Lekcie mužnosti od Theodora Roosevelta v španielsko-americkej vojne 1
|

Lekcie mužnosti od Theodora Roosevelta v španielsko-americkej vojne

RoughRiders

Theodore Roosevelt, ktorý dosť pravdepodobne dosiahol viac, ako ktorýkoľvek iný Američan, nazval svoju skúsenosť zo španielsko-americkej vojny “veľkým dňom svojho života”. Bolo to práve počas jeho výstupu na Kettle Hill, kedy sa vykryštalizovali Rooseveltove vodcovské schopnosti a sebavedomie. Prešiel skúškou a ukázal sa ako vodca schopný dotiahnuť to až na post prezidenta. Jeho činy počas vojny prinášajú významné a neobyčajné lekcie na tému mužského vodcovstva:

  1. Slová nie sú činy. Theodore Roosevelt bol chorľavé dieťa. Vyrastal na knihách o starovekých bitkách a bojovníkoch a vždy sa túžil jedným z nich stať. Vypracoval si telo a neskôr začal písať knihy o vojenských úspechoch. Napriek tomu stále túžil byť uprostred diania. Keď sa naskytla príležitosť, nestrácal čas a chopil sa jej. Hneď na to, ako vypukla španielsko-americká vojna, začal Teddy „bombardovať“ tajomníka námorníctva s menovaním do armády. Predal svoj dobytkársky ranč, časť svojho vlastníctva a obstaral si životnú poistku v očakávaní, že ho povolajú. Bol plne pripravený vložiť svoje peniaze tam, kde bol jeho jazyk (a pero).
  1. Poznajte svoje hranice. Teddy nikdy netrpel nedostatkom sebavedomia, ale nikdy nenechal svoju sebaistotu prerásť do arogancie. Keď dostal Roosevelt, toho času už plukovník, dekrét na vedenie 1. dobrovoľníckej kavalérie Spojených štátov, odmietol ho uvádzajúc nedostatok taktických skúseností. Namiesto toho prijal pozíciu podplukovníka a odporúčal, aby sa plukovníkom stal Leonard Wood. (TR sa stal plukovníkom neskôr, keď bol Wood povýšený na brigádneho generála.)
  1. Vyberte si do svojho tímu tých najlepších mužov. Keď chcete byť obklopení tými najlepšími mužmi, tak musíte byť taký vodca, aby sa na miesto pod vami muži tlačili. O účasť v 1. kavalérii sa uchádzalo 23 000 mužov a väčšina z nich listami oslovila práve Roosevelta napriek tomu, že teoreticky velil Wood. Z 23 000 mužov bolo vybraných iba 560. Niektorí z odmietnutých plakali. Až tak veľmi smútili preto, lebo nemohli byť súčasťou Rooseveltových Drsných jazdcov (orig. Rough Riders). Pozostávajúc z najlepších východných hraničiarov, ostrostrelcov, výborných západných atlétov a prominentných synov, boli Drsní jazdci jedinečná a nezastaviteľná skupina.
  1. Buďte jedným z nich. Loď, ktorá prenášala vojsko na Kubu, nemala dostatok miesta pre kone a Roosevelt bol jeden z mála mužov, ktorí si mohli vziať koňa so sebou. Keď Drsní jazdci dorazili na Kubu, začali svoj pochod do Las Guasimas. Teplo bolo neúnosné a vojaci sa vliekli v hrubých uniformách a ťažkých prikrývkach. Roosevelt však kráčal popri nich a odmietal ísť na koni, zatiaľ čo oni pochodovali.
  1. Veďte príkladom. Nechcite od ostatných, aby robili niečo, čo sa aj vy sami bojíte urobiť. Keď prišiel čas na obsadenie San Juanských výšin, Rooseveltov pluk čelil ťažkej paľbe Španielov. Ako sa okolo neho kopili telá, TR ostal na svojom koni ako príklad odvahy. Avšak, kvôli omeškaniu boli muži, vrátane Roosevelta, nútení ostať pri zemi a kryť sa. Keď prišiel rozkaz na obsadenie Kettle Hill, mužom sa priečilo vstať. TR nasadol na koňa a zvolal: „Máte strach sa postaviť, keď ja som na koni?“ Nato sa rozbehol po otvorenom poli oproti spŕške guliek.
  1. Buďte prezieravý. Po zabezpečení Kettle Hill si TR všimol, že útoky na susedný vrch chabnú. Zavelil svojím mužom na útok, preskočil ostnatý drôt a bežal dole kopcom. Keď sa obzrel, uvidel, že ho nasleduje iba päť mužov. Traja z tých piatich boli zastrelení a TR viedol útok prakticky vlastnoručne. Pod ťažkou paľbou pribehol naspäť, aby zmobilizoval zvyšných mužov (ktorí tvrdili, že prepočuli prvotný rozkaz) do zastrašujúcej útočnej línie a znovu zavelil na útok.
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Mal som rande so svojím mestom

Roosveltova osobná statočnosť a vodcovstvo boli kľúčové prvky v bitke pri Las Guasimas. V roku 2001 bola Rooseveltovi za jeho činy posmrtne udelená medaila cti.


preklad: Marek Svatko
korektúra: Jana Lászlóová
zdroj: artofmanliness.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *