Rovnováha v živote a práci 1
Kariéra Vzťahy Život muža

Rovnováha v živote a práci

e0edc2c0

Zdá sa, že rovnováha v osobnom a pracovnom živote je mýtus. Sú časy, kedy sa viac sústredím na prácu, potom je čas, keď sa mi narodí dieťa a prirodzene ide práca do úzadia, potom prerábam byt a tempo písania blogov sa spomalí.

Predstavujem si, že akrobat kráčajúci po tenkom lane s tyčou v rukách je symbolom dokonalého balansu… Ale počkať, veď ani on nie je v rovnováhe. Neustále robí nejaké mikropohyby, aby sa na lane udržal. Vždy sú tam nejaké korekcie pohybu. Presúva váhu, prekladá nohy, koriguje svalmi stabilitu.  A práve tými korekciami sa dostane z bodu A do bodu B.

Skôr, ako začneme hovoriť o ideále rovnováhy, poďme premýšľať o hľadaní správnych pohybov, aby sme sa udržali na lane.

Nie som expert a moje okolie to dosvedčí. Pred časom sme o tom hovorili na 300 hrmených a nejak mi to leží v hlave. Na konci tohto premýšľania sa medzi mojimi najbližšími nájde viac takých, ktorí mi poprajú, aby som sa riadil svojimi riadkami. Ak vás táto téma zaujíma, tak som k nej už pár myšlienok vypustil v článku Rovnováha. Risknem to znova.

To, čo hľadáme, je balans medzi rôznymi oblasťami života. Vzťahy, práca, predstavy, realita, manželka, priatelia, povinnosti, koníčky.

Je to náročné. Hlavne pre mužov, ktorí majú radi svoju prácu. Práca je totiž niečo veľmi konkrétne, kde je možné vidieť výsledok. A to prináša uspokojenie. Ideš von, „ulovíš mamuta“ a prinesieš domov jedlo.

Vzťahy sa takýmto spôsobom merajú len ťažko. V jednej chvíli si dobrý kamoš, dobrý otec a o mesiac je to celkom inak. Takže, ako pracovať, respektíve, ako korigovať rovnováhu medzi prácou a osobným životom?

Buduj integritu

Pravdepodobne máš každodenne niekoľko rolí. Si otec, šéf, zamestnanec, priateľ, leader, manžel. Prezentuješ sa rovnako? Ja nie. Potrebujeme vystupovať s rovnakým profilom, prezentovať rovnakého muža vo všetkých úlohách, prinášať rovnaké hodnoty, žiť s cieľom nehrať nikde divadlo.

Ak sa niečo nezhoduje s mojimi túžbami a hodnotami, prečo by som sa mal tváriť, že je to v poriadku? Taký život predsa nemôže prinášať naplnenie. Ak nefunguje moje manželstvo, prečo ho nenapravím? Dávať do súladu vnútorný svet s vonkajším je niečo, čo si predstavujem pod budovaním integrity.

Ďalším krokom v integrite je prepájať svoje aktivity. Hovoriť o svojej práci v manželstve, nájsť v práci radosť, prezentovať hodnoty, ktoré buduješ v rodine, svojmu okoliu. Toto sa mi podobá na prinášanie rovnováhy cez malé korekcie pohybu.

Komunikácia

Mám pocit, akoby sme boli v tejto oblasti slabí „geneticky“. Stokrát si bol v situácii, keď si dostal spätnú väzbu, že by si na tom mal pracovať. Keď hovoríte so šéfom a nepoviete veci jasne, alebo keď sa z teba partnerka musí snažiť vytiahnuť aj najsamozrejmejšie informácie… Ľudia nespĺňajú v oblasti komunikácie navzájom svoje očakávania.

Nikdy nedokážeš hľadať rovnováhu, ak nepovieš ľuďom, čo chceš, čo nechceš a čo urobíš. K tomu patrí, samozrejme, aj to, že sa naučíš hovoriť „nie“ na veci, s ktorými nesúhlasíš. Inak budeš strácať čas s malichernosťami, na ktorých nezáleží.

Rozprávaj sa so svojou ženou, rozprávaj sa so svojimi deťmi, rozprávaj sa so svojím šéfom. Daj im vedieť, na čom ti záleží, aby ste spoločne hľadali úžitok pre čo najväčšiu skupinu ľudí.

Záväzok

Povedzme, že sa snažíš budovať integritu – dávaš do súladu hodnoty a denný život.  Hovoríš o víziách a očakávaniach s tými, ktorých sa to týka. OK, integritu a komunikáciu by sme teda mali. Je čas urobiť záväzok.

A začína to pri malých veciach. Ak povieš, že prídeš domov o štvrtej, tak príď domov o štvrtej. Inak klameš. Ak nevieš určiť čas, kedy prídeš domov, nenechaj sa dotlačiť do záväzku, ktorý nevieš dodržať.

Všimnite si, že klamstvo búra záväzok, celistvosť a komunikáciu.

Na to, aby si dokázal udržať záväzok, potrebuješ mať úctu k tomu, čo si povedal. Nikým sa nenechaj dotlačiť k slovám, ktoré nedokážeš splniť. Ani šéfom, ani manželkou, ani  kamarátmi, ani deťmi.

Ak budeš dodržiavať, čo si povedal, stanú sa dve veci. Ľudia ťa budú rešpektovať ako muža slova a budú ti dôverovať, a za druhé, prestaneš robiť nesplniteľné záväzky, čo ti uvoľní priestor pre to, čo považuješ za dôležité.

Takže k udržiavaniu rovnováhy vedie integrita, komunikácia, záväzok.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*