Ako vytvoriť celoživotné bratské puto 1
Vzťahy Život muža

Ako vytvoriť celoživotné bratské puto

muži na móle

Bol som prekvapený, keď som sa spýtal svojho najlepšieho kamaráta: Čo ti prekážalo alebo prekáža na ceste stať sa mužom?

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Predpokladal som, že pre väčšinu mužov by to bolo „neviem, ktorým smerom ísť” alebo „neviem, prečo som tu”. Ale jeho odpovede spájala jedna spoločná vec, ktorá ma prekvapila. Takmer všetky odpovede spájala absencia bratstva a mentorstva.

Dobre poznám ten pocit. Minimálne poslednú dekádu cítim absenciu bratstva. Zaujímalo by ma, či niekedy zažijem to, čo majú deti, keď sú priateľmi, alebo to, čo medzi sebou majú starší muži, keď spolu sedia po desiatkach rokov priateľstva.

Nevravím o „kamošoch”, s ktorými si raz za čas pokecáš, ale o chlapoch, ktorí ti kryjú chrbát, aj keď je dobre, aj keď je zle.  Cítim vnútornú potrebu vybudovať bratstvo z mužov, s ktorými by sme sa mohli stretávať kedykoľvek a bez akýchkoľvek podmienok a mať naozajstné priateľstvá. Nie priateľstvá, ktorých náplňou je opíjanie sa a balenie žien.
Je až žalostne jasné, že väčšina mužov hladuje po pravom bratstve, ktoré prevyšuje chľastanie piva a hranie futbalu na herných konzolách.

Unavilo ma sťažovať sa a rozhodol som sa s tým niečo urobiť. Môžete si vybrať, tak ako som to urobil aj ja, že budete aktívne vytvárať to, po čom túžite.

Ale najprv pár základných vecí:

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Stratené umenie bratstva

Bratstvá boli budované v kmeňových a kočovných kultúrach. Lionel Tiger, ktorý napísal knihu o „vzťahových väzbách medzi mužmi”, vraví, že vytváranie bratstiev a spolkov bolo veľmi potrebné, aby sa skupina ochránila a aby si mohla zaobstarať potravu.

Stratili mužské skupiny zmysel, pretože moderný svet ich nepovažuje za nutné alebo potrebné?

Kvôli nedostatku hrozieb pre náš život sa moderné bratstvo stalo iba súčasťou tajných spolkov a upadajúcich tradícií. Zopár z týchto umierajúcich spoločenstiev sú: rehole, skauti a skupinky v cirkvách. Rovnako môžete mať  priateľstvá z detstva, ktoré pretrvali a vznikli z nich naozaj bratské vzťahy, alebo ste sa k nim dostali skrze bratov, otca, strýka – ktorí vám boli blízki.

Ak ste mali šťastie, tak viete, o čom hovorím. Ja som to šťastie nemal.

Bol som jediný chlapec medzi štyrmi sestrami a aj keď som bol skautom, tak toto mi do dospelosti nevydržalo.

Keď nemáme bratstvo, tak si ho musíme nejako vytvoriť.

Niet divu, že sú filmy ako “Fight club” a “300” také populárne. Dotýkajú sa nenasýtenej túžby v našom srdci – patriť do kruhu mužov, ktorých môžeme nazývať bratmi.

Môžeme sa len tak vyrovnať s tým, že máme povrchné vzťahy a sme osamelí? Myslím, že nie.

Tu sú 3 dôvody, prečo potrebujeme bratstvo viac ako kedykoľvek pred tým.

 1. dôvod: Potrebujeme ho, aby sme sa stali lepšími mužmi.
  Je zaujímavé, že muži sa častejšie separujú do skupín, kde sú osoby rovnakého pohlavia, ako ženy. Väčšina mužských spolkov mala vždy nejaký dôvod – či už politický, náboženský alebo hocijaký iný. Muži sa vždy stretávali v týchto spolkoch, aby súťažili, možno sa aj hádali a rástli. Toto je špecifický spôsob, ako chlapi vytvárajú vzťahy a ako rastú. Už stovky rokov sa zámerne schádzajú v skupinách, aby sa okresávali a rástli.
 2. dôvod: Najviac sa učíme zo vzťahov s ostatnými mužmi
  David Deida, autor knihy „Way of the superior man” príznačne charakterizuje mužské pohlavie: „Život muža je neustále naprávanie chýb. Urobíte chybu a potom ju napravíte, urobíte ďalšiu chybu a potom to znova dáte do poriadku.” Muži vidia veci zvyčajne čierno-biele: „Toto je správne, toto je nesprávne a to, čo je najsprávnejšie, zistím tak, že to skúsim.”
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Inštinkt

Ako muži potrebujeme feedback a vedenie ďalších chlapov, ktorí nám pomôžu napraviť naše chyby a naučiť sa, čo to znamená byť mužom. Len ťažko sa cez problémy „precítime“. Potrebujeme vidieť „ako sa to má robiť správne”, aby sme našli tú najsprávnejšiu cestu.

 1. dôvod: Bratstvo môže byť protijedom proti „stavu bez otca” a depresii
  Aj keď sa o samovraždu pokúša viac žien ako mužov, 3/4 z ľudí, ktorí „úspešne” dokonajú samovraždu, sú muži. Štatistiky ukazujú, že miera samovrážd u mužov za poslednú dekádu prudko stúpla. Zo 100 000 úmrtí mužov stredného veku je až 30% samovrážd, čo je 3x viac ako u žien. Miera samovrážd okolo 50. roku života stúpla až o 50%. Vedci tvrdia, že jeden z dôvodov, prečo tento percentil stúpa, je izolácia.

Ženy sú zvyčajne lepšie v udržiavaní vzťahov, vyhľadávaní pomoci a rozprávaní o ich pocitoch. Prečo sú v tom muži takí zlí? Je to preto, že im chýbajú priatelia, s ktorými by sa mohli slobodne prejaviť ? Je to kvôli nedostatku vzorov, ktoré nás opustili? (Podľa sčítania ľudu z 2011 každý 3. chlapec vyrastá v USA bez otca)

Ako mi bratstvo pomohlo stať sa mužom?
Pokiaľ som nepraskol bublinu svojho sveta, nezačal pracovať na sebe a pre seba, nikdy som sa necítil skutočne ako muž. Keď sme sa moja manželka a ja stali 100% odkázaní na to, čo zarobím, a to, čo ušetrím, vtedy som sa konečne cítil, že som prešiel rituálom a pretransformoval som sa.

Možno to bolo preto, že som konečne mohol naplno kontrolovať cestu, ktorou idem. Po prvýkrát v živote som sa stal naplno sebestačným.

Ale dôvodom, prečo som uspel, nebola len moja nezávislá vôľa. Stalo sa to aj preto, že som mal priateľstvá, v ktorých sa muži pokúšali dosiahnuť nezávislosť takou cestou, ktorú oni považovali za vhodnú. Títo muži mi pomáhali vstať, ak som spadol, verili vo mňa a urobili ma silnejším, ako keby som stál v tomto boji sám.

A aj keď mať online kontakt je super, tak som zistil, že túžim po niečom offline – teda po niečom osobnejšom. Chcel som, aby som mal skupinu mužov, ktorých môžem hocikedy zvolať, nech si zahráme basketbal alebo pôjdeme do hôr na túru bez toho, aby som to musel plánovať mesiace dopredu. Chcel som ozajstné bratstvo! A tak som sa s tým rozhodol niečo urobiť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   69. Bratstvo records

Bol som znechutený a unavený z neustáleho sa sťažovania na to, že mi chýba bratstvo, keď je toľko mužov okolo mňa.

Tak som si zozbieral e-maily deviatich mužov z okolia a jednoducho som sa ich spýtal:
Máte záujem sa stretávať raz za mesiac s inými skvelými chlapmi, aby sme podnikli niečo extra?

Odpoveď bola: Jasné, že áno! Zdá sa, že som nebol jediný, komu chýbala táto časť života.

Zatiaľ sme spolu hrali nočný UV minigolf, pili čaj, z ktorého sa môžete dostať do stavu extázy, a porážali svoj strach. Využívame naše spoločenstvo ako zámienku pre hlbšie vzťahy a srandu.
Nepotrebujete pokrvné zväzky, rovnaké tetovania alebo tajné symboly, aby ste vytvorili bratstvo. (Niežeby tie veci neboli cool.)

Všetko, čo potrebujete, je iniciatíva a správni muži.

Ako vytvoriť svoje vlastné bratstvo?

Najdôležitejší krok je vyjasniť si zámer:
– Čo chcete, aby sa tam dialo a prečo to chcete?
– Čo dúfate, že vám bratstvo dá? Čo dáte vy?
– Je váš zámer zabaviť sa, vytvárať vzťahy a robiť zaujímavé veci, alebo skôr fórum, kde by ste zdieľali svoje problémy a výzvy pre ostatných?

Ako nájsť správnych mužov?

Toto je kameň úrazu väčšiny skupín, takže pozor!

Máte viacero možností:
– Nájdite už existujúcu skupinu mužov a pridajte sa.
– Vytvorte nejakú lokálnu skupinu – toto ponúka väčšiu slobodu v organizovaní.
-Vytvorte nejakú internetovú skupinu – táto možnosť je najlimitovanejšia, ale ak neviete nájsť nejakú skupinu vo vašom okolí alebo ju vytvoriť, tak začnite na webe a časom to skúste presunúť do reality.

Nábor správnych mužov pre vaše bratstvo:

Koho a ako priberiete do skupiny závisí na zámere danej skupiny. Ak sa chcete len nezáväzne stretávať raz za mesiac, aby ste si užili nejaké spoločné dobrodružstvo, tak budete mať iné kritériá, ako keď si chcete vytvoriť bratstvo, kde sa zdieľate navzájom. Nemusíte to  striktne oddeľovať, ale poznať zámer vašej skupiny vám pomôže vybrať mužov.

Tu je zopár typov:
– Skúste si nájsť chlapov, ktorí sa zaujímajú o osobný rast, šport a prekonávanie vlastných limitov.
– Hľadajte mužov, ktorí nemajú problém stráviť s vami hoci aj celý víkend. Keď zo seba rýchlo dostanete ponorkovú chorobu, tak to nie je najlepší typ muža pre vašu skupinu.
– Určte si počet mužov. Myslím, že 6-10 chlapov je výborný počet a nič to nekomplikuje. Väčšina mužov u nás má 25-50 rokov a sú zdraví a aktívni, teda nemáme prekážku robiť ani fyzicky náročné aktivity.
– Najprv sa poobzerajte po svojom okolí – možno rodine, kde by ste chceli prehĺbiť vzťahy. Napíšte napríklad na facebooku správu o tom, že by ste chceli založiť takúto skupinu a sledujte záujem ľudí.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   72. Bratstvo records

Ako nájsť správny zámer a dobrý čas?

Naša skupinka sa stretáva každú poslednú sobotu v mesiaci. Tieto stretnutia slúžia na to, aby sme podstupovali dobrodružné úlohy a prekonávali osobné výzvy. Niektoré aktivity boli na našom zozname už dlhý čas.
Ak chcete byť formálnejší, tak môžete skúsiť každotýždenné skupinky, ktoré majú jasne určený plán. Inšpirujte sa knihou, alebo už vytvoreným modelom.

Keď sa rozhodnete, kedy sa budete stretávať a za akým zámerom, tak by ste si mali určiť pravidlá.
Naša skupinka má 2 hlavné pravidlá:

1. Nie je to o práci – keby sme nemali toto pravidlo, bolo by nám pohodlné skĺznuť do konverzácií a aktivít súvisiacich s prácou. Keďže takýchto konverzácií a aktivít máme dosť celý mesiac, tak nám toto pravidlo pomáha udržať zrak na tom, čo je nám hlavnejšie – vzťahy.

2. Keď meškáš viac ako 2 stretnutia za sebou, tak ťa jednoducho prestaneme pozývať.
Chceme členov, ktorí sú angažovaní/oddaní. Ak nie si angažovaný, tak ťa nebudeme presviedčať, že máš byť.

Posledný, nikdy nekončiaci krok! – kultivácia bratstva

Založiť bratstvo je očividne najťažší krok. Ale tam to nekončí!

Vytvoriť a neskôr udržať si bratské priateľstvá vyžaduje čas, energiu a nekončiacu investíciu. Musíš ostatným nechať priestor stať sa tým, kým majú byť v tvojom živote, a taktiež ich potrebuješ povzbudzovať, dávať im výzvy a viesť ich ku novým cieľom v ich životoch.

Tu je zopár vecí, ktoré vám v tom môžu pomôcť:

– zaujímaj sa o túžby, sny a ciele mužov v tvojej skupine.
– z času na čas pripomínaj to, čo ste spolu zažili a čo sa vám vrylo do pamäte, taktiež sa ich pýtajte, čo nabudúce budete robiť a o čom sa budete rozprávať.
– meňte v skupine stále osobu, ktorá je „stredobodom” pozornosti – v takom zmysle, že povzbudzujte (hlavne introvertov), aby sa nebáli viesť a vyjadriť svoj názor ku téme.
– učte sa cez to, čo robíte – ak ste sa o niečom rozprávali a na niečo ste prišli, čo treba zmeniť vo vašom živote, tak to zmeňte a buďte príkladom a povzbudením.
– spravte vaše stretnutia nezabudnuteľné a nevynechateľné! Snažte sa vytvoriť atmosféru, pre ktorú sa na stretnutia bude každý vracať s úsmevom.

Hlavným kľúčom k úspechu je povzbudzovať a inšpirovať.
Potrebujeme mužov, ktorí vedia vystúpiť z radu a ktorí vedia byť príkladom pre iných.

Nečakaj, kým budeš mať všetko vyriešené! Nečakaj, kým budeš dokonalý. Nečakaj, kým budeš mať perfektnú partiu mužov. Svet potrebuje viac odvážnych chlapov, ktorí sa vyzývajú navzájom a rastú spolu. Alebo nie?


korektúra: Ivana Badiarová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: splitshire.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

4 komentáre

 1. clanok akoby mi z duse hovoril…

 2. Výborný článok, hneď sa pustím do ďalšieho 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*