Železný Ján - rozprávka o zakliatom divochovi (1) 1

Železný Ján – rozprávka o zakliatom divochovi (1)

zelezny jan 1

Ak podľa názvu súdite, že pôjde o športový článok, tak ste vedľa. Práve ste sa začítali do novej série, ktorá nás prevedie premýšľaním o pravdepodobne niekoľko tisícročí starom príbehu. Mýty, príbehy a rozprávky sú tu po celú históriu, aby nás učili. Tak prečo sa brániť?

Dnes vstúpime do príbehu  a postupne sa preberieme jednotlivými časťami, tak ako ich vysvetľuje Robert Bly. Po tomto úvodnom dieli sa však môžete pokúsiť vyložiť si alegóriu sami. Nie nadarmo sme magazín pre premýšľajúcich mužov.

Dovoľte mi teda porozprávať vám prvú časť rozprávky.

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden les. V temnom lese, blízko kráľovského zámku, sa však dialo niečo zvláštne. Strácali sa v ňom lovci i poľovníci. Ľudia sa tak postupne začali tomuto miestu vyhýbať, pretože verili, že sa tam deje čosi nadprirodzené. Jedného dňa sa v zámku objavil mladý poľovník, ktorý hľadal dobrodružstvo. Kráľ ho teda poslal do lesa, aby vypátral, čo sa deje, no sám neveril v jeho návrat.

Mladý muž si vzal svojho psa a prechádzal sa po lese, kým nenarazil na rybník. V tej chvíli sa z vody vynorila ruka a strhla psa pod vodu. Poľovník pochopí, že tu je ono zvláštne miesto a ponáhľa sa do hradu, aby si priviedol pomoc. Spolu s ďalšími mužmi začne vynášať vodu z jazera. Po obrovskej námahe však objavia niečo zvláštne. Na dne leží muž s vlasmi a chlpmi od hlavy až po päty. Zviažu ho a odvedú do zámku, kde ho zatvoria do klietky. Kráľ odovzdá kľúč od klietky do opatery kráľovnej.

Jedného dňa sa kráľov syn hrá na nádvorí. Zrazu sa jeho zlatá lopta odkotúľa až k divému mužovi. Princ si žiada svoju hračku späť, no muž si výmenou žiada slobodu. Posiela chlapca, aby kľúč spod matkinho vankúša vzal. 

Jedného dňa chlapec kľúč ukradol, vrátil sa k divochovi a otvoril zámok. Pri otváraní si privrel prst do pántov a pocítil prudkú bolesť. Keď bol divý muž slobodný, vybral sa smerom k lesu. Princ ho prosil, aby to nerobil. Keď rodičia zistia, že je preč, určite syna potrestajú. Chlap dal dieťaťu za pravdu a navrhol mu, aby ho nasledoval.

„Už nikdy neuvidíš svoju matku ani svojho otca. Ja však mám toľko pokladov, že ich nedokážeš nikdy využiť.”

Divý muž si posadí chlapca na ramená a spolu sa vydajú do lesa.

Koniec prvej časti.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Úmyselná mužnosť

Tak čo? Máte pocit, že rozumiete, o čom tento mýtus hovorí? Skúste sa podeliť s dojmami v komentároch. Nabudúce dokončíme príbeh a vrhneme sa na jeho rozlúsknutie.

korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: ironhans.wordpress.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *