ciele naplánuješ tým správnym spôsobom, tieto dni už nebudú problémom.

Je v poriadku potrebovať pauzu

Nie sme počítače. Nerobíme tú istú vec podľa pokynov stále dokola bez toho, aby nás to neomrzelo. Naša vôľa sa v skutočnosti správa ako sval – častým používaním sa unaví. Čím viac ho napínaš, tým viac sa opotrebuje a potrebuje odpočinok. Prijmi to ako fakt a netráp sa tým. Keď ten pocit príde, zváž, či je to odôvodnené (ak máš tento pocit príliš často a hlavne nie po nejakej dobe makania, ale po veľmi krátkej dobe práce, monžno nie je odôvodnený a problém je niekde inde – je potrebné odlíšiť lenivosť od únavy).

Áno, sú ľudia, ktorým sa zrejme darí v živote zloženom z 80-hodinového pracovného týždňa, 6 hodín spánku a veľkého množstva stresu. Sú to výnimoční ľudia a častokrát veľmi atypickí – to, čo baví ich nebude fungovať pre drvivú väčšinu ostatných. Môžeš sa pokúsiť robiť to, čo robia oni, kdesi ďaleko v úplne inom prostredí a podmienkach, a riskovať, že naskočíš na cestu k vyhoreniu. Alebo môžeš počúvať svoje telo – dáva ti tie signály z dobrého dôvodu. Ak ti povie, že je v poriadku pracovať viac, ak ťa baví, napĺňa a láka tvoriť a budovať a s tým spojený stres – potom choď do toho, pracuj viac, využi tú energiu na maximum. Ale oveľa pravdepodobnejšie je, že nebudeš vedieť dlhodobo fungovať na 80-hodinových pracovných týždňoch a strese. Vyhoríš a spravíš krok vzad, možno dokonca zlikviduješ výsledok a progres celej predchádzajúcej tvrdej práce. A popri tom sklameš svojich blízkych – nedá sa toľko času venovať jednej role, aby si neubral u iných rolí.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Je oveľa pravdepodobnejšie, že ti tvoje telo v určitom okamihu povie “dosť”. Ak sa tak stane – uisti sa, že nejde len o starú dobrú prokrastináciu (oooo, tam je lesklá hračka, notifikácia, video, čo to je, len kliknem na chvíľku…) alebo lenivosť bez príčiny (to znamená, že si zatiaľ veľa práce neurobil, ale napriek tomu sa cítiš unavene – teda lenivo, čo je opak pocitu prirodzenej únavy – potreby oddychu po náročných pracovných dňoch). Počúvaj svoje telo – je v poriadku, ak máš niečoho dosť, najmä ak sa to často opakuje – ťažká práca, cvičenie, stále tá istá rutina – a chceš si od toho dať na chvíľu pauzu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Sila blízkosti

Takúto situáciu môžeš využiť vo svoj prospech rozumným výberom svojich cieľov:

1. Maj na výber viac dôležitých cieľov

Prvá kľúčová vec pri plánovaní cieľov je mať ich niekoľko. Nemaj len jeden hlavný cieľ, na ktorom budeš makať každý deň. To je presne to, čo vytvára vyššie uvedený problém – v niektoré dni budeš mať dosť a budeš chcieť preskočiť všetko, čo s týmto cieľom súvisí. A to je v poriadku. Je to ľudské.

Problém nastáva, keď nemáš žiadnu ďalšiu zmysluplnú aktivitu, ktorou by si túto medzeru vyplnil. Dáš si pauzu od svojho cieľa č. 1 – možno si aj trochu oddýchneš – ale zatiaľ sa ti nechce k nemu ešte vrátiť. Čo vtedy?

Čo tak pracovať na rovnako dôležitom cieli č. 2? Alebo rovnako dôležitom cieli č. 3? Maj ich na výber niekoľko. Potom môžeš na základe nálady a úrovne energie pracovať na cieli, ktorý ti v danej chvíli najviac vyhovuje. A takto sa budeš posúvať vopred viac, ako vyhorieť len na 1 cieli a potom sa flákať.

Má to dve kľúčové výhody:

  • oddýchneš si od prvého cieľa a dobiješ si baterky, aby si na ňom mohol neskôr znovu makať
  • aj keď si dáš prestávku, stále budeš pracovať na inom cieli, a preto nestrácaš čas

Výsledok je win-win: teraz si môžeš dať pauzu od cieľa, ktorý ťa stresuje, no stále pracuješ na inom cieli, aby si ukončil deň s pocitom, že si niečo urobil – zapracoval na svojich cieľoch.

Druhý dôležitý krok pri stanovovaní cieľov, aby vám to fungovalo ešte lepšie:

2. Vyber si ciele z divergentných (odlišných) oblastí

Nedáva zmysel dať si pauzu od svojho fitness cieľa, len aby si sa pokúsili dosiahnuť ďalší fitness cieľ. Takto si neoddýchneš a nedobiješ si baterky. Alebo si neoddýchneš od práce, ak sa pokúsiš dosiahnuť ďalší biznis cieľ.

Najlepším spôsobom, ako si oddýchnuť, ale zároveň byť produktívny, je mať viac cieľov z odlišných oblastí, kde základom je využívať na každý cieľ inú časť tela/iný súbor zručností.

Ukážka cieľov z odlišných oblastí:

  • jeden hlavný fitness cieľ 🏋️‍♂️ (maká telo, hlava si oddýchne)
  • jeden hlavný obchodný/finančný cieľ 💵 (maká hlavne hlava, telo si oddýchne)
  • jeden hlavný kreatívny/sociálny cieľ 🫂🐕 (maká hlavne hlava, no iné schopnosti – kreativita, empatia, dalo by sa povedať, že maká srdce, môže makať aj telo – tu is oddýchneš od stresu a získaš pocit zadosťučinenia)
  • jeden hlavný duševný sebarozvojový/výchovný cieľ 🧠 (maká hlava – znovu iná časť – učenie sa, rozvoj, oddýchne si telo)
  • Jeden hlavný cieľ zameraný na tvoj pokoj mysle, spokojnosť 🧘‍♂️ (áno, aj toto má byť cieľom!) – dobiješ si empatiu, pretože sa staráš o svoj pokoj a z pokojného človeka tá empatia akosi ide lepšie. Nie je to sebecký cieľ, ako by sa mohlo zdať – na to, aby si bol dobrým <otcom, partnerom, synom, kolegom, lídrom, podnikateľom…> sa potrebuješ postarať aj o svoj pokoj v duši a mysli. Nemyslím tým blahobyt, luxus. Myslím tým fakt, že musíš byť šťastný vo svojej koži, aby si vedel robiť iných navôkol šťastnými.
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Dostať strach pod kontrolu

Neváhaj a nahraď cieľovú oblasť čímkoľvek, na čo sa zameriavaš ty. Samozrejme, každý z týchto hlavných cieľov môže (a mal by) byť rozdelený na menšie, ľahko dosiahnuteľné úlohy, ktoré si môžeš ľahšie odškrtnúť a mať z nich dobrý pocit.

Toto rozdelenie cieľov sa dá dobre napojiť na dôležité úlohy muža, o ktorých tu často hovoríme: chrániť, zabezpečovať, tvoriť, viesť

  • Zdravotný / fitness cieľ 🏋️‍♂️ – chrániť, zabezpečovať, viesť
    • fyzická námaha, stres
    • myseľ odpočíva
    • zameraný na zdravie, úspech, postavenie, cítiť sa dobre vo svojej koži
  • Finančný / biznis cieľ 💵 – tvoriť, zabezpečovať
    • psychická námaha, stres
    • telo odpočíva
    • zameraný na úspech, postavenie, bohatstvo, zadosťučinenie, dedičstvo/odkaz
  • Kreatívny / sociálny cieľ 🫂🐕 tvoriť, chrániť, viesť
    • rodina, vzťahy, sociálna interakcia, charita, altruizmus
    • Možno odpočíva telo, možno hlava, možno ani jedno, no tu to robíš pre iné, altruistické dôvody, takže aj to vie byť forma oddychu – dobrý pocit naplnenia na konci dňa je dôležitý a nabije nám baterky
    • zameraný na dobrý pocit, orientovaný externe, tvoj odkaz
  • Cieľ sebarozvoja 🧠 chrániť, zabezpečovať, viesť, tvoriť
    • učenie sa, zručnosti, interný,
    • telo odpočíva
    • zameraný na rast, interne, je to základ pre dosiahnutie iných cieľov
  • Cieľ zameraný na tvoj pokoj mysle 🧘‍♂️ chrániť – seba, aby si mal energiu chrániť iných
    • Tvoj “cheat time” alebo “me time” – čokoľvek, na čo máš chuť, čo ťa poteší a dobije energiu, knihy, príroda, filmy, vystrúhať niečo z dreva, opraviť auto, nezdravé jedlo, nakupovanie, dobrý podcast… 🙂
    • Zameraný na pokoj mysle, vnútornú spokojnosť, balans
    • telo aj myseľ odpočíva
diagram divergentnych cielov

“Tvoje najlepšie ja” ber s nadhľadom – reálne to nie je dosiahnuteľný cieľ, pretože stále budeš mať niečo na vylepšenie, stále sa dá niekam posunúť. Ale je dobré mať predstavu svojho ja, na ktoré budeš v každej situácii hrdý a stále na neho cieliť a spomenúť si na neho pri rozhodovaní, plánovaní, výzvach či ťažkých situáciách. Je fajn pracovať na tom, aby si dosiahol to svoje najlepšie ja v každej situácii ale k tomu patrí aj vedomie, že pochybíš – možno menej často, ale pochybíš. Pochybí každý a je ok si odpustiť, preskúmať kde si spravil chybu a prečo, oprášiť sa a ísť ďalej k svojmu lepšiemu ja.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Moje první sako

Takže, ak sú moje ciele stanovené tak, ako je uvedené vyššie, a som unavený z fitka, potrebujem deň na oddych, nebudem sa cítiť zle, že necvičím. Pretože si môžem sadnúť, oddýchnuť si a pracovať na svojom vzdelávacom cieli “prečítať X kníh za rok”, alebo na svojom kreatívnom/sociálnom cieli a vymyslím nejakú hru s deťmi. Potom si môžem vyhrnúť rukávy a odviesť kus práce na svojom podnikateľskom/biznis cieli. Alebo opačne, ak sa cítim frustrovaný z práce, môžem tento hnev využiť na dosiahnutie môjho cieľa v oblasti fitness – vybiť tú frustráciu na činkách alebo HIITku. A po všetkej tej práci a cvičení možno zatúžim byť spoločenský, kreatívny alebo len pomáhať – môžem ísť do najbližšej charity a nejako pomôcť. Alebo s niečím pomôžem rodine či známemu.

Inými slovami – ak použiješ svaly na jeden cieľ, môžeš si ich neskôr oddýchnuť pri práci na cieli, ktorý si vyžaduje mozog. A môžeš si oddýchnuť pri cieli, ktorý si vyžaduje len tvoju prítomnosť – pomáhať pri jednoduchej úlohe (napríklad pomáhať pri upratovaní v záchrannom centre).

Ak by si aj tak cítil, že ťa všetky tieto ciele valcujú – máš tu ten posledný – cieľ zameraný na teba, tvoj pokoj mysle – tak si dopraj to, čo práve potrebuješ, ostatné ciele počkajú do zajtra. Je to ok.

Takto nikdy nevyhoríš – ak sa ti nechce robiť jeden cieľ, vždy budeš mať na výber iné ciele, z ktorých ti každý dá úplne iný pocit zadosťučinenia. Nebudeš mať pocit, že strácaš čas neproduktívne. Alebo ak to aj urobíš – tak to bude cielená strata času pre oddych (ja viem, “cielená strata času” znie protikladne, no aj cielene nerobiť nič je niekedy dobré a potrebné). 

S týmto systémom vždy ohýbaš nejakú časť svojho intelektu/tela a striedaš ich – aby sa každá dostatočne precvičila, čím sa vytvorí všestranný, zdravý, úspešný a ešte aj altruistický intelektuál. 

Nie je to zlý modus operandi :). Prajem veľa zdaru.

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *