Prečo to nejde? 1

Prečo to nejde?

Prečo to nejde? 3

Aký čas po štarte ti začína dochádzať energia? Myslím ten stav, keď vyprchalo nadšenie a ty si len ťažko spomínaš na to, prečo si vlastne s novým zvykom chcel začať. Mnohým prídu na myseľ novoročné predsavzatia, ale ja nemyslím len tie. Každý deň je zápasom o nové veci. Keď vieš, že je niečo pre teba dobré, prečo to nejde?

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Skutočne chceš zmenu, vieš, že si zaslúžiš niečo lepšie alebo chceš to najlepšie pre svoju rodinu. Dokonca máš dosť inteligencie, aby si vedel, že si to musíš odmakať, aby to malo zmysel. Tak čo ťa drží od cieľa?

Neviem celkom akým nástrojom sa to robí, ale rád by som chlapom vysvetlil, že silu na zmenu nesú v sebe. Nie, že ju musíš odniekiaľ získať. Už to v sebe máš. Ten potenciál, ktorý so sebou mužnosť prináša, je jednoducho tam. Si dosť silný na to, aby si dobehol do konca.

Dôvodov, prečo veci nedokončíš, môže byť iste viac, ale rád by som odkryl dva, ktoré pokladám za základné.

Neveríš si. Nemáš dôveru v mnoho vecí, ktoré sa ťa týkajú. Nevieš, prečo by ľudia mali dôvod ťa skutočne oceniť, pretože si svoju prácu mnohokrát neurobil dobre. Nevieš, ako by si sa mohol presadiť, keď okolo seba vidíš omnoho šikovnejších chlapov. Slovné spojenie “nízke sebavedomie” výborne popisuje malé vedomie o svojich kvalitách, schopnostiach a možnostiach. Veľa energie stratíš tým, že sleduješ iných. Pamätám si zo základnej školy, ako ma psychicky pri behu vyčerpávalo, keď som nedokázal držať tempo s rýchlejšími. Veľakrát ma to prinútilo úplne zastať, hoci som mal energiu bežať ďalej. V mojej hlave sa zakorenil pocit, že to jednoducho nedám. Realita bola, že som nedokázal bežať najrýchlejšie, ale dôležitejšie bolo zistiť, že dokážem dobehnúť do cieľa.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   283. Podcast Mužom.sk: Sloboda je viac.

Ako príde zmena? Prácou. Vedomie o sebe nadobudneš tak, že dokončíš malé veci, aby si vedel, že sa nevzdávaš. Usteľ si, pretože dokážeš. Zostaň v nepríjemnej diskusii, lebo si dosť silný. Takto postupne si ty, aj ja, meníme nastavenie hlavy. Ale zabudni, že to pôjde bez práce. Neverím, že si pomeditujem kdesi doma na posteli a osvieti ma sebavedomie.

Druhý dôvod je, že nemáš dosť silné základy. Súvisí očividne s tým, čo som písal vyššie. Čo znamenajú “silné základy”? Spôsob, akým žijeme svoje životy. Rutiny, zvyky, schopnosť čeliť nepríjemnostiam, priatelia, zdravie, vzťahy. Jednoducho, ak nedávam pozor ako žijem, ide skôr o hádzanie tehál na jednu kopu, ako na budovanie nejakej solídnej stavby.

Nemôžeš chcieť, “aby to šlo”, ak nemáš dobré vzťahy s blízkymi ľuďmi, neznášaš svoju prácu, nestretávaš sa s kvalitnou partiou chlapov a podobne. Uviedol som len pár príkladov slabých základov. Dobrý štart je nevyhnutný na stavbe, aj v živote. Ako nastane zmena? Prácou. Malými cielenými krokmi.

Tvoji blízki potrebujú, aby to šlo.

Takže začni pracovať na základoch, vybuduj si tak postupne sebavedomie, zisti, že si silnejší, ako si čakal a využi to.

Pozor! Som ďaleko od toho, aby som akokoľvek mohol radiť, ako si budovať úspešný biznis, manželstvo alebo život. Nie som guru, aby som ti povedal, čo máš robiť. Mužom.sk je stále o rôznych cestách, o mojom a vašom hľadaní. Tu je niekoľko myšlienok, ktoré pomáhajú mne.

Zmena myslenia a práca prinášajú výsledok. Jednoduché, ale nie ľahké. Potrebuješ trpezlivosť a chuť niečo obetovať. Napríklad, rozhodol som sa nestretávať s ľuďmi, ktorí ma ubíjali. Samozrejme, nedá sa tomu vyhnúť úplne, ale okresal som takéto stretnutia na najnižšiu možnú mieru. Prestal som sledovať internetové drámy a vojny, niekedy sa vyhýbam aj umelým filmovým emóciám, pretože deň má dosť svojich skutočných impulzov. Jednoducho som v tomto zmenil postoj najprv rozhodnutím a potom konkrétnym skutkom.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Tréning ťa naučí

Snažím sa začínať malými vecami. A ak sa mi to nedarí, nesúdim sa, ale začnem znova. Ak mi na tom skutočne záleží, nevadí, že to potrvá dlhšie. Skromné začiatky. Napríklad, budem zbytočne plánovať s deťmi výlet do Disneylandu, dokiaľ s nimi nedokážem stráviť desať minút osamote každý deň. Aj v Disneylande sa môžete cítiť osamelý.

Uvedomujem si, že keď chcem byť jedného dňa lepšou verziou seba samého, musím byť v tejto chvíli najlepším, čo dokážem. Aby som sa posunul, nebude stačiť, aby som bol “už raz taký” alebo “sám sebou”, čo používame ako výhovorky, aby sme nemuseli priznať chyby minulosti alebo charakteru.

V čom by to teda malo ísť lepšie? Kam chceš zacieliť svoju pozornosť? Na vzťah so ženou, deťmi, na svoje vzdelávanie, fyzičku, myseľ, domov, prácu… Ide o mnoho práce, ale máš pred sebou celý život. V každej podstatnej oblasti si vyber jeden malý krok, úkon, dobrozvyk.

Každý chlap je v niečom iný. Neexistuje na teba návod, ani projektová dokumentácia. Ale verím, že v sebe máš potenciál a silu, aby sa veci posúvali dopredu. Inak by som netrávil čas tvorením Mužom.sk. Nikto to neurobí za teba. Je to tvoja cesta. Začni, pokračuj, neskonči.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

  1. Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že na to, aby som vytvral, potrebujem mať jasnú víziu. Predstavu čo chcem robiť a prečo to chcem robiť, čo mi to prinesie ale aj čoho sa musím vzdať. Kým toto nemám jasne definované, tak nadšenie a motivácia rýchlo opadne a potom presne ako píšeš – zrazu to už akosi nejde. A keď sa mi náhodou nedarí, alebo mám blbý deň, tak prichádzajú myšlienky typu to nemá zmysel, prídu otázky načo to vlastne robím, a podobne.

    Najlepšie je, ak mám tú svoju osobnú víziu každý deň pred očami a pripomínam si ju. Kúpil som si popisovateľnú nástenku, kde si postupne pridávam texty, obrázky, moje poznámky k tomu, čo chcem v roku 2019 na sebe zlepšiť. Takto si každý deň viem rýchlo pripomenúť, prečo to všetko robím a prečo by som mal vytrvať. V tom ma inšpirovala kniha, ktorú si spomínal aj v jednom z podcastov (hoci som ju už poznal skôr 🙂 ) – Konec prokrastinace od Petra Ludwiga. Osobne ju považujem za jednu z najlepších kníh, čo mi niečo dala a rozhodne ju odporúčam ďalej.

  2. Pekne zhrnute. U mna je najhorsie to, ze je vela oblasti, kde musim zamakat, lebo “som nedal pozor ako zijem”. Myslim, ze v tomto je skvele odporucanie: “V každej podstatnej oblasti si vyber jeden malý krok, úkon, dobrozvyk”.
    Vytvori sa zoznam konkretnych malych krokov/ukonov a na tie sa viem zamerat. Nebude mi sposobovat demotivaciu a uzkost to, ze je este mnoho veci, ktore mozem zlepsit. Na tie pride tiez, ale postupne.

    Osvedcuje sa mi cesta kaizen (ktoru spomina Petr Ludwig) – z malého kroku k velkému skoku. Dokonca ju aplikujem aj pri beznych “nudnych” cinnostiach napr.: vidim kopu spinaveho riadu, co sa mi automaticky znechuti, ale proste sa pustim do toho s tym, ze idem umyt jeden riad. Ked ho umyjem, idem znova umyt len jeden riad a tak dokola – az odrazu umyjem vsetko, nerozmyslam, kolko ma este caka a co mam pred sebou, proste per partes 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *