Ako bojovať s frustráciou? 1

Ako bojovať s frustráciou?

318H

Keď nič nevychádza, všetko, o čo sa snažím alebo za čím idem, sa stále odo mňa vzďaľuje, a keď mám pocit, že moje sny sú zrejme neuskutočniteľné, viem, že upadám do frustrácie. Čo to znamená?

Frustrácia je stav, kedy prestávaš hľadať riešenia a rozmýšľaš nad prehrou a vzdaním sa, pretože si narazil na prekážku, ktorá ti zabraňuje dosiahnuť tvoj cieľ. Frustrácia neprináša žiadnu pridanú hodnotu a už vôbec netvorí nič nové, inovatívne a dobré. Toto sa mne stáva, keď nechávam priestor frustrácii:

1. Prenikne ťa sebaľútosť

Ak máš pocit, že všetko funguje proti tebe a stávaš sa obeťou tohto sveta, zažívaš sebaľútosť. Nevpúšťaj do seba pocit menejcennosti alebo nedostatku zručnosti. Možno ťa tvoja práca prevyšuje a možno ťa tvoje deti vôbec neposlúchajú a ty už nevieš, ako to máš inak spraviť, aby veci fungovali, ale nerobí to z teba hlúpejšieho človeka alebo zabudnutého chudáka. Dokonca určite nie si jediný človek na tejto planéte, ktorému sa to stalo. Sebaľútosť požiera nádej!

2. Nehľadáš riešenia

Zlyhanie častokrát spúšťa frustráciu, ktorá ti bude nahovárať, že si už určite skúsil úplne všetko, prečítal si všetky články na internete a vyčerpal všetky otázky. Prestať hľadať riešenie na svoj problém alebo životnú situáciu ťa spomalí. Ak chceš zmeniť svoju prácu a dostal si 30 odmietnutí, tak áno, môže to byť veľmi zneisťujúce, ale ak prestaneš hľadať úplne, prácu si nenájdeš. Frustrácia ťa oberá o tvoju praktickosť!

3. Vyhľadávaš utlmenie

Frustrácia ťa naštartuje k tomu, aby si namiesto viac úsilia,  práce,  snahy a zapálenia, investoval do viac televízie,  čokolády a iného rozptýlenia. Nie, neznamená to, že nemáš právo na pauzu a trochu perspektívy, ale nenahrádzaj svoju snahu inými utlmovačmi. To frustrácia robí — ťahá ťa čo najďalej od tvojej misie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Stop instantnému holeniu

Viem, ako sa cítiš a bol som tam mnohokrát. Nie je ľahké bojovať a už vôbec nie so samým sebou, pretože je tisíckrát jednoduchšie vzdať sa, ako zobrať zodpovednosť za svoj život. Čo sa snažím povedať, je, že niekedy je ľahšie neriešiť či ignorovať a viniť svoje okolnosti a ľudí, ako sa postaviť a ísť niečo spraviť, aj keď to bude stoprvýkrát.

Ako prakticky bojovať proti frustrácií?

Možno sa ti zdá, že je to len stav, ktorý musí sám skončiť, ale predsa len to vieš urýchliť. Neviem ti poradiť, ako sa mu vyhnúť úplne, tak ďaleko som sa ešte nedostal, ale viem, ako s tým ,,zatočiť” a hodiť veľmi ďaleko. Tu sú moje štyri tipy, ako prakticky prekonávať prekážky:

1. Zbúraj hrady

Úspech sa nedeje cez noc. Úspech je úsilie, práca a čas. Akokoľvek si zidealizuješ svoju cestu, realita môže byť úplne odlišná a je dôležité, aby si s tým rátal. Nie, nehovorím o nádeji, ktorú by si mal  v sebe živiť. Mám na mysli očakávania, že sa všetko spraví samo a rýchlo. V prvom momente, ako sa niečo nepodarí, alebo sa potkneš, sa ti tvoj hrad zbúra. A to je v poriadku, ale čo ak by bol tvoj hrad už zbúraný a ty by si namiesto skvelých predstáv už hrad opravoval? Čím skôr si zbúraš hrad, tým skôr sa vyhneš frustrácii, pretože budeš budovať na reálnom základe, nie na super predstave.

2. Priprav si plán B

Možno chceš naučiť deti, aby sa s tebou nehádali na verejnosti. Možno si chceš zlepšiť svoju postavu. Možno by si sa chcel naučiť komplexnú matematiku. Tvoj cieľ je len jeden, avšak ciest je mnoho. Ak si obmedzíš svoju cestu na jednu asfaltku, ktorú si si vybral, a náhodou ti to nevyjde, potrebuješ jednoducho nájsť inú cestu. Je ich neuveriteľné množstvo. Ak chceš poraziť frustráciu, premýšľaj nad záložným plánom, novými ľuďmi, ktorých sa môžeš spýtať na radu, nové knižky, ktoré môžeš prečítať a nové miesta, ktoré môžeš navštíviť. Vždy si drž v zadnom vačku ,,ešte jednu vec”, ktorá sa môže stať kľúčovou.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Generácia bez sprievodcov

3. Vždy o tom rozprávaj

Izolácia prehlbuje tvoj pocit sebaľútosti. Hovor svojej manželke o tom, čo sa ti nepodarilo a čo všetko ťa hnevá. Vždy je dobré mať človeka, ktorý ti povie, že sa máš prestať sťažovať a začať ešte viac pracovať na riešení. Možno si povieš: ,,Aj tak mi nikto nerozumie!” Možno máš pravdu, ale na tom nezáleží. Potrebuješ ľudí okolo seba nielen pre transparentnosť, ale aj pre motiváciu. Byť v komunite ľudí s rovnakým nastavením alebo s rovnakým problémom je povzbudzujúce, tak prečo by si sa od toho odstrihol?

4. Povzbudzuj sa.

Možno to znie trochu šialene, ale povzbudzuj sa. Sprav si zoznam vecí, ktoré sa ti podarili alebo v ktorých si dobrý a čítaj si ho. Možno ťa tvoje decká stále neposlúchajú, možno už roky robíš svoju prácu, ktorú tak nemáš rád, ale stále existujú momenty, ktoré za to stoja. Drž si pozitívny prístup. Ak ťa niečo rozladí, zmeň činnosť, a potom sa vráť späť. Nejde o to, aby si vyžaroval pozitívnu energiu a podobné nezmysly. Ide o to, aby si do svojho života hovoril dobré veci a nie rozsieval neistotu, hnev a neschopnosť. Trénuj si hovoriť o sebe ako o schopnom a zdravom človeku, pretože keď udrie frustrácia, budeš vedieť, že to nie je pravda.

Ako bojuješ ty?

1

korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *