Nespútaný Bass Reeves 1
|

Nespútaný Bass Reeves

bass-reeves

Zdá sa vám, že ste v práci znevýhodnený, alebo že vo svojom zamestnaní nemáte ideálne podmienky? V takom prípade vám ponúkame príbeh Bassa Reevesa, a ak sa vám páčil film Django Unchained, ste tu správne. Bass totiž patril medzi prvých černošských šerifov divokého Západu. Toto je príbeh muža, ktorý skutočne štartoval z úplného dna.

Bass sa narodil v roku 1838 v Arkansase ako otrok. Jeho pánom bol mladý muž, George Reeves, ktorý bol synom zákonodarcu Williama Reevesa. Ako osobný sluha musel so svojím pánom odísť do Občianskej vojny a slúžiť v armáde Konfederácie. História hovorí, že jedného dňa svalnatý otrok zmastil svojho pána kvôli podvádzaniu v kartách a ušiel na indiánske teritórium. Tak to nakoniec robilo mnoho utečencov, keďže indiánske územia boli nebezpečným miestom, kde sa mnoho ľudí neodvážilo. V tomto prostredí sa Bass naučil reč piatich kmeňov a žil tu až do vydania trinásteho dodatku, ktorý ho zbavil otroctva.

Okrem toho, že bol Bass Reeves vysoký a svalnatý, vedel aj výborne strieľať. Zdroje sa však rozchádzajú v tvrdeniach, kde túto schopnosť získal. Do úvahy tak prichádza armáda, ale aj život medzi indiánmi. Ale nepredbiehajme.
Bass sa vrátil späť do Arkansasu vo svojich 22 rokoch, kde sa stal farmárom a oženil sa s Nellie Jennie. Manželstvo to bolo plodné, keďže mali spolu 10, možno 11 detí. Stať sa z otroka farmárom je dosť úspešný životný príbeh. Ale tento čierny gentleman bol, zdá sa, predurčený na niečo väčšie.

V roku 1875 nastala nutnosť naverbovať 200 zástupcov šerifov. Toto nariadenie prišlo, pretože sa s nálezmi zlata a striebra rozmnožili bankové prepadnutia, vraždy, nelegálny vývoz alkoholu na indiánske územie a podobne. 37-ročný Bass bol ideálnym kandidátom, keďže sa práve na území pôvodných obyvateľov vyznal a dobre ovládal ich jazyk. Ako zástupca dostal povolenie zatýkať, strieľať a dostávať odmenu za bielych aj čiernych zločincov.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Práca

V jeho osobnej výbave bola puška a dva Colty .45. V kombinácii s jeho bielym koňom, váhou 90 kíl a výškou 188 cm šlo o hrozivý zjav. Údajne dokázal strieľať oboma rukami.

Pri Reevesovi teda hovoríme o prvej čiernej ruke zákona na západ od Mississippi. Jeho pôsobisko sa podľa potreby menilo. Napriek tomu, že sa nikdy nenaučil čítať, ani písať, mal neuveriteľne dobrú pamäť a detektívne schopnosti. Vždy si dopodrobna namemoroval popis hľadaných zločincov a vo väčšine prípadov ich doviedol pred súd. Záznamy hovoria, že zatkol približne 3000 hľadaných, za celú kariéru zabil iba 14 mužov, niektorí z nich patrili medzi veľmi nebezpečné indivíduá. O všetkých 14-tich tvrdil, že šlo o sebaobranu. Súčasťou jeho povesti bolo, že radšej podozrivých prehovoril alebo zatkol zamaskovaný.

Jedným z 3000 zatknutých bol aj jeho vlastný syn, podozrivý zo zabitia svojej manželky. Bass sa rozhodol prenasledovať ho sám a priviesť pred súd. To sa podarilo a mladý Benny bol odsúdený na 20 rokov väzenia, z ktorých si odsedel za dobré správanie desať. Ak by ho nenašiel jeho otec, je celkom možné, že by sa pred súd nikdy nedostal.

Za svoju kariéru nebol postrelený a stal sa legendou, ktorej sa zločinci sami vzdávali. Službu ukončil v roku 1907, ako 68-ročný. O tri roky nato zomrel na nefritis – Brightovu chorobu.

Je veľmi pravdepodobné, že sa tento čierny šerif stal predlohou pre obľúbeného amerického Lone Rangera. Napriek pretrvávajúcemu rasizmu po vojne Severu a Juhu sa Bass Reeves dokázal uplatniť v presadzovaní spravodlivosti napriek tomu, že ako otrok veľa spravodlivosti nezažil.

reeves-1907federalofficial bass_reeves


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: trifilmsociety.com, efortsmith.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *