Kadiť ako pravý samuraj 1
|

Kadiť ako pravý samuraj

Hara-Kiri-Death-of-a-Samurai-2

Takže.. začal si sa holiť bagrom ako tvoj dedko? Dobre. Začal si sa sprchovať ako James Bond kvôli tomu, že ti to posilní telo? Dobre. Možno si dokonca skúsil aj nejaký ten zápas s fretkou, zatiaľ čo si spisoval vlastný manifest. Takže otázka stojí.. dá sa ísť ďalej? Odpoveďou na tvoje pátranie je názov tohto článku… Áno, existuje spôsob, ako sa vyprázdňovať ako pravý majster bushida.

Pred rokmi, keď som mal okolo 12 až 15 rokov, Ameriku zasiahla vlna ošiaľu japonskej kultúry a veci ako samurajské meče boli úplne všade. Osobne som prečítal snáď všetko, čo som našiel a aspoň trocha sa to týkalo pradávnych japonských bojovníkov. Dodnes mám svoj bokken (木剣, bok(u), “drevo” a ken, “meč”), drevený meč v tvare katany pri posteli.

Počas tohto obdobia sa mi do rúk dostala kniha od Davea Lowryho Autumn Lightning ( Jesenné blesky). Dave Lowry roky písal články do Black Belt Magazín. V tejto knihe chronologicky popísal, ako sa zoznámil s japonským majstrom, ktorý žil v susedstve, ako makal, aby sa mohol stať jeho študentom, a rôzne iné veci, ktoré sa naučil.

Lowryho majster nikdy neprestával trénovať. Bolo to kvôli jeho zanshin, alebo „absolútnej bdelosti“. Jednoducho povedané, všetko, čo robil, nasledovalo nejaký veľký cieľ. A napriek tomu, že bol majster meča, vždy pokračoval v zdokonaľovaní sa s mečom. Keď pršalo, majster si sadal vonku, kľakol si a rozsekával kvapky dažďa, ktoré padali zo strechy. Nikdy neprestal študovať to, čo robil. Bushido učí zanshin ako základ pre pripravenosť k boju, ktorý môže prísť nečakane a hocikedy. Aj keď, povedzme, jeden kadí na záchode.

Metóda uľavovania si, ktorú majster učil, bola mlčky predávaná generáciami. Keď bojovník navštívil toaletu, úplne si vyzliekol jednu nohu zo svojich nohavíc. To mu zaisťovalo plnú mobilitu. Áno, asi by  bolo zaujímavé bojovať s niekým v polovici Adamovho rúcha, ale stále lepšie ako by si mal mať nohy zviazané a poskakovať pri boji.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   44. Podcast Mužom.sk: Staneme sa tým, čím sme sa obklopili

Ďalšia veľmi podstatná vec bol postoj tela. Samuraj sedával kolmo na toaletu, prekrížil nohy tak, aby jeho pravý členok ležal na jeho ľavom kolene (ľavá noha ostala na zemi), uložil ruky na svoje kolená a vystrel chrbát. Takéto sedenie má uľahčovať vyprázdňovanie. Asi si myslíš, že to znie ako riadna sprostosť, ale toto naozaj funguje. Ak si mal niekedy pocit, že máš nejaký kanalizačný problém, tak dávaj pozor. Daj si načas, buď trpezlivý a dostaneš joga verziu chemického čistidla na potrubia, ktorú si predávali už starí bojovníci. Keď som to skúšal ja, dokonca som pociťoval nejaké vírenie pri vyprázdňovaní.

Jedna nevýhoda toho je, že naše toalety nie sú práve uspôsobené tejto starovekej tradícii. Ďalšou vecou je to, že zriedkakedy je misa práve tak vysoko ako sú kolená. Väčšina záchodov je pre priemerného muža prinízka. A nakoniec, ak by to malo byť naozaj technicky správne, potreboval by si na záchode so sebou aj bokken. Patrí to k pripravenosti. Mať voľné nohy je fajn. Ale mať voľné nohy a byť ozbrojený je lepšie.

Len si na to všetko spomeň nabudúce, keď budeš využívať služby svojej toalety.

(poznámka redakcie: Aj tento článok vyžaduje váš nadhľad a humor… ale nepodceňovali by sme ho)


preklad: Dominik Mucha
korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *