Historické stredoveké boje 1

Historické stredoveké boje

Rytieri HMB

Muži v lesklých brneniach tasia meče. Nasledujú akrobatické kúsky, otočky, nekonečný súboj, meče vyhadzované a zachytávané pri premetoch. Odvážni rytieri občas utrúsia vtipnú poznámku. Takto vidíme bojovať rytierov vo filme.

A čo tak palcátom do ksichtu? Alebo sekerou párkrát pod koleno? Železnou rukavicou na solar? Vitajte pri full kontaktnom športovom boji s historickými zbraňami. 

Ak ste nenašli záľubu v MMA a Calcio Storico je pre vás tiež príliš moderné, pravdepodobne by vás bavil turnaj Battle of the Nations. Ide o turnaj v HMB – Historical Medieval Battle, kde sa ľudia v historických brneniach mlátia, kým nezostane na bojovom poli posledný. Opísal som to trocha vulgárne, pretože ako každý šport, aj tento má svoje kategórie a pravidlá, ale mňa, ako diváka, viac nadchýňa to mlátenie, ako pravidlá.

Na rozdiel od reálneho boja sa v tomto boji nepoužívajú ostré zbrane. A súpera na zemi už nedorážate. Iný rozdiel by sme v zásade nenašli. Zápasníci sa stretávajú v kategóriách jeden na jedného, kde ide o bodované zásahy, alebo v triatlone, kde sa používa kombinácia meč, puklica, štít (taktiež bodované). Tak ako pri MMA alebo K1, aj tu sú zakázané zásahové plochy.

Veľmi zaujímavé sú aj skupinové zápasy v kategóriách 3 na 3, 5 na 5 a 21 na 21. V zásade vás môže prevalcovať ľubovoľný počet súperov a vychutnať si môžete bolesť spôsobenú rôznymi zbraňami (palcáty, meče, sekery, halapartne…), alebo údermi, či kopmi. Nádherná vyhliadka.

Muži aj ženy sú v plnej zbroji, čo môže znamenať aj 30 kíl váhy. Vďaka tomu sú však uchránení pred najhorším. Aj keď ani to nezaručuje úplné bezpečie, čoho môžete byť svedkom pri niektorých bojoch. Tvrdé, nekompromisné zápasy, kde nechýbajú ani K.O. ukončenia. Na druhej strane prejavy rytierskeho rešpektu a úcty. Stačí si pozrieť videozáznamy turnajov a uvidíte, že pre týchto ľudí je to viac o zážitku ako o vojne.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Strašiak nie je skutočný

Tento šport má ešte len 15 rokov, ale vo svete nájdete viacero turnajov. ,,Majstrovstvami sveta” je práve Bitva národov, kde skutočne môžete vidieť teamy z viac ako 30 rôznych krajín. Medzi inými aj národný team Slovenska s bojovým pokrikom ,,Mor ho!”. Prvenstvo a povesť drsných bojovníkov si držia Rusi, Ukrajinci a Poliaci. 21. storočie ale ponúka aj také bizarnosti ako rytierov vo farbách americkej, či slovenskej vlajky. Tu by historici potrebovali nejaké to sedatívum na utíšenie. Potešiť by ich mohol zápal tejto skupiny pre historickú presnosť brnení a šiat. Naozaj radosť pozerať.

Príprava v tomto športe rovnako ako v iných zahŕňa posilňovanie a kondičnú prípravu. Niektorí zápasníci pochádzajú z prostredia crossfitu, MMA, či iných kontaktných športov. V teamoch nájdete rýchlych a obratných rytierov, ale aj ,,tanky”.
Popularita športu pomaly rastie a postupne sa niektoré reprezentácie môžu pochváliť oficiálnymi sponzormi.

Snívali ste niekedy o tom stáť na bojovom poli, uprostred hučiaceho boja, bok po boku ďalším rytierom? Od dnes ste tomuto snu o krok bližšie. Atmosféru stredoveku vám asi neponúkne v takejto podobe žiaden iný šport. Odradiť vás môže iba hrozba prasknutej lebky alebo cena výbavy. Viac však asi to druhé.

Pre lepší obraz pripájam upútavku na Battle of the Nations, ktoré sa udialo v Prahe a link na slovenský team. Ostatné si dohľadáte sami.

FB: Battle of the Nations – Team Slovakia


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: espngrantland.files.wordpress.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *