Ako zabiť čas deťmi 1
Vzťahy Život muža

Ako zabiť čas deťmi

296H

Narodila sa mi druhá dcéra. Neviem presne, aký to je pocit, starať sa o dve malé dievčatá, ešte len pred pár dňami sa vrátili z nemocnice, ale som si takmer istý, že level dráma sa opäť o niečo navýši. Tí, čo majú doma baby, určite vedia, o čom hovorím.

Vymýšľať program, hrať sa, variť jedlo, plánovať poobedný spánok, starať sa o domácnosť je veľmi nevďačná práca. Nie preto, že by si nevidel ovocie svojej práce, ale nikto ti za to nezaplatí. Moja manželka si zaslúži omnoho viac úcty a kreditu za to, čo všetko zvláda. Celý týždeň som bol na našu rodinu sám a nie je jednoduché byť otcom na plný úväzok — starať sa, byť prítomný a vytvárať kreatívne aktivity po 24 hodín a stále. Samozrejme, je to zvládnuteľné, ale ako na to?

Zostavil som 8 tipov, ako stráviť a zabiť čas s deťmi. Možno potrebuješ chvíľu pracovať a zamestnať ich, možno potrebuješ vypadnúť z domu počas teplého letného dňa a možno len chceš s nimi tvoriť. Toto sú aktivity, ktoré som si zvolil ja.

1. Nalep papiere na zem a kresli

Veľký kus papiera alebo malé papiere nalep na zem a nechaj decká kresliť. Neriskuješ farebné steny alebo domaľovaný nábytok. Môžu sa realizovať, rozvíjať kreativitu a pomaly sa učia kresliť a pracovať s ceruzkami. Nakúp k tomu veľa nálepiek a pomôž im vyskladať príbeh. Čím väčší papier, tým lepšie. Prekonaj nepohodlnosť z toho, že potom musíš veľa upratovať a utierať zaschnutú farbu z temperových farieb z podlahy. Daj deťom šancu spoznávať.

2. Nádoby s vodou na balkóne

Možno susedia nebudú nadšení, keďže deti spôsobia ultra záplavu na balkóne, ale variť fiktívne polievky a halušky je pre nich väčšia zábava, ako sa zdá. Dostanem priestor na trochu práce v sobotné ráno alebo šancu upratať kuchyňu a ona sa zabaví. Podobná aktivita sa dá robiť aj s ryžou.

3. Je čas upratať

Naše deti učíme upratovať od začiatku. Ak si rozhádže hračky, musí si ich po sebe upratať. Samozrejme jej pomôžeme, keď potrebuje, ale nenecháme ju len tak pohádzať veci a odísť. U nás sa umýva riad, vysáva alebo utiera prach. Častokrát sa stane, že po 15 minútach vysávania sa vlastne nič nepovysáva a v kuchyni je viac vody ako v jazere, ale naučíš deti zodpovednosti a disciplíny  a tebe sa podarí upratať to, čo potrebuješ.

4. Oprav si dedkov bicykel

Našiel som si starý bicykel u môjho dedka. Zobral som ho, dal opraviť, nastriekal sprejom a dnes už jazdím spolu s mojou dcérou. Staré bicykle nájdeš určite všade a jeho oprava stojí veľmi málo, ak si to spravíš sám. Sprav to pre svoje deti, aby ste mohli spolu jazdiť a závodiť. Nie je nič lepšie, ako stráviť celé ráno v meste na bicykloch a zmapovať každú ulicu. Už žiadne vysedávania po parkoch a nudné hrabanie v piesku. Ešte stále máš k dispozícii skateboard alebo korčule či kolobežku.

5. Zvolaj otcovský koncil

Keď sú deti spolu, vedia sa častokrát super zahrať a motivovať. Viem, že ,,zavolať kamošky von” je trochu vec pre naše manželky, ale otcovia by sa nemali báť robiť to isté. S mojím bratom chodievame pravidelne do parkov a je fantastické vidieť, ako sa deti spolu hrajú. Možno máš deti v škôlke a tam je to celkom bežné, pre mňa je vždy dobré vedieť, že si moja dcéra tvorí priateľstvá už v tak skorom veku. A navyše – čas ti ubehne rýchlejšie. Vy sa zatiaľ môžete porozprávať o najnovších trendy pílach či autách (pozn. LOL).

6. ,,Poď sem, tato!”

Vždy, keď počujem túto vetu, viem, že sa niečo chystá. Moja dcéra si často vymýšľa hry a ja sa na ňu rád pozerám, kým ma nevtiahne alebo nepotrebuje. Nemiešaj sa do toho a čakaj, kým budeš zavolaný. Využi ten čas na to, aby si pracoval, na čom potrebuješ, a keď príde čas, budeš sa môcť pridať. Nechaj svoje deti, nech ti ukážu, ako sa chcú hrať. Nemusíš im diktovať program. Možno pôjdu do kamienkov v parku, alebo budú chcieť  hádzať loptu do stromov alebo sa len tak naháňať v tráve. Oni vedia najlepšie.

7. Strihaj, lep a niečo vyrob

Ísť kresliť len tak znie nudne. Ísť vyrobiť pozdravy z farebného papiera a lepidla pre babku a dedka znie omnoho lepšie. Môžete vyrábať úplne hocičo. Stačia ti výkresy, farebný papier, ceruzky a niekoľko malých predmetov a ozdôb, ktoré sa dajú nalepiť. Nemusíš si doma založiť ,,čarovnú dielničku malých škriatkov” — ja to tiež nemám až tak rád, ale namotivovať deti, aby tvorili, je ľahšie, ak im stanovíš cieľ. Nemusíš tam s nimi sedieť celý čas, ale poskytni im priestor, aby niečo vyrobili. A áno, všetko bude špinavé a ulepené.

8. Youtube? Áno.

Nebudem sa hrať na generála, čo pre dobro výchovy nikdy nepustí rozprávku. Nie je to tak. Byť s deťmi 24h nie je ľahké a niekedy je veľmi ťažké nájsť moment na výdych. Na to využívam Youtube. Stále sa ho snažím limitovať a regulovať tak, aby si vždy vybrala hru alebo bicykel pred pozeraním, ale nie som idealista a s myšlienkou, že moje deti budú odolné voči obrazovkám, som sa už dávno rozlúčil. Keď nevládzem, použijem Youtube. Je to skvelý nástroj.

Vždy sa môžeš ešte rozprávať s plyšovým medveďom, zahrať pexeso, okúpať deti, čítať si s nimi knihu, naháňať ich po dome či byte, schovávať sa za stromami, hádzať si loptu alebo voziť deti vo fúriku. Možností je veľmi veľa. Skús aspoň 4 z mojich 8.

1


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: gratisography.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*