Fantastickí muži a ich výskyt 1
|

Fantastickí muži a ich výskyt

Fantastickí muži a ich výskyt 3

Keď sa chceme rozprávať o tom, čo to znamená byť mužom, väčšine z nás klasicky napadne charakter muža, ktorý je charizmatický, fyzicky dobre stavaný, odvážny a pripravený čeliť strachu v každom momente, muža, ktorý sa rozhoduje rýchlo a samostatne a, samozrejme, vždy obklopeného krásnymi ženami.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Je táto predstava realistická? Ako často vidíme takýto charakter v bežnom svete? Áno, bolo by úžasné žiť vo svete, kde by každý muž vynikal takouto osobnosťou, ale už by takýto jedinci neboli inšpiráciou, už by neboli vzácni. Čaro by sa vytratilo. Zabúdame však, že to je len jeden zo stereotypov.

Takáto klasická predstava bola vytvorená hollywoodskymi tvorcami filmov. V skutočnosti muž môže reprezentovať mnohé úžasné kvality a nemusí to byť vždy o fyzickej sile či násilí. Som obrovským fanúšikom Aragorna z Pána prsteňov, Thora či gladiátora Maxima, sú tu však aj ďalší muži, ktorí môžu byť rovnakou inšpiráciou.

Keď som dopozeral film “Fantastické zvery a ako ich nájsť”, bol som veľmi milo prekvapený. Tí, ktorí ste tento výtvor nevideli, je to príbeh odohrávajúci sa vo svete Harryho Pottera. Hlavnou postavou je plachý Newt Scamander, ktorý priplával do New Yorku a priniesol so sebou zopár “zvieratiek”. Pýtate sa, prečo som bol milo prekvapený? Nuž, Hollywood sa rozhodol ísť iným smerom a nevytvoril ďalšieho nabúchaného bojovníka. Naopak, obrátil naše predstavy naruby a snažil sa vyzdvihnúť ďalšie kvality, ktoré môže muž mať.

Pozrime sa teda na to, čo mám na mysli. Náš hrdina má špeciálne životné poslanie. Je čarozoológ a píše knihu o týchto fantastických tvoroch, aby tak lepšie oboznámil svet mágov o ich existencii a ich úžasných schopnostiach. Do New Yorku prepašoval tieto magické bytosti v zázračnom kufri, ktoré zachraňoval po celom svete. New York je práve sužovaný zvláštnymi útokmi a svet čarodejníkov nevie prísť na to, čo to je.  Celý príbeh sa viac-menej točí okolo toho, ako Newt stratil svoj kufor, teda svoje príšerky. Čarodejníci ho obvinia, že to jeho bytosti útočia na ľudí a zakončí sa to tým, ako Newt zachráni všetkých svojich tvorov a zároveň vyrieši tajomné útoky. Aký je však Newt? Prečo som sa inšpiroval?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   O kapitánovi Hookovi a tikajúcom krokodílovi

Newt je v prvom rade nekonvenčný chlap. Nie je to úžasný krásavec, je to chudý chalan, nevýrazný. Nemá žiadne nadpriemerné čarodejné schopnosti a je veľmi plachý. V sociálnych situáciách mu to veľmi nejde, na druhej strane vie presne, čo čarodejné bytosti potrebujú. V tom momente je veľmi sebavedomý a neváha. Táto skutočnosť ma priviedla k myšlienke, že sebavedomie ako také môže mať mnohé formy a nemusí to byť len ”klasické” oženiť sa s krásnou ženou, vybudovať úspešný biznis, či viesť armádu do boja.

Aj keď je Newt iný, stále je tým “správnym mužom”. Prečo si to myslím? No v prvom rade, má jasne definovaný zmysel svojho života. O svoje stvorenia sa stará s veľkou trpezlivosťou a láskou (Vravíš láskou? Veď ich stratil! Ja viem, stratil ich všetkých, ale tak zápletka niekde musí byť, nie?). Má úžasnú schopnosť im porozumieť a vytvoriť pevné puto. A to je veľmi dôležitá zručnosť pre muža, ktorý má definovaný takýto zmysel. Táto vlastnosť môže vytvoriť planý dojem, že Newtovi chýba akékoľvek sebavedomie, avšak on ľudí veľmi nemusí, nemá teda možnosť budovať si sebavedomie v takých situáciách. Myslím, že tak sa môžeme pozerať aj my na naše životy. Možno, že mi bude chýbať sebavedomie, ak predo mňa postavíte bojovníka muay thai, ale v brazílskom jiu jitsu sa už na to pozriem trochu perspektívnejšie. Získavame sebavedomie tam, kde upriamujeme našu pozornosť a energiu. V sociálnych situáciách som sa v minulosti necítil veľmi komfortne, no po 5 rokoch práce za barom mi to už problém nerobí. Moja pointa je, že Newt má excelentné sebavedomie a zručnosti, keď ide o to, čo je pre neho osobne dôležité, a to sú magické zvery! A v tom on nezlyhá.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Lekcia od Ernesta Hemingwaya – prečo by ste si mali naplánovať svoj víkend

Tak trochu čítam to, čo si teraz myslíš. Schopnosť s láskou sa starať o magické zvery, byt trpezlivý, veľmi citlivý a láskavý? A ešte k tomu nevynikať fyzickou silou? Vravíš, že to sú zručnosti, ktoré viac patria ženám? Súhlasím, ak sa rozprávame v kontexte sveta, ktorý pre nás vytvorilo hollywoodske filmové plátno. Ale je to pravda? Možno áno, možno nie. Možno je niekde uprostred. Svet je veľmi komplikované miesto, kde každý z nás preberá určitú úlohu, určitú zodpovednosť, aby mohol priložiť ruku k dielu, nech už je to akokoľvek a kdekoľvek. A bolo by nemúdre, aby sme obmedzovali naše možnosti sa slobodne vyjadriť a pomôcť len na základe “limitujúcich sociálnych predpisov”.

Takže Newt nie je ten “pravý“ typ hrdinu. Nie je to Harry Potter s úžasnými schopnosťami a mocou bojovať proti drakom a temným mágom. V istom zmysle nemá žiadnu super schopnosť. A naoko v ničom nevyniká. Prvý dojem však klame a aj on má niečo, čo svet nakoniec zachráni.

Je niečo, čo Ťa v živote veľmi baví a napĺňa? No, máš pocit, že by to nezapadalo do predstáv okolitého sveta? Pozri sa na príklad nášho hrdinu. Jemu je ukradnuté, čo si svet myslí. Jediné, čo ho zaujíma, je jeho ním predurčený zmysel. A ako by povedal klasik: “Svet sa môže, vieš čo, ja si idem svoje!” Veľa šťastia priateľu!


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: the-leaky-cauldron.org

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

  1. Vďaka za zaujímavé zamyslenie! Len by som chcel podotknúť, že vzor či ideál muža ako silného, odvážneho a charizmatického človeka nebol v žiadnom prípade vytvorený hollywoodom. Je to klasická predstava o tom aký by mal muž byť a je prítomná v myslení ľudí od nepamati. Minimálne ju môžeme vidieť už v antickom grécku, napr. v Homérovom diele Illias u Achilla či Hektora. Práve tieto dve postavy charakterizovali dva trochu rozdielne ideály mužnosti ale podstatné vlastnosti mali rovnaké. Každopádne, “stereotyp” nemusí byť niečo negatívne a ak trvá od nepamati, nebude na ňom aj niečo správne? Malo by nám byť ukradnuté čo si ľudia mysleli naprieč storočiami? Len taká otazka na zamyslenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *