Tri kúsky skladačky 1
|

Tri kúsky skladačky

Ak chcem, aby sa ľuďom začal dvíhať adrenalín, stačí, aby som písal o mužnosti a o tom, čo to znamená. Popravde, väčšina zvláda lepšie, keď hovorím o tom, čo nerobiť a kým nebyť ako, čo robiť a kam smerovať. Mne osobne však nejde len o to zistiť, čo to znamená byť mužom, ale zároveň objaviť najlepšiu verziu seba samého.

Ak chcem, aby sa ľuďom začal dvíhať adrenalín, stačí, aby som písal o mužnosti a o tom, čo to znamená. Popravde, väčšina zvláda lepšie, keď hovorím o tom, čo nerobiť a kým nebyť ako, čo robiť a kam smerovať.

Mne osobne však nejde len o to zistiť, čo to znamená byť mužom, ale zároveň objaviť najlepšiu verziu seba samého.

Na to, aby sa to stalo, som prijal do svojho života pár dôležitých faktov.

  1. Mám všetko na to, aby sa mi darilo uspieť. Neexistuje nič mimo mňa, čo by bolo nevyhnutné, aby sa mi darilo.
  2. Závisť je niečo, čo je mimo môj záujem.
  3. Vytrvalosť je kľúčová.
  4. Beriem ako svoju úlohu používať svoj potenciál a pracovať na ňom.

Tieto fakty berte ako môj osobný protest proti pasivite. A keď už spomínam pasivitu, tak sa predsa len pozriem na to, čo znamená popierať mužnosť ako charakteristiku chlapa.

Čo sa teda snažím vymazať zo svojho života…

Závisť – nie je čas sústrediť sa na život niekoho iného. Hlavne nie v prípade, že by ma to malo paralyzovať na mieste a vyvolávať nejaký druh nechute. Hovoriť o tom ako je život nefér, lebo niekto je bohatší (duševne, či materiálne) je nielen strata času, ale aj deformácia charakteru.
Slabosť – slabý muž nemôže byť dobrý muž, pretože nemá kapacitu prinášať iným dobro. Ak ste sa zasekli pri predstave fyzickej sily, tak si vytiahnite hlavu z… tohto obmedzenia.
Nedisciplinovanosť – mužove slovo je všetko, čo mu na konci dňa môže zostať. Hlavne teda to, ktoré dá sebe samému. Ak sa na mňa nemôže spoľahnúť okolie, kde je moja užitočnosť? Nedisciplinovanosť je neúspech.
Sebaľútosť – byť obeťou je populárne, ale o tento druh pozornosti nestojím. Aj keď sa mi v živote stalo všeličo, nie som obeť.
Precitlivelosť – svojim emóciám šéfujem ja, nie naopak. Nerozhodujem sa na ich základe, sú pre mňa pomocou.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Nielen čistota pol života ...

Keď stretneš muža, ktorý o mužnosť ani nezakopol, vieš to. Ale každý z nás to môže zmeniť. S mužnosťou sa nerodíme. Učíme sa jej, nadobúdame ju. Jordan Peterson povedal, že chceš byť chlapom, na ktorého sa spoliehajú a o ktorého sa opierajú ľudia na pohrebe jeho otca. Aj takto sa dá definovať mužnosť.

Myslite v dlhodobej perspektíve. Aj z toho dôvodu je neprijateľné stať sa otrokom nejakej túžby. Čo je akceptovateľné pri deťoch, nie je akceptovateľné pri mužoch. Jednoducho si šetrite dopamín na dlhodobé ciele a nemíňajte si ho na počítačové hry, porno, chipsy… Trvalú radosť mi spôsobuje to, čo má dlhodobý význam. To by som si mal zapísať ako tú najjednoduchšiu radu na ceste k mužnosti.

Ak raz poviem, že mením svoj životný štýl, tak ho zmením. Ak poviem, že končím so závislosťou, tak s ňou skončím. Vraj sa to ľahko povie? Je čas kliknúť si sem. Čo robíme, nemá byť ovládané emóciami, ale významom. Ešte raz… nechajte si zažívanie radosti na momenty, ktoré si to zaslúžia.

Najbližšie, ak sa ma niekto opýta, akú superhrdinskú vlastnosť by som chcel mať, poviem, že by som vždy chcel urobiť, čo poviem, že spravím.

To je cesta muža k rastu, životu so zámerom, disciplíne. Možno je čas zabudnúť na to byť pravým mužom, je potrebné byť skvelým mužom. Možnosť otvorená pre všetkých.

To súvisí so sebavedomím.

V mojom okolí mám mužov, ktorí dosahujú skvelé veci. Vo vzťahoch, v biznise, v práci na svojej sile a kondícii. A viete čo? Nie sú iní ako ja alebo vy. Majú skúsenosti a výsledky. Ale tie nemali, keď začínali. Možno, že im len došlo, že ak to dokázal niekto iný, môžu to dokázať aj oni. A dokázali to.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   279. Podcast Mužom.sk: Ronald Paradeiser (muž, otec, bojovník)

Nepremýšľali v štýle “zhodiť 50 kíl je príliš ťažké”, “nájsť si dobrý vzťah nezvládnem”, proste to spravili. Samozrejme, že nikto z nich to nedokázal zo dňa na deň. Ale rozhodli sa, že to dajú.

Sebavedomie je racionálne rozhodnutie.

Nikdy nie je neskoro, len sa nám jednoducho nechce začínať znova. A to nás oddeľuje od tých, ktorí nakoniec uspejú. Nie je to o veku, pretože nie je neskoro. Musíme sa meniť a občas potrebujeme štartovať od začiatku.

V úvode som vám povedal, čomu sa na ceste za mužnosťou vyhýbam. Neskôr o tom, aké dôležité je pre mužnosť slovo chlapa. Nakoniec, že sebavedomie je vec rozhodnutia.

Skúste si z týchto troch kúskov vyskladať obraz, ktorý vás posunie zas o krok vpred.


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *