Archetyp - bojovník 1

Archetyp – bojovník

knight riding black horse

„V každom mužovi sú štyria Mocní.” William Blake

V prvom blogu k tejto téme som písal, prečo ma archetypy zaujímajú. V ďalších pokračovaniach sa dotknem postupne každého zo štyroch “základných”.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Rytieri, samuraji, artušovské legendy, gladiátori, vojaci, pištoľníci, ninjovia, kozáci, zbojníci, všetky tieto obrazy vo mne čosi prebúdzajú. Praobraz bojovníka je vlastný každej duši a veľmi záleží na tom, či mu budeme rozumieť. Tento archetyp tu vždy bude. Je prítomný vo všetkých kultúrach. Snaha umlčať ho znamená obrať muža o testosterón. Naopak, potrebujeme uznať jeho vášeň, cieľavedomosť, oddanosť a silu, aby bojovník slúžil na správnom mieste.

Pri mladých mužoch bojovníka rozoznáte veľmi jednoducho. Často je jasne viditeľný, robí nájazdy na svoje okolie, drancuje a vyhľadáva boj. Tento pohľad mi pomáha rozumieť chlapcom, ktorí sú v konflikte s učiteľmi, autoritami, alebo robia “ramená” na ulici. V ich vnútri dominuje temný rytier, ktorý neslúži nikomu, alebo je v službách zlého kráľa. Takto nepodriadený bojovník je v konečnom dôsledku pravdepodobne zodpovedný  za násilné konflikty vo svete.

Na druhej strane je prínos dobrého bojovníka nezastupiteľný. Zobrazuje odvahu, vytrvalosť, odolnosť a oddanosť. Len ťažko môžeme očakávať jemnejšie vlastnosti ako trpezlivosť, kompromis, zdvorilosť… Avšak v čase, keď nastane únava, zdvojnásobí svoju snahu a nepozerá na svoje záujmy.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ukáž mi svoje jazvy

Definícia znie veľmi teoreticky, ale skúste odsledovať seba samého, keď vám na niečom skutočne záleží. Možno to dokonca sedí na väčšinu vašich dní. Podľa Rohra, Moora, Blya a ďalších sa to deje práve vtedy, keď v mužovej duši prevláda práve tento obraz. Keď s ním nespolupracujeme, pracuje proti nám. Ide o to porozumieť agresivite a stanoviť jej hranice tak, aby bola užitočná. Väčšina z nás nebojuje fyzicky, no horšie je, že odmietame dať priestor bojovníkovi aj v debatách, premýšľaní, sebaobetovaní. Uvoľniť bojovníka môže znamenať odseknúť svoju pohodlnosť, poraziť sebaľútosť… Podľa Junga je rovnako obrovský problém to, že muži všetku svoju schopnosť bojovať vyplytvajú v práci a doma im chýba akákoľvek sila.

Svoju snahu by sme mali zamerať tak, aby nám tento obraz pomohol prijímať údery bez toho, aby nás to odstavilo. Priestor pre bojovníka pomáha dosiahnuť ciele, učí  dodržiavať pravidlá boja, viesť boj čestne a poznať jeho hranice.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: splitshire.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *