Tri dôvody, prečo sú chlapi unavení 1
| |

Tri dôvody, prečo sú chlapi unavení

228H

Ako sa cítite? Kolotoč práce, uzávierky projektov, ťažké tréningy, krúžky vašich detí, kamoši, s ktorými nestíhate vybehnúť na pivo, desiatky nápadov, ktoré bežia hlavou, knihy odložené vedľa postele, vzťah so ženou a x ďalších vecí. Občas by sme mali pribrzdiť. Ak taká chvíľa nastane, pretečie nám pomedzi prsty.

Nie som jediný, kto prežíva podobné scenáre. Mnohí z nás sa dopracujú k permanentnej frustrácii, skepse, alebo až k depresiám. A to do veľkej miery preto, že nedokážeme odpočívať. Možno v mojich troch prekážkach odpočinku nájdete aj seba.

Odpočívať znamená nič nerobiť

Ak sa už dostaneme k oddychu, môžeme mať tendenciu jednoducho nič nerobiť. Neviem ako vy, ale ja si týmto spôsobom málokedy oddýchnem. Povedzme, že presurfujem pár hodín na internete alebo presedím celý deň za televízorom. To mi neprináša pocit, že som odpočinutý a motivovaný. Pasivita pri youtube mi určite neprečistí hlavu, aj keď je to argument mnohých ľudí. Hlavne teenagerov.

Práve opak je možný. Aj keď uberiem zo svojej aktivity, stále môžem byť unavený. Nie je to zvláštne? Spánok alebo pasivita nemusia byť odpoveďou na únavu.

Existujú aspoň štyri druhy únavy. Spoločenská, mentálna, fyzická a duševná/duchovná. Fyzickú, samozrejme, môžete vyriešiť spánkom. Pri ostatných to vôbec nemusí byť odpoveď. To by znamenalo, že tri štvrtiny našej sily pochádzajú z iných zdrojov. Budovanie priateľstiev, zdravé stravovanie, dosahovanie cieľov a skúmanie svojho vnútorného sveta.

Potrebujem sa sám seba pýtať, či odpočinok, ako ho prežívam, je mrhanie časom, alebo skutočný oddych.

Neplánujem si odpočinok

Kto zlyháva v plánovaní, plánuje svoje zlyhanie. Aspoň tak to vraví príslovie. Ak sa pozrieme na naše financie, tréningy alebo časový menežment, možno mu dáme za pravdu. A stretnúť človeka, ktorý plánuje odpočinok, je veľmi neštandardné. V momente, keď sa zadarí čas voľna, sú dni plné nezmyselných pokusov o rôzne aktivity alebo nečinnosť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Bratstvo Records 6.

Plánovať si odpočinok môže byť kľúčové, pretože nás to privedie k tomu, čo by sme skutočne radi robili. Napísať si zoznam vecí, ktoré nás nabijú energiou, pomôže aj tomu, aby som zistil, kto som ako muž, a zabezpečil sa pred vyhorením v budúcnosti.

„Rozbiť” sa v posilňovni alebo vypadnúť na pár dní do lesa môže byť pre niekoho to pravé. Pre iného to zas môže byť pivo s kamošmi, čítanie knihy, alebo čas v dielni. V každom prípade si to potrebujeme naplánovať a urobiť z toho pravidlo.

Môžete si plánovať odpočinok pri veci, ktorá vás nebaví (stavanie manželkou vytúženého prístrešku), ale skôr, ako odpočinutý, budete frustrovaný.

V tomto momente sa môžete zastaviť a do telefónu, alebo na kus papiera, začať písať zoznam vecí, pri ktorých si oddýchnete a získate energiu . Tento malý krok môže nastaviť správny smer.

Ego

Najpodstatnejšia vec a najväčšia prekážka na koniec. Oddych je predsa pre slabochov, nie? Videli ste odpočívať Ramba? Nikdy! Správny chlap necíti únavu a nezastaví sa. V krajine fantázie možno.

Lenže Rambo nikdy nedostal chrípku a jeho žena nebola nešťastná, že sa jej už pár týždňov nevenoval. OK, môžem byť silnejší ako ostatní chlapi, ale neodpočívať znamená smerovať k zlyhaniu. Presne tak, ako potrebujú svaly pre svoj rast odpočinok, rovnako to potrebuje moja myseľ a duša.

Ak nechcem vypnúť počas choroby, pretože všetci okolo mňa pracujú, zvyšujem riziko vyhorenia. Ako chlap by som mal mať dosť odvahy postaviť sa zodpovedne k sebe samému. Moje ego musí prijať aj niektoré moje limity.

Odpočinok  nesmie byť zamieňaný s lenivosťou. Sú muži, ktorí skutočne potrebujú zdvihnúť zadok a začať makať v mnohých oblastiach svojho života. Preto je tu nakoniec aj mužom.sk. No predpokladám, že ste neklikli na tento článok, pretože celé dni sedíte pri seriáloch a futbale, ale kvôli tomu, že driete a snažíte sa vyťažiť maximum. Ak ste sa zasekli v únave z práce a života, potrebujete zmenu. Robiť dookola tie isté veci zmenu neprinesie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   173. Podcast Mužom.sk: Vrchy a cesty, alebo ako je to s motiváciou

Dá sa to určite aj inak.

Vráťte sa k zoznamu vecí, ktorý sme spomenuli vyššie, a jednu z tých vecí urobte tento týždeň. Vstaňte kvôli tomu skôr alebo si preorganizujte kalendár. Jediný spôsob, ako vypadnúť z kolotoča únavy, je dať oddychu správne miesto.

Urobte z odpočinku prioritu.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *