Nezabite vášeň, lebo vás to zabije! 1
Vzťahy

Nezabite vášeň, lebo vás to zabije!

Nezabite vášeň, lebo vás to zabije! 3

Je krásne a naplňujúce milovať, ale ešte krajšie je milovať s vášňou a oddane. Už teraz viem…

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Všade čítate, že keď vychovávate dcéru, vychovajte z nej princeznú a zo syna rytiera. Ale čo sa s princeznou stane potom? Prečo tú princeznú manželia časom nevidia a zabudnú, ako sa s princeznami zaobchádza?

Z vlastnej skúsenosti viem, že aj keď svoju manželku veľmi milujem, s odstupom času som ju prestal vnímať ako ženu hodnú kráľovskej pozornosti. Bola skôr iba matka našich detí, výborná kamarátka, zrelá žena… A práve z tohto dôvodu náš vzťah prešiel asi najväčšou krízou, akú sme za tých 25 spoločných rokov mali. Podľa mňa bolo všetko v poriadku. Pritom to tak ale vôbec nebolo. Slovami mojej manželky – pozeral som sa cez ňu a nie na ňu. Spočiatku som to nechcel priznať, ale verte mi, v týchto slovách bola veľká pravda.

Pri čítaní mnohých článkov som raz narazil na pre mňa zaujímavú teóriu, ktorej už teraz celkom rozumiem, aj keď si myslím, že chýba dôležitá dimenzia, a to je spiritualita. Ale to je možno dobrá téma na debatu.

Autorom trojuholníkovej teórie lásky je americký psychológ Robert J.Sternberg (1986). Vychádza z troch základných dimenzií:

Intimita – pocit blízkosti a dôvernosti medzi dvoma ľuďmi

Vášeň – sexuálna príťažlivosť, fyzická túžba

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Oddanosť – pevné spojenie, vzájomný záväzok, voľba

 

Na základe rôznych kombinácií,  pomerov v troch základných dimenziách lásky, sa môžu odsledovať aj rôzne „druhy” lásky, alebo lepšie povedané vzťahov.

Vášnivá láska – vášeň, silná fyzická príťažlivosť – bláznivá láska

Kamarátsky vzťah typu mám ťa rád/rada – iba intimita, vzájomné zdieľanie, láska sebaodhaľovania

Prázdna láska – iba vzájomný záväzok bez intimity a vášne (vzťah z rozumu, kvôli deťom, majetku…)

Romantická láska – vášeň a intimita (bez vyjadreného budúceho záväzku)

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Prečo by nám ženy nemali hovoriť, čo si obliecť

Fatálna láska – vášeň a záväzok (typicky krátky vzťah založený na fyzickej príťažlivosti)

Priateľstvo – intimita, zdieľanie a oddanosť (bez vášne)

Úplná láska – intimita, vášeň a oddanosť (pevné, dlhodobé vzťahy – napĺňajúce pre oboch partnerov)

Neláska – nie je zastúpená ani jedna dimenzia

 

Za ideálnu, úplnú a pravdivú lásku považuje Sternberg vzťah, kde je dobre namiešaná intimita, oddanosť a vášeň. V takom vzťahu sú všetky tri komponenty aktívne. Bez ich aktívneho prejavovania vzťah časom bledne a mizne.

Prejavovanie lásky už dnes považujem za mimoriadne dôležité a to bola aj motivácia podeliť sa s vami o túto myšlienku. Samozrejme, dôležité sú všetky hore uvedené dimenzie lásky a dôležité je, aby boli aktívne prítomné. Hoci, podľa mňa, vášeň v bežnom dni plnom povinností sa stráca najrýchlejšie.

Pozerajte sa na svoje krásne partnerky a nie cez ne. Dajte im pocit vášne pohľadom, pohladením, len tak. Urobte z nich kráľovné. V bežnom dni. A občas dobre padnú aj výnimočné chvíle. Zoberte manželku na ples, dajte jej pocit, že sa aj Vy tešíte (viem, je to strašne tažké ;)), doprajte jej čas na prípravu, nech si to vychutná a nech zažije ten pocit kráľovnej v tento deň.

Páni, a platí to v každom veku. Na včerajšom plese som našiel môj nový vzor. Pár, tipujem okolo 70 rokov, ktorý tancoval od tanga, cez salsu a waltz asi všetko. A so svojou partnerkou mali TEN pohľad. Ten pohľad vášne. Ona pre neho bola nie princeznou, ale kráľovnou a on jej rytierom.

Viedol ju každým krokom v každom tanci. Lebo tak to je, muž ženu vedie tak, aby si tanec užila. Pretancujte životom, páni.


autor: Martin Valach
korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

One Comment

  1. Lucia Husárová

    Trojuholníková teória, no mne pripomína stoličku bez dvoch nôh. City a vášne odchádzajú väčšinou ako prvé, potom aj dôvera, no môže to byť aj opačne alebo súčasne. Čo môže vytrvať a vzťah udržať je paradoxne ten nudný záväzok, lojalita aj napriek ochladnutiu citov, vyprchaniu vášní, stereotypu v sexe a naštrbeniu dôvery. A áno, práve duchovný rozmer je tretia noha stoličky, ktorá chýba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*