Úmyselná mužnosť 1
Život muža

Úmyselná mužnosť

Úmyselná mužnosť 3

Na cestu „vznešeného netvora” sa nedostanete náhodou.

Ak premýšľate nad týmto netradičným slovným spojením, s obľubou tak premýšľam o ceste chlapov k mužnosti. Vznešenosť a dravosť – vlastnosti, ktoré sa v kombinácii nevyskytnú omylom. Ženskosť mi príde omnoho prirodzenejšia, na mužnosti sa nadriete. Mužmi sa stávame, nerodíme.

Stať sa profesionálom v akejkoľvek oblasti nie je vecou šťastia, ale vecou tvrdej práce. Potrebujete zámer. Každému z nás sú vlastné zručnosti, ktorými môžeme pomôcť slabším, ale bez toho, aby sme ich zveľadili, sa ďaleko nepohneme. Je dobré porozumieť, že jednou z kľúčových zodpovedností je starostlivosť o seba. Tým mám na mysli aj schopnosť prijať pozitívne veci, ale v prvom rade pracovať na svojich deformáciách. To sa taktiež neudeje mimochodom.

Automaticky sa veci dejú na páse, ale z pásu vychádzajú uniformné produkty. Ak nečítate, ak nepatríte do dobrej bandy chlapov, ktorí si navzájom pomáhajú, ak odmietate vidieť svoje chyby a zodpovednosti… nič sa nestane automaticky. Sedením pred televízorom, nariekaním nad „osudom” nedosiahnete nič.

Cesta „vznešeného netvora” je cesta námahy a úmyslu. Budeme trocha romantickí a pozrieme sa do minulosti.

Iniciačné rituály, lov zvierat, čas v prírode, jasné hranice medzi detským časom a dospelosťou, starší muži, ktorí navigovali k manželstvu a práci… To boli rituály, ktoré boli smerovníkmi a míľnikmi na ceste k zámeru. Samozrejme netvrdím, že šlo o ideálne časy. Otázkou je, čo nás dnes smeruje k úmyselnej mužnosti.

Môžete sa pokúsiť o samostatný rast. Takýchto mužov vidím ako samorasty, zaujímavých, ale pokrútených, pretože nerástli v prostredí iných mužov, ktorí by im pomohli nájsť smer. Alebo máte možnosť nájsť si zdravé prostredie, kde budete nachádzať impulzy pre svoj posun. Verím, že takým bude napríklad aj projekt Bratstvo, ktorý je súčasťou Mužom.sk.

Hľadajte princípy charakterných mužov bez ohľadu na vek, neopúšťajte vami vytýčenú cestu, neodmietajte na nej spoločnosť a pomoc. Jednou z vašich dôležitých zodpovedností je starostlivosť o dušu muža.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

4 komentáre

  1. Zdravím, možno som to niekde nezachytil – projekt bratstvo ? Celkom ma to zaujíma, čo to je?

    • Bratstvo bude v blízkej budúcnosti projekt pre mužov, ktorí sa chcú na týždennej báze posúvať vpred. Budú tvoriť tzv klany, v ktorých budú preberať svoje osobné výzvy, mesačné témy a navzájom sa podporovať. Každý klan bude mať maximálne 6 chlapov. Tí sa stretnú v presnom čase cez videochat. Samozrejme je tam toho ešte o čosi viac, ale to už čoskoro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*