Prečo mi manželka nestačí, alebo ako som našiel "300 hrmených" 1
|

Prečo mi manželka nestačí, alebo ako som našiel “300 hrmených”

Prečo mi manželka nestačí, alebo ako som našiel "300 hrmených" 3

V zásade som v súkromí introvertný človek. Potvrdí to moja manželka (nech je jej manželstvo ľahké). V bežnom dni sa dosť exponujem medzi ľuďmi, takže potom mám pocit, že nepotrebujem okolo seba nikoho. V skutočnosti ide o veľký omyl. A nielen môj. Chlapi potrebujú okolo seba iných chlapov.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

 • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
 • Privátne četovanie
 • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
 • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
 • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
 • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
 • 10% zľava na náš merch
 • Prístup k prémiovým článkom
 • Prístup k prémiovým podcastom

Už v minulosti sme vám priniesli článok, ktorý hovoril o mužských skupinách v histórii, kde sa stretávali významní muži, aby sa navzájom posúvali. Na pláne máme podobný, až metodický článok, ako takú skupinu rozbehnúť, ale predtým chcem využiť šancu napísať o vlastnej skúsenosti.

Občas som sa ocitol v situácii, keď som mal pocit, že by som sa mal prezentovať ako človek, ktorý nepotrebuje nikoho iného iba svoju manželku. Pekne to znie, romanticky to vyzerá a robí to dobrý image. Už niekoľkokrát som v mojich blogoch spomenul, že Ivanka  je žena, ktorú nemôžem s nikým porovnať. Verte alebo nie, napriek všetkému, čo spolu zažívame, ani najlepšia kamoška nenahradí dobrú partiu mužov. A platí to aj naopak. Ani najlepší chlapi nenahradia dobrú manželku. Ak ste sa zasekli v jednom alebo druhom tvrdení, prichádzate o veľa.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   JAK BÝT ELEGANTNÍ I V SATANOVĚ PEKLE

Na konci roku 2013 vzniklo v Košiciach “300 hrmených”. Malá skupina chlapov. Cieľ bol jasný. Vybudovať priateľstvá, posunúť sa v živote, rozmýšľať, zažiť niečo nové. A dať si pivo s kamošmi. Najprv som prichádzal s obavami. Na rozdiel od štandardných sedení v krčme sme chceli diskutovať o konkrétnej téme, ktorá by sa týkala našich životov. Z desiatich pozvaných sme to potvrdili štyria. Po vyše roku a pol si ale pamätám, že som odchádzal nadšený!

Priebeh sa odvtedy v zásade nezmenil. Stretávame sa posledný piatok v mesiaci, vždy v dopredu dohodnutom podniku (chcelo by to “mancave”). V ideálnom prípade pozná každý tému, o ktorej sa bude hovoriť. Tú niekto navrhne v mailoch alebo vyplynie z posledného stretnutia. Doteraz to boli napríklad hodnoty, výchova, ego, peniaze, odvaha, ciele… V každom prípade to nemajú byť akademické debaty, ale niečo, čo naozaj riešime.
Prvá hodina je o bežnom živote, MMA, túrach, práci a deťoch. Manželky by boli poriadne prekvapené, keby počuli, akí sme odborníci na plienky a podobné záležitosti. Keď nastane čas, rozbehne sa téma, ku ktorej by každý mal čosi povedať. Buď položiť otázku alebo skúsenosť. Toto trvá okolo dvoch hodín. Niekedy viac, inokedy menej. Ťažko povedať, že toto je nosná časť. To najpodstatnejšie je priateľstvo.
“300 hrmených” nemá žiadneho šéfa. Každý hlas je rovný, každý má dostať rovnaký priestor. Debaty majú maximálne pozíciu moderátora, ale aj to iba veľmi neformálnu. Rôzne pohľady a skúsenosti ostatných chlapov ma donútili prichádzať so zápisníkom a robiť si poznámky. Po čase zapisujeme viacerí. Skutočne to má význam.

Momentálne nás je osem. Na prijatie ďalšieho je potrebná zhoda všetkých. Táto zhoda všetkých zúčastnených je dobrý princíp pre každé rozhodovanie. A postupne pribudli aj “rituály”. Na narodeniny dostaneš ručne vyrobenú bedňu so zaujímavým obsahom, ktorú musíš vypáčiť ešte v podniku. Lesklé baliace papiere určite vymysleli ženy. Manbox je pre chlapa. Raz za čas urobíme víkendovku na chate a v lete pár dní na ceste pod holým nebom. Akcia roka… pretože sa z tej cesty rok spamätávame.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   14 vecí, na ktoré si dať vo vzťahu pozor

Žiadna veľká veda. Občas je to hlučné, občas spolu nesúhlasíme, ale vždy ma to nabije energiou ako nič iné. Viem, že sa mám na koho obrátiť. Viem, že je niekto kto mi pokojne povie, že kecám, alebo som totálne mimo. A to muž od kamošov potrebuje.

Je pre mňa zaujímavé, že “300 hrmených” má fanúšikovskú podporu aj medzi manželkami. Som presvedčený, že každá žena by mala dbať na to, aby jej muž mal čas na priateľov. V prípade, o akom vám hovorím, to znamená, že chlapi premýšľajú o svojich rodinách, o sebe samých, o hodnotách. Mužský kruh je na to veľmi dobrý nástroj. A nakoniec sa to môže prejaviť na kvalite života celej rodiny. Mimochodom, ak to čítajú aj naše manželky, tak vám prezradím, že sme začali dumať aj nad nejakou 300 hrmenou grilovačkou s rodinami. Už sme vám to dlžní.

Aby som bol poctivý, je treba povedať, že každý pokus nemusí vyjsť. Niekedy si proste niektorí ľudia nepasujú, alebo nie sú v období života, kde by potrebovali túto skúsenosť. Skupina, kde sa stretávajú rovesníci, vám nemusí dať odpoveď. Na to existujú mentorské vzťahy. Je toho ale o dosť viac, čo vám taká partia môže dať a preto odporúčam preposlať tento článok pár kamošom a možno sa stane niečo zaujímavé.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: splitshire.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

9 Comments

 1. Veľmi inšpiratívny článok, snažím sa rozbehnúť chlapčenskú skupinku v istom CZ a som rád, že som si mohol prečítať niečo také. Tento článok ma dosť povzbudil.

  1. Vďaka Patres za uznanie. Naša skupina je momentálne plná, ale určite ti odporúčam skúsiť začať niečo vlastné. Určite budeme radi nápomocní, a aj materiálu k rôznym debatám tu máme celkom dosť. Vďaka za podporu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *