Vedomé otcovstvo (2) Tri piliere rodinnej kultúry 1
Vzťahy

Vedomé otcovstvo (2) Tri piliere rodinnej kultúry

 

otec a dcera

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

V prvom dieli premýšľania sme opodstatnili vedomé budovanie rodinnej kultúry. Teraz sa pozrieme na tri dôležité časti tohoto snaženia. Možno na nich už pracujete, alebo ste si ich ešte neuvedomili.

Takže, ako začať riešiť tvorbu rodinnej kultúry? Odborníci na rodinu vykreslili tri hlavné aspekty:

Hodnoty. Hodnoty sú základom pre rodinnú kultúru. Hodnoty dávajú rodine zastrešujúci význam a predstavujú príklad, ako sa majú rodinní príslušníci správať v rôznych situáciách. Pozitívne rodinné hodnoty môžu zahŕňať láskavosť, vzájomnú podporu, rešpekt, obetu, tvrdú prácu, zábavu alebo službu. Séria hodnôt môže byť v každej rodine iná a vytvára sa pomocou vecí, ako sú vzdelanie, náboženstvo a rodinná história. Rodinné hodnoty môžu byť aj negatívne. V niektorých rodinách sú hnev, bezvýznamná súťaživosť, odpor a nárokovanie na najvyšších priečkach. Negatívne hodnoty sa typicky objavujú, keď je rodinná kultúra vytvorená v zanedbanom režime.

Pozitívne hodnoty vyžadujú neustále posilňovanie a to cez normy (pozri nižšie) a hovorenie s deťmi. Napríklad, povedzme, že vaše dieťa vie, že neskôr idete na zmrzlinu, ale rozhodne sa, že chce ísť teraz a začne okolo toho robiť strašný hurhaj. Ak ste stále v zanedbanom režime, tak by ste možno povedali niečo ako: „Prestaň s tým a choď do svojej izby!“ Ale ak sa pokúšate v rodine presadiť trpezlivosť ako súčasť vašej rodinnej kultúry, poviete niečo takéto: „Ja viem, že chceš zmrzlinu teraz, ale my sa potrebujeme najskôr zastaviť u babky. Niekedy v živote chceme veci hneď a zaraz, ale sú chvíle, kedy musíme počkať a dokončiť najprv iné veci.“ Potom ho pošlete do svojej izby a rozhovor si zopakujete, keď sa ukľudní. Toto spravíte, aj keď sa javí, že vás nepočúva, a robíte to za každým, keď vaše dieťa začne robiť scény kvôli podobnému podnetu.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Otcovia z TV

Normy. Normy sú písané či nepísané pravidlá toho, ako rodina funguje. Predstavujú vaše hodnoty v akcii. Normy ukazujú, ako sa rodinní príslušníci správajú k sebe a k vonkajšiemu svetu. Príkladom rodinných noriem môže byť spôsob, akým sa riešia konflikty (krikom? pasívnou agresiou? kľudnou, asertívnou diskusiou?) alebo ako, a či vôbec, deti pomáhajú v domácnosti. Normy sa zavádzajú príkladom alebo zámerným vštepovaním.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Napríklad, ak chcete rodinu, v ktorej je cenená práca, potom potrebujete premyslene vytvárať príležitosti pre vaše decká (vrátane tých najmenších), aby mohli pracovať a pomáhať v domácnosti. Keďže chceme túto hodnotu v našej rodine povzniesť, tak ja a manželka hľadáme spôsoby, ako nášho dvojročného syna zapojiť do domácich prác. Veľa krát práca trvá dlhšie, keď nám „pomáha“, ale o to tu predsa nejde. Dôležitá je snaha vychovať dieťa, ktoré ocení tvrdú prácu a rozumie potrebe obetovať sa pre našu rodinu a spoločnosť.

Pri nenastavení príkladov a pravidiel, rodiny spadnú do zanedbaného režimu a normou sa stane nasledovanie ciest k pohodlnosti, z ktorej sa neskôr vyvinú nezdvorilosť, lenivosť a apatia.

Rituály/tradície. Rituály a tradície sú sériou správaní a rutín, ktoré poskytujú rodine zmysel pre identitu a význam. Poskytujú súdržnosť blízkej rodine a spojenie so vzdialenou rodinou. Rituály a tradície môžu byť veľké veci, ako napríklad rodinné stretnutia alebo výnimočné aktivity cez prázdniny. Alebo to môžu byť menšie veci, ako rodinné večere alebo večery strávené pri spoločenských hrách. Do tejto skupiny sa tiež zahŕňajú prechodné rituály pre deti počas ich prechodu viacerými fázami v živote.

Tak ako s ostatnými dvoma piliermi, rituály a tradície môžu byť buď cieľavedomé, alebo zanedbané. Keď sú zanedbané, tak skončíte s tradíciami, ktoré vám pripadajú prázdne a neuspokojujúce a nijak vás nezbližujú – ako nočné pozeranie telky, či výlety, počas ktorých sa všetci iba pozerajú do svojich smartfónov.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Svet bez mužov

Ako si vytvoriť plán pre rodinnú kultúru

Strávili ste už dosť času premýšľaním o týchto troch pilieroch rodinnej kultúry? Uvažovali ste nad tým, aký je zmysel vašej rodiny? A čo si myslíte, že rodina znamená? Máte už jasnú víziu toho, ako chcete, aby vyzerala vaša rodina? Ako si predstavujete, ako sa členovia rodiny majú vnímať a správať sa k sebe?

Ste vodcom vo svojom domove, alebo len nechávate svoju rodinu podriadiť sa náhodám a okolnostiam?

Toto sú vážne otázky pre otca. Ja viem, že chcem, aby moje deti nemali len chabý obraz o tom, čo znamená byť súčasťou rodiny, ale aby naozaj cítili, že patria do niečoho výnimočného. Chcem, aby vedeli, čo je to výnimočné a prečo si to vážime. Chcem, aby sa im darilo, a aby sa k druhým správali dobre nie preto, lebo sa pozeráme, ale preto, lebo je to to, čo ctíme a robíme.

Možno to vyzerá, že šťastné rodiny sú prirodzene šťastné. Ale ako je to aj s každým úspešným športovcom v akejkoľvek aréne, v zákulisí sa nachádza veľa snahy a cieľavedomého tréningu. Možno to vyzerá ľahko, lebo si to naozaj užívajú, a pre tento dôvod to možno nevnímajú ako nejakú snahu. Napriek tomu si môžete byť istí, že je za tým vedomé otcovstvo.

Či už ste veriaci alebo nie, konzervatívny alebo liberálny, tieto rady vždy fungujú. Cieľom je jednoducho poskytnúť kostru pre otcov, aby mohli zámerne vytvárať takú kultúru vo svojej rodine, po akej túžia. Pretože zámerná a cieľavedomá kultúra bude vždy lepšia ako tá, ktorá je zanedbaná.

P.S. To, že nemáte deti, neznamená, že by ste mali upustiť od tejto témy. Môžete si sadnúť s manželkou a prebrať vaše hodnoty a to, aký druh kultúry by ste chceli mať v budúcnosti. Začnite na tom pracovať hneď teraz. Nemôžete sa predsa snažiť presadiť pozitívne hodnoty, ak ich prv netrénujete vo vašom manželstve.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Empatia


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: imcreator.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*