Pracujúci otec, zlý otec? 1
|

Pracujúci otec, zlý otec?

ERNYCFWP8I (1)

Pracuješ veľa? Možno máš rád svoju prácu a dáva ti dôvod ráno energicky vstať a vyraziť do sveta. Možno pracuješ veľa, pretože to tvoj zamestnávateľ očakáva. A možno je tvoja práca taká dôležitá, že jednoducho musíš byť neustále dostupný. Nech už je to čokoľvek, otcovia pracujú, pretože potrebujú financie, ale aj túžia svojou prácou niečo dokázať. Obe, práca aj rodina, vyžadujú investíciu času a úsilia. Deň má však len 24 hodín a ty sa musíš rozhodnúť.

Pred rokom som mimo domu trávil 5 dní v týždni. Ak som aj pracoval z domu, dvere do izby, kde som bol, sa otvorili až neskoro večer. Dnes prežívam obdobie, kedy trávim veľa času doma. Naučil som sa vnímať svoj život nie ako veľký priestor, kde sa odohrávajú moje príbehy, ale ako mozaiku rôznych období, cez ktoré prechádzam ja sám, ale aj moja rodina.

Dnes sa veľmi používa termín rovnováha. Inými slovami, rozdeľ čas tak, aby rodina aj tvoja práca dostávali rovnakú dávku tvojej prítomnosti. Len to ti zabezpečí šťastie a pokoj. Je to naozaj tak?

Svet nie je čiernobiely a rovnováha je mätúci koncept, pretože v praxi vyzerá, ako keď uviažeš kozu o kôl, ktorá ma dovolené vypásť len určitý rádius okolo seba. Možno v diaľke vidí krásnu žltú púpavu na letnej lúke, ktorú má tak rada, ale špagát nepustí. Ako tvoj život nie je čiernobiely, ani rovnováha nefunguje a neprináša odpoveď na tvoj pracovný život otca dlhodobo. Možno potrebuješ ešte týždeň na to, aby si niečo dokončil, ale nespravíš to, pretože špagát nepustí. ,,Teraz už je čas na rodinu.” povieš si.

V pracovnom živote som našiel zmysel po tom, ako som ho začal vnímať cez obdobia. Je čas, kedy sa pracuje a pracuje sa veľa, a je čas, ktorý sa trávi s rodinou. Práca nemôže byť len prekážkou k tomu, aby si neskôr prinášal tú pravú investíciu. Práca ťa buduje a pripravuje na to, čo neskôr odovzdáš svojim deťom. Mojou zodpovednosťou nie je stať sa len otcom, čo umýva riad a chodí na prechádzky s deťmi. A pointou dokonca nie je ani absolútna obeta pre svoje deti. Príde deň, keď odídu z domu, a tebe ostanú ešte desiatky rokov. Čo budeš s nimi robiť?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako zabiť čas deťmi

Nie. Nevytváram výhovorkový systém, aby si utekal z domu, pretože ,,Ja tie peniaze zarábam pre vás, tak ma nechaj robiť!” Neprítomný otec je zlý otec. Úloha otca je stále vychovať zdravé deti, ktoré budú poznať svojho otca, ktorý sa stane vzorom v ich živote. Avšak pracujúci otec je otec, ktorý sa rozhodol počas zaneprázdnených období robiť všetko preto, aby mohol sám rásť a dávať rast svojim deťom a manželke. Nezabúdaj na to, že si otec a bolo to tvoje rozhodnutie. Ak stratíš z dohľadu svoju misiu — vychovať zdravé deti, budú to tvoja manželka a deti, kto si to odnesie.

Ako teda na to? Obdobia mi ponúkajú možnosť sa dynamicky presúvať z role otca, ktorý trávi 24 hodín s deťmi, do role, kedy pracujem paralelne s tým, ako investujem do rodiny, až do role, kedy trávim viac času v práci ako doma.

Toto nie je odpoveď na všetko, čo prežívaš. Tvoja práca, tvoja manželka a tvoje deti majú špecifické potreby a tvoj život vyžaduje tvoj osobitý prístup. Čo sa ti snažím povedať je, že nájsť dokonalú rovnováhu v živote nie je možné, pretože ak túžiš zmeniť svoju komunitu na lepšie miesto, alebo zarobiť peniaze, aby si s nimi mohol fungovať ďalej, alebo jednoducho rozvíjať svoje podnikanie, bude ťa to niečo stáť. Nemôžeš investovať v rovnakom čase do práce a zároveň do rodiny, pretože skončíš rovným dielom na obe strany.

To, čo však potrebuješ, je plán, ako zvládnuť túto situáciu. Ako otec nesieš na sebe veľa zodpovednosti. Ak sa ti podarí pripraviť recept, možno ho budeš musieť o rok roztrhať, pretože tvoj život a práca sa zmenia. Vybudujme generáciu otcov, ktorí budú pevne stáť pri svojej rodine, tvoriť team s manželkou a budú vedieť dosiahnuť na púpavu, keď budú potrebovať.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Toto si musíte prečítať

Sadni si dnes s manželkou a porozprávaj jej, ako si predstavuješ svoj pracovný život. Ona je tá prvá, od ktorej potrebuješ podporu a porozumenie. Nezabúdaj — manželstvo s deťmi nie je tvoj koniec a ty potrebuješ nájsť spôsob, ako budeš realizovať svoje sny a prácu.

Čo si o tom myslíš? Napíš mi do komentárov svoj príbeh.

1


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *