Slovo robí chlapa! 1
|

Slovo robí chlapa!

Slovo robí chlapa! 3

Rozhodol som sa v živote hovoriť pravdu a byť k ľuďom úprimný. Nie v zmysle čo na srdci, to na jazyku, ale keď sa mi niečo nechce, poviem, že sa mi nechce. Snažím sa nevymýšľať si náhodné dôvody, aby som nemusel vysvetľovať, v čom je môj problém. Je to veľmi vzácne, pretože mňa samého to vyzýva k tomu, aby som dodržal svoje slovo. V minulosti som často počúval od ľudí frázu ,,Slovo robí chlapa!” Či už sa rozprávaš so svojím šéfom v práci alebo vedieš dlhý rozhovor s manželkou, buď odvážny povedať pravdu a byť úprimný.

Buď spoľahlivý

Buď rozhodný a spoľahlivý. Ak povieš, že niečo spravíš, tak to sprav a neodkladaj to. Ak sa dohodneš na stretnutí, príď načas a hlavne príď. Možno sa to zdajú byť úplne malé veci, ale ukazujú konzistentnosť a spoľahlivosť. Je dôležité, aby slová, ktoré povieš alebo prisľúbiš, boli reflektované aj v tvojich skutkoch. V momente, ako sa presláviš tým, že tvoje slová ani zďaleka nemusia znamenať skutočnosť, ľudia ťa nebudú brať vážne a budú si deliť piatimi všetko, čo povieš. Staneš sa nespoľahlivým a plávajúcim vo vetre, kedy nikto nevie, čo môže od teba čakať. Tvoja manželka potrebuje muža, ktorý svojím rozhodnutím vedie rodinu. Môžu to byť malé veci a môžu to byť veľké veci. Pamätaj na to, že tvoje deti ťa budú pozorovať a učiť sa od teba.

Buď úprimný

Veľakrát som sa pristihol pri tom, ako som sa snažil uniknúť úprimnej odpovedi alebo vysvetleniu, aby som nemusel čeliť zahanbeniu. Dokonca to veľakrát robíme práve preto, aby sme svoje zlyhanie zahalili a neboli vystavení tomu, že ľudia si o nás niečo budú myslieť. Možno je to pre teba novinka, ale spraviť chybu je úplne normálne a dokonca zmeniť rozhodnutie je ešte normálnejšie. Thomas Jefferson, tretí prezident Spojených štátov, povedal: ,,Úprimnosť je prvou kapitolou v knihe múdrosti.” Rodina nie je súťaž, kde sa počíta skóre partnerov. Rodina je založená na úprimnosti. Nemaj strach vystaviť samého seba. Možno to bude na začiatok nepríjemné a svetlo ťa oslepí, ale vytváraš priestor a učíš svoje deti, aby videli otca, ktorého mottom nie je stopercentnosť, ale preferuje úprimnosť pred ,,Mal som pravdu!”. Úprimnosť nespôsobuje zraniteľnosť, úprimnosť spôsobuje dôveru.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Veci, ktoré sa chcem učiť celý život

Nehovor to, čo si želáš, aby bola pravda

Niekedy sa svojimi slovami snažíme vidieť to, čo sa ešte nestalo. Koľkí z vás by si mohli dať ruku na srdce a úprimne povedať, že sa im to už stalo? Príde k vám domov váš dobrý kamarát a zrazu zbadá, že jedna z vašich žiaroviek v lampe nefunguje a samozrejme to povie nahlas, ako keby ste si to nevšimli. A vy pohotovo reagujete: ,,Áno, áno, už som to chcel vymeniť, minule som bol v obchode a zabudol som kúpiť novú.” Pravda je ale častokrát taká, že v obchode ste možno boli 3 týždne po sebe, ale na žiarovku ste ani zďaleka nemysleli a dokonca vám tá chýbajúca žiarovka až tak nevadí. Niekedy je jednoduchšie si nahlas zaželať a nevyzerať ako ten, čo nedostatočne myslí na svoju domácnosť. Veľakrát je to náš mechanizmus obrany. Existuje na to jediný liek – povedz veci tak, ako naozaj sú. V rodine nemusíte predstierať alebo vytvárať imidž o pravde. Ak sa chceš zmeniť, choď kúpiť žiarovku hneď, ako zistíš, že sa pokazila. Máš takýchto žiaroviek v živote viac? Vôbec to nevadí, ale nepredstieraj, že si niekto, kým nie si. Ak si želáš, aby to bolo inak, tú žiarovku musíš ísť kúpiť.

Nevracaj sa k minulosti

Povedať niekomu pravdu do očí v tej najvášnivejšej hádke je ako mať na malý moment najväčšiu moc v rukách. Ak na vás niekto zaútočí, najväčšia podpásovka je použiť rovnaký príklad z minulosti toho druhého. Je to pravda? Áno. Bola to práve tá vec, ktorá otvorila diskusiu? Áno. Dáva ti to právo zaútočiť naspäť? Vôbec nie. Ak sa rozhodneš nezaútočiť, nerobí to z teba vznešenejšieho ani lepšieho človeka. Existuje tisíc spôsobov, ako upozorniť ľudí na ich chyby, ak sú to práve tie, za ktoré vás kritizujú. Ak sa rozhodneš nezaútočiť, robíš jednu veľmi dôležitú vec – odpúšťaš a zabúdaš na to, čo bolo a hľadíš na svoju manželku s láskou. Nepočítaš jej zlyhania, aby si to mohol jedného slnečného dňa na piedestále slávy všetko spočítať. Ak každé zakusnutie si do jazyka v tvojom živote znamená zápis do tvojho dlhého zoznamu, je dôležité, aby si ho spálil a zabudol naň. Minulosť a rátanie chýb z nej prináša nepokoj a otvára rany vo vzťahoch, ktoré sú potom citlivé.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Nepovinne povinná výbava do auta

1


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *