Ako zabiť čas deťmi 1
|

Ako zabiť čas deťmi

296H

Narodila sa mi druhá dcéra. Neviem presne, aký to je pocit, starať sa o dve malé dievčatá, ešte len pred pár dňami sa vrátili z nemocnice, ale som si takmer istý, že level dráma sa opäť o niečo navýši. Tí, čo majú doma baby, určite vedia, o čom hovorím.

Vymýšľať program, hrať sa, variť jedlo, plánovať poobedný spánok, starať sa o domácnosť je veľmi nevďačná práca. Nie preto, že by si nevidel ovocie svojej práce, ale nikto ti za to nezaplatí. Moja manželka si zaslúži omnoho viac úcty a kreditu za to, čo všetko zvláda. Celý týždeň som bol na našu rodinu sám a nie je jednoduché byť otcom na plný úväzok — starať sa, byť prítomný a vytvárať kreatívne aktivity po 24 hodín a stále. Samozrejme, je to zvládnuteľné, ale ako na to?

Zostavil som 8 tipov, ako stráviť a zabiť čas s deťmi. Možno potrebuješ chvíľu pracovať a zamestnať ich, možno potrebuješ vypadnúť z domu počas teplého letného dňa a možno len chceš s nimi tvoriť. Toto sú aktivity, ktoré som si zvolil ja.

1. Nalep papiere na zem a kresli

Veľký kus papiera alebo malé papiere nalep na zem a nechaj decká kresliť. Neriskuješ farebné steny alebo domaľovaný nábytok. Môžu sa realizovať, rozvíjať kreativitu a pomaly sa učia kresliť a pracovať s ceruzkami. Nakúp k tomu veľa nálepiek a pomôž im vyskladať príbeh. Čím väčší papier, tým lepšie. Prekonaj nepohodlnosť z toho, že potom musíš veľa upratovať a utierať zaschnutú farbu z temperových farieb z podlahy. Daj deťom šancu spoznávať.

2. Nádoby s vodou na balkóne

Možno susedia nebudú nadšení, keďže deti spôsobia ultra záplavu na balkóne, ale variť fiktívne polievky a halušky je pre nich väčšia zábava, ako sa zdá. Dostanem priestor na trochu práce v sobotné ráno alebo šancu upratať kuchyňu a ona sa zabaví. Podobná aktivita sa dá robiť aj s ryžou.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Projekt Synátor: Otužovanie

3. Je čas upratať

Naše deti učíme upratovať od začiatku. Ak si rozhádže hračky, musí si ich po sebe upratať. Samozrejme jej pomôžeme, keď potrebuje, ale nenecháme ju len tak pohádzať veci a odísť. U nás sa umýva riad, vysáva alebo utiera prach. Častokrát sa stane, že po 15 minútach vysávania sa vlastne nič nepovysáva a v kuchyni je viac vody ako v jazere, ale naučíš deti zodpovednosti a disciplíny  a tebe sa podarí upratať to, čo potrebuješ.

4. Oprav si dedkov bicykel

Našiel som si starý bicykel u môjho dedka. Zobral som ho, dal opraviť, nastriekal sprejom a dnes už jazdím spolu s mojou dcérou. Staré bicykle nájdeš určite všade a jeho oprava stojí veľmi málo, ak si to spravíš sám. Sprav to pre svoje deti, aby ste mohli spolu jazdiť a závodiť. Nie je nič lepšie, ako stráviť celé ráno v meste na bicykloch a zmapovať každú ulicu. Už žiadne vysedávania po parkoch a nudné hrabanie v piesku. Ešte stále máš k dispozícii skateboard alebo korčule či kolobežku.

5. Zvolaj otcovský koncil

Keď sú deti spolu, vedia sa častokrát super zahrať a motivovať. Viem, že ,,zavolať kamošky von” je trochu vec pre naše manželky, ale otcovia by sa nemali báť robiť to isté. S mojím bratom chodievame pravidelne do parkov a je fantastické vidieť, ako sa deti spolu hrajú. Možno máš deti v škôlke a tam je to celkom bežné, pre mňa je vždy dobré vedieť, že si moja dcéra tvorí priateľstvá už v tak skorom veku. A navyše – čas ti ubehne rýchlejšie. Vy sa zatiaľ môžete porozprávať o najnovších trendy pílach či autách (pozn. LOL).

6. ,,Poď sem, tato!”

Vždy, keď počujem túto vetu, viem, že sa niečo chystá. Moja dcéra si často vymýšľa hry a ja sa na ňu rád pozerám, kým ma nevtiahne alebo nepotrebuje. Nemiešaj sa do toho a čakaj, kým budeš zavolaný. Využi ten čas na to, aby si pracoval, na čom potrebuješ, a keď príde čas, budeš sa môcť pridať. Nechaj svoje deti, nech ti ukážu, ako sa chcú hrať. Nemusíš im diktovať program. Možno pôjdu do kamienkov v parku, alebo budú chcieť  hádzať loptu do stromov alebo sa len tak naháňať v tráve. Oni vedia najlepšie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Môj ocko je taký super, že...

7. Strihaj, lep a niečo vyrob

Ísť kresliť len tak znie nudne. Ísť vyrobiť pozdravy z farebného papiera a lepidla pre babku a dedka znie omnoho lepšie. Môžete vyrábať úplne hocičo. Stačia ti výkresy, farebný papier, ceruzky a niekoľko malých predmetov a ozdôb, ktoré sa dajú nalepiť. Nemusíš si doma založiť ,,čarovnú dielničku malých škriatkov” — ja to tiež nemám až tak rád, ale namotivovať deti, aby tvorili, je ľahšie, ak im stanovíš cieľ. Nemusíš tam s nimi sedieť celý čas, ale poskytni im priestor, aby niečo vyrobili. A áno, všetko bude špinavé a ulepené.

8. Youtube? Áno.

Nebudem sa hrať na generála, čo pre dobro výchovy nikdy nepustí rozprávku. Nie je to tak. Byť s deťmi 24h nie je ľahké a niekedy je veľmi ťažké nájsť moment na výdych. Na to využívam Youtube. Stále sa ho snažím limitovať a regulovať tak, aby si vždy vybrala hru alebo bicykel pred pozeraním, ale nie som idealista a s myšlienkou, že moje deti budú odolné voči obrazovkám, som sa už dávno rozlúčil. Keď nevládzem, použijem Youtube. Je to skvelý nástroj.

Vždy sa môžeš ešte rozprávať s plyšovým medveďom, zahrať pexeso, okúpať deti, čítať si s nimi knihu, naháňať ich po dome či byte, schovávať sa za stromami, hádzať si loptu alebo voziť deti vo fúriku. Možností je veľmi veľa. Skús aspoň 4 z mojich 8.

1


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *