Ženský plač - Mužov sprievodca galaxiou vzťahov 1
| | |

Ženský plač – Mužov sprievodca galaxiou vzťahov

Ženský plač - Mužov sprievodca galaxiou vzťahov 3

Vieš zmenežovať 30 ľudí, zabezpečiť prosperitu firmy, zrúbeš strom, v boji porazíš dvoch – troch chlapov, ubrániš sa vlkom, dokážeš postaviť dom, zachrániš deti z horiaceho auta, plávaš so žralokmi. Nič na svete ťa neprekvapí, nevyvedie z miery.

Iba ženské slzy. Vtedy sa v tvojom vnútri mieša zúfalstvo, zúrivosť, bezmocnosť, smiech a ľahostajnosť. Hlava sa snaží obsiahnuť všetku nelogickosť obsiahnutú vo vzlykaní, v ústach máš sucho, nohy sú pripravené rozbehnúť sa preč. Potíš sa, akoby tvoje podpazušie súcitilo s plačúcou ženou.

Tak tomu je koniec. Dnes pochopíš ženské slzy a naučíš sa na nich zareagovať bez toho, aby si sa odsúdil na nenávistné pohľady, instantnú večeru alebo sexuálnu abstinenciu.

Tak, ako v predchádzajúcich sprievodcoch, aj pri tvorbe tohto sme sa obrátili na ženy, aby nám raz a navždy vysvetlili, ako to s plačom je. Čo robiť a čo nikdy nerobiť. Odpovede boli rôzne, občas protichodné, no v každom prípade zaujímavé. Aký by sme to boli sprievodca, keby sme z toho nedokázali urobiť výstup? Našťastie, napriek tomu, že si ženy myslia, že každá je originálna, ich odpovede a názory sa v skutočnosti podobajú viac ako by očakávali.

Poďme na to, ale pekne po našom. Rozoberieme, prečo ženy plačú, čo by nemalo a malo nasledovať. A ešte zistíme, ako reagujú, keď nám niečo „spadne do oka“.

Prečo plačeš?

Otázka „Prečo plačeš?“ je dvojsečná zbraň. Sú situácie, kedy sa to opýtať smiete a situácie, keď vás to môže stáť život. Existujú však základné odpovede, ktoré túto otázku riešia.

Ženy plačú, keď im na niečom záleží. Nie je to teda žiaden rozmar, ani metóda. Je to skôr jazyk, ktorým vyjadrujú niečo veľmi podstatné. Radosť, smútok, hnev, dojatie, ľútosť. V zásade sa zdá, že akúkoľvek emóciu, ktorú muž môže vyjadriť mlčaním a slovom „dobre“, ženy dokážu vyjadriť aj plačom. Zvláštne stvorenia.
Slzy dokážu niektoré ženy považovať za primeranú reakciu na hocičo. Je možné, že keď už táto situácia nastane, pravdepodobne sme my muži nejakú dobu prehliadali hromadenie emócií. Následne teda prichádza ventil v podobe vzlykania, slzenia a nosového sekrétu.

Či už tieto stavy zvládate alebo sa im vyhýbate, uvedomte si, že plač akejkoľvek ženy vo vašej blízkosti je vždy osobný, intímny prejav. V tom pozitívnom prípade to znamená, že vám dôveruje. Nerieši, že pred vami nebude vyzerať „dobre“. V negatívnych chvíľach by to mal byť pre gentlemana signál, aby bol opatrný a ženu viac nezraňoval. Pravdepodobne reaguje na niečo, čo nezvláda, či už je to hnev alebo sa cíti zahnaná do kúta.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Umenie spoločnej večere

Je tu ešte špeciálna kategória. Tou je PMS. Tieto tri písmenká spôsobujú väčšie stavy úzkosti ako DPH a HDP dokopy. Neopovážte sa však sami odôvodniť ženin plač spojením PMS!!! Nikdy! Nechajte to pekne na ňu. Ak je v nej trocha sebareflexie, prizná sa sama a vy nebudete musieť celú noc hádať, čo ste urobili, neurobili, zabudli, sľúbili, nedokončili, prehliadli, povedali, mysleli, naznačili, nechceli, chceli…

Ak sa vám podarí v náznakoch tušiť, o čo ide, prichádza tá ťažšia časť. Áno, doteraz to bolo ľahké.

Čo nerobiť

Ak nám ženy nevedia v niektorých momentoch povedať, čo robiť máme, verte, že úplne presne vedia, čo robiť nemáme. Dosť často je to to prvé, čo nám napadne.

Neprepadnite panike! Ony to vycítia… Aj napriek tomu, že máte zo sĺz strach ako z lavíny či zemetrasenia, neutekajte. Neodchádzajte z miestnosti. Fyzicky, ani duševne. Ak si myslíte, že sa vrátite, keď tsunami plaču odoznie, tak si nadbiehate na ďalší problém. Ignorácia je tá najhoršia voľba. Hneď za ňou nasleduje krik. Ja viem, že vám nič lepšie nenapadlo. Ale práve preto je tu tento sprievodca.

Nezačínajte vetu otráveným vzdychnutím, pretočením očí, vôbec nie frázami: „Zase reveš?”, „Ty furt len plačeš…”,  „Myslíš, že ti to pomôže?“. Hneď po tomto úvode zvykne nastúpiť snaha o logické a pragmatické riešenia. Strčte si ich niekam skôr, ako to urobí ona. Na podobný postup, aj keď v inej forme, bude čas neskôr. Ak chcete odľahčiť situáciu, dajte si sakramentský pozor na to, aby to neznelo ako výsmech či irónia.

Ak sa vám zdá, že by ste mohli znieť nezúčastnene, logicky, s odstupom, zvážte to. Občas to môže vyznieť, že problém zľahčujete alebo vidíte príliš jednoducho. Neponáhľajte sa  s riešením.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Bratstvo records 28.

V skutočnosti nie je tak veľa vecí, ktoré nerobiť. Iba nám to nie je prirodzené. Prirodzenou reakciou je zbaviť sa problému rýchlo a efektívne. Chladný prístup však môže pôsobiť odmerane. To vzťahu určite neprospieva. Čo teda?

Čo robiť

Vo chvíli, keď opustíte prvoplánové riešenia, zostanú tie, ktoré stoja za to. Ak chcete vedieť, čo robiť, povedzme si najprv, že sa môžete ocitnúť v dvoch situáciách. Po prvé plač partnerky, po druhé plač kamarátky.

Pravdepodobne každý rozumie rozdielu, no v oboch prípadoch to chce trocha emocionálnej inteligencie, aby ste dokázali adekvátne zvoliť kroky.

Ak žena plače kvôli vašim prešľapom, ospravedlňte sa. Keď nie ste ochotný ustúpiť v príčine problému, stále sa môžete ospravedlniť za jednanie, ktoré viedlo k plaču. Po priznaní chyby je ešte potrebný priestor na počúvanie. Nesnažte sa zbytočne argumentovať, snažte sa rozumieť. V niektorých situáciách skutočne pomôže viac ticho. Prineste pocit, že vaša žena alebo kamarátka nie je v tom momente sama.

Ak je plač rozbúrené more, tak vy môžete byť pokojný ostrov. Akokoľvek pateticky to znie, ženy majú rady pocit bezpečia. Potrebujú sa uistiť, že nakoniec bude všetko v poriadku.

Po tom, ako slzy prestanú, môžete navrhnúť riešenie v zmysle „Pozri sa na to takto, uvedom si, že…”, „Čo keby…?”, „Ty to zvládneš“.

Kamoške ponúknite vreckovku, pokúste sa situáciu odľahčiť. To len v prípade, že ju ozaj poznáte a viete rozoznať vhodný čas. V partnerstve sa skôr zamerajte na city a pochopenie, v kamarátstve na uvoľnenie atmosféry. Ak máte obsesívnu poruchu, ktorá sa prejavuje tým, že musíte ľuďom radiť, v kamarátstve je na to viac priestoru.

Nakoniec najdôležitejšia vec! Ultimátnou požiadavkou žien pri prechodoch cez slzavé údolie je OBJATIE. Môžete urobiť všetko správne, ale ak bude chýbať, došli ste len do polovice cesty. Ak vôbec.  Keby si ženy mali vybrať jedinú vec, ktorá by sa mala stať, keď plačú, väčšina by zvolila práve toto. Takže, objímať a povzbudzovať.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Rozprávky pre dospelých: Šípková Ruženka a vrtuľníkoví rodičia

Aj tento krok však vyžaduje správne prečítať situáciu. Objatie kamarátky môže v zraniteľnej chvíli naznačiť viac, ako ste mysleli. Na to pozor, zbytočne neriskujte, ak si nie ste istý alebo na ňu nemáte zálusk už nejaký ten čas.

Muž roniaci slzy?

Niektorí z nás si občas poplačú, niektorí posmoklia, iní porevú. Sú chlapi, ktorí plačú raz za pár rokov. Aká je podľa žien správna miera? Plačete pri filmoch, deťoch, svadbách, alebo pri nízkej výplate?

Vraj by sme plakať občas mohli, ale platia pre nás iné pravidlá. Náš plač má vraj mať vážny dôvod. Vtedy nie je prejavom slabosti, ale dôkazom, že naše duše nie sú zo železobetónu. Aj keď to je celkom lákavá predstava. Nemáme plakať len tak, a keď si vymeníme zaslzené tričko, je treba hľadať riešenia.

Keďže naše slzy sú vzácne ako slzy jednorožca, nebuďte prekvapený, ak ženy nevedia, čo s tým. Nemyslím však, že by sme mali nejaké zvláštne očakávania.

Neplačte v momentoch, keď máte byť silný kvôli rodine alebo priateľom, ani zo sebaľútosti. A neplačte po sexe. Na to je už neskoro.

Z toho, čo hovoria ženy, vyplýva, že občasné slzy chlapa pôsobia pozitívne. Ak prejavíte emóciu v správnej chvíli, priznáte svoju prístupnosť, dôveru a intimitu. Kľúčové je však „v správnej chvíli“, nie kedykoľvek. Takže si utrite slzy vďačnosti za tento článok, nie je to na mieste.

Zrútenie mýtu

Rovnako zaužívaná predstava ako muži neplačú, je aj tá, že ženy nás plačom manipulujú. Pri preskúmavaní tohto tvrdenia som tvrdo narazil. Vraj je to neprijateľné, hnusné a odporné. Oslovené dámy to kategoricky odmietli ako neprípustnú situáciu. Čo by na to povedali dopravní policajti?

V každom prípade, ak máte po boku partnerku, ktorá také niečo robí, bola by svojimi súkmeňovkyňami označená ako úbohá hlupaňa. V takom prípade sa potichu pobaľte, vstaňte a opustite spoločný priestor. Tento sprievodca pre vás neplatí.

Toľko k plaču žien. Snáď to najbližšie zvládnete ako profesionáli.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

  1. Smejem sa tak, že mi vytryskli slzy. Ráta sa to?
    Až po tejto analýze som pochopila, prečo plačem.
    Raz som po takom plači na skúške, prešla z fyziky, v podstate taká preplakaná 3ka. Ale prisahám, nebolo to manipulatívne. Proste mi prišlo ľúto, že toľko času nazmar. Keď si spomeniem na fyzikára teraz, je mi ho ľúto. Chudák čím si on musel prejsť popri všetkých študentkách…
    Na margo mužského plaču. Neznášam ho. Po jednom takom (vyhorená kuchyňa) chlap plač a telefonát mamičke, som sa zbalila a viac nevrátila. Ja viem, neni to veľmi fér, ale holt taký je život :-)))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *