Ambície alebo spokojnosť? 1

Ambície alebo spokojnosť?

“Byť spokojný” je určite nejaké zaklínadlo. Odporúča sa to, ľudia ti to radia, sám si to občas opakuješ. Ak chceš byť šťastný, musíš byť spokojný. Vraj aj proti stresu je najúčinnejšia spokojnosť. Dokonca, vraj spokojný manžel je najlepší manžel.

“Byť spokojný” je určite nejaké zaklínadlo. Odporúča sa to, ľudia ti to radia, sám si to občas opakuješ. Ak chceš byť šťastný, musíš byť spokojný. Vraj aj proti stresu je najúčinnejšia spokojnosť. Dokonca, vraj spokojný manžel je najlepší manžel.

Rád by si bol spokojný, ale v tvojom vnútri sa dookola objavujú nové podnety, túžba po ďalších cieľoch, chceš objavovať a nachádzať viac a lepšie. Túžba zlepšovať sa bola pre teba vždy lepším stavom ako spokojnosť.

Je to zle?

Mal by som bojovať denne o to, aby som zostal spokojný s tým, čo mám alebo mám poslúchať svoju dušu hľadajúcu výzvy? Zdá sa, že spokojnosť je v rozpore s ambíciami. Je to tak?

Stevene Pressfield, autor mnohých dobrých kníh pre mužov, hovorí: „Cítiť ambície a konať podľa nich, znamená prijať jedinečné volanie našich duší.” Obrátiť sa tomu chrbtom znamená obrátiť sa chrbtom sám sebe. Ten hlas, ktorý odďaľuje výzvy a túžbu po napredovní niekam do budúcnosti, nás nakoniec dovádza k prokrastinácii.

Čo tak premýšľať nad týmto prístupom?

Uspokojte sa s tým, čo robíte, nie s tým, kto ste alebo čo ste doteraz vytvorili.

Odpustite si, prosím, tie reči o tom, ako treba byť spokojný s tým, kto som. Možno vo vašom prípade to funguje, ale ja sa odmietam uspokojiť s mojou lenivosťou, vzťahovačnosťou, nenaplnenými schopnosťami a príležitosťami.

Nie je to o tom, čo mám alebo čoho by som chcel viac v materiálnom zmysle slova. Konzum, v ktorom žijeme, s nami nerobí nič dobré. Vedie nás iba k porovnávaniu si vzájomnej pozície.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Trinásť znakov rastu charakteru podľa Plutarcha

Blahobyt súvisí aj s tým, že si nevyžaduje stupňovanie zakaždým, keď zarobím o čosi viac. Tam je priestor na spokojnosť s tým, čo mám. Spokojnosť s tým, čo máte, je nevyhnutná. Nevyhnutná pre pokoj, šťastie, ba dokonca aj vytváranie bohatstva a prosperity. Tvoriť a mať je rozdiel.

Ak sa snažíte o blahobyt, vaša pozornosť by mala smerovať k slovu tvoriť. Tvoriť niečo, čo prináša blahobyt aj iným alebo pomáha byť lepším vám, či okoliu.

Ak sa nechcete uspokojiť s tým, kto ste alebo čo ste urobili, vždy vás bude ťahať budúcnosť, ktorú chcete vytvoriť. Nechajte ju ovplyvňovať vaše činy v súčasnosti.
Uspokojte sa s tým, čo máte, s tým, kde sa v súčasnosti nachádzate a s tým, čo robíte – posledné je najdôležitejšie, pretože je to z väčšej časti pod našou kontrolou. Toto pomáha ostať prítomný v momente, keď sa potrebujem sústrediť na to, čo robím aktuálne.

Nie je jednoduché používať čas tak, aby ma približoval k tomu, po čom naozaj túžim. To, kde som práve teraz, je dôležité, pretože to formuje, kde budem, či už v dobrom alebo zlom, a budúcnosť je tvorená rozhodnutiami v súčasnosti. Ale to je asi všetkým jasné. Teoreticky.

Spokojnosť a ambície pochopiteľne nestoja voči sebe. Dopĺňajú sa. Momentálne som tu, kde som, nie však tam, kde by som mal byť v budúcnosti.

Korektúra: Jana Lászlóová


fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *