Život je vyhňa 1

Život je vyhňa

StockSnap_I7QPJ9Z87T

Žiaden človek nie je nešťastnejší ako ten, ktorý nečelil nepriazni osudu, pretože ten nikdy nedostal možnosť dokázať samého seba. Seneca

Aký je obraz úspešného muža? Dobrý oblek, veľké konto, krásna žena? Je dôležité, ako sa k tomu dostal? A skutočne tieto veci hovoria o úspešnom mužovi? Záleží, ako definujete tento pojem. Ak je jediným merítkom pozícia vo firme alebo číslo na účte, môže sa stať, že obdivujete ľudí, ktorí sa narodili so zlatou lyžičkou v ústach. Muži sa však rodia v ochote čeliť „nepriazni osudu”. Tam je možné dokázať svoju cenu a z čoho ste ukovaní.

Úspešní nie sú len tí v historických knihách, ale práve tí, ktorí sa rozhodli niesť denné zodpovednosti, prejavovať statočnosť, vydržať utrpenie, aby iným umožnili žiť lepšie. Ak úspešného muža dokážete vypočítať na kalkulačke, nesmerujete správne. Skutočná hodnota chlapa sa nedá pozrieť na bankovom účte. Je ťažké to dnes vysvetliť, pretože obraz kvality sa prezentuje cez materiál. Koľko celebrít hovorí o sile charakteru? Koľko idolov motivuje k hodnotám? Zbytočne by sme sa nad tým hnevali, no môžeme to robiť inak. Skutočnosť, ktorú chcem veľmi jasne deklarovať, je, že utrpenie a bolesť sú súčasťou života. Čeliť im je možnosť prejsť ohňom a vyjsť ako lepší človek, kvalitnejší muž.

Neviem, nad čím budem premýšľať na smrteľnej posteli. Dnes si myslím, že by bolo fajn rekapitulovať o tom, ako asi žijú tí, ktorým som pomohol, ktorých som nasmeroval, povzbudil. Pravdepodobne sa bude rátať aj to, čo sme vytvorili, ale hodnotu tomu dávajú prekážky, ťažkosti a vyhraté zápasy. Muž, ktorý sa vyhýba nepokoju, nikdy nezistí nič o svojej sile.

V živote je potrebné mať veci, pre ktoré sme ochotní milovať a trpieť. Tam zistíme, čo je v nás. Vtedy, keď sa budeme naťahovať po veciach, ktoré nás presahujú. Bolesť a nepriazeň sú hraničné pätníky medzi krajinami „Nezáleží” a „Záleží”. Na prechod medzi tými dvoma krajinami potrebujeme mať v pase razítko „Charakter” a „Odhodlanie”.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O živote muža: 4 maximy zvykov a činov

Život jednoducho nebude a nie je len o zábave a radosti. Je to vyhňa.

Ani len nemyslite na to, že by ste sa ľutovali. Namiesto toho pozerajte na nepriaznivé udalosti ako na výzvy. Zdolávajte ich a buďte za ne vďační.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

3 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *