Antikoncepia určite nie 1
|

Antikoncepia určite nie

Antikoncepia určite nie 3

Poznámka redakcie: Článok, ktorý sa chystáte čítať je skúsenosťou externého autora a zároveň jeho prvým článkom pre Mužom.sk. Jeho snahou je šírenie osvety a poukázanie na tému, ktorá býva medzi mužmi tabu. O podobnej skúsenosti na našom portáli môžete nájsť ešte jeden článok.

Hneď na úvod musím poznamenať, že tento článok je pre páry, ktoré už neplánujú mať dieťa.

Som osoba, ktorá naozaj veľa cestuje a má možnosť spoznávať nielen úžasné miesta, ale aj rôznych ľudí a ich príbehy.

Pri jednej takej návšteve v zahraničí, mi môj veľmi dobrý kamarát len tak medzi rečou povedal, že manželka mala veľmi komplikovaný pôrod a keďže majú 2 krásne deti, tak aby ju ochránil pred neplánovaným tehotenstvom, podstúpil vazektómiu. Jeho manželka k tomu dodala len toľko, že to prinieslo aj obrovský bonus v kvalite sexuálneho života. Vraj v Štátoch či v Austrálii akonáhle rodina neplánuje ďalšie dieťa, je to bežná vec.

Bolo to pred pár rokmi a vtedy to na Slovensku naozaj nebola bežná vec a ani komplexnosť informácii nebola na internete dostatočná, aby nevznikali pre mňa ďalšie otázky. Po poslednom pôrode mojej manželky, kedže išlo o 3. cisársky rez a lekári určite neodporúčali ďalšie tehotenstvo, to bolo pre mňa viac menej jasné. Deti už neplánujeme, resp. by to ohrozovalo život mojej manželky, zásah do ženského tela vo forme zákroku určite nie, keďže len samotný zásah nie je jednoduchý a súčasne by sa narušila celá hormonálna sústava u ženy a čo si mnohí muži neuvedomujú (hlavne tí, ktorí “tlačia” ženu k niečomu takému), že žene sa po takomto zákroku môže zhoršiť aj libido, a tak iba pokazia dve veci v jednom. Ďalší možný variant je užívanie hormonálnej antikoncepcie. Na internete je dostatok informácií, čo antikoncepcia spôsobuje a aké je to svinstvo, i keď v reklamách firiem, ktoré to predávajú, nájdete aj “pozitíva”.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako udržať čierneho psa na reťazi: Môj boj s depresiou

No a potom tu už zostala možnosť používať prezervatív. A kedže patrím k osobám, ktoré milujú milovanie a aj prezervatív nie je 100%  bezpečnosť, tak bolo rozhodnuté.

Na nete som sa nedozvedel všetky informácie, tak som navštívil súkromnú urologickú ambulanciu v Trenčíne, kde som dostal odpoveď na moje ďalšie otázky.

V krátkosti, u muža ide o takmer 10-15 min. zákrok, kde sa mužovi prestrihnú semenovody.  A páni, to je všetko. Zákrok sa robí dnes iba lokálnym umrtvením, (pre porovnanie, mňa dentálna hygiena bolí tri krát viac ;-), dajú vám dýchať  “uvoľňujúci” plyn (,ktorého si potom vypýtate viacej, lebo je vééélmi fajn ;-)). Lekár sa s vami rozpráva aj o bežných veciach a ani neviete ako a je po tom. Dnes sa to robí maličkým rezom stredom miešku, tzv. bezjazvovo, takže fyzicky nie je na vás vidno žiadnu zmenu. Rovnako to platí aj o všetkých funkciách. To znamená, že muž funguje rovnako ako pred tým. Vedeli ste, že 97% ejakulátu sa tvorí v semenných mechúrikoch pod prostatou a nie v semenníkoch? Ja pred tým nie, takže aj na túto otázku máte odpoveď.

Po zákroku cca týždeň nemôžete cvičiť, lebo aj keď malý, predsa je to zákrok, a telo potrebuje svoj čas dostať sa do formy.

Zákrok je nezvratný na cca 50%. To znamená, že ak by sa rozhodol muž vrátiť to spať a chcel by splodiť dieťa prirodzenou cestou, tak je to 50:50. Avšak je tu ešte možnosť dať si zmraziť spermie alebo cesta umelého oplodnenia z “aktuálnych” spermií, kedže mužovi sa spermie tvoria naďalej a dajú sa odobrať. Rozdiel u muža po vazektómii je len v tom, že sa spermie vstrebávajú do tela a nevylučujú sa do ejakulátu ako pred tým. Zákrok stojí cca 400 až 450 €.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Silné ženy

Mojím článkom a osobnou skúsenosťou chcem zdielať to, že ak sa v páre rozhodujete pre antikoncepciu, tak zvážte aj túto možnosť. Myslím, že je prejavom mužnosti zobrať veci do svojich rúk. Nech je muž mužom, vyrieši to on. A verte mi, že žena to ocení. V srdci aj v spálni 😉 .

Autor: Martin Valach


Korektúra: Jana Lászlóová
Fotografia: unsplash.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

11 Comments

 1. Ahojte chlapi,

  Čítam článok “Antikoncepcia určite nie” a ostal som v šoku, lebo podľa mňa zákrok, ktorý autor opisuje, nie je prirodzenou metódou plánovaného rodičovstva a nie je v poriadku.
  To len môj názor.

  1. Zdar Rasťo, vďaka za reakciu. Aj keď nie som autorom, tak sa vyjadrím, keďže mám tento zákrok za sebou a pred rokmi som tu o tom písal. Teda mojou prvou otázkou, ak s tým niekto nesúhlasí je otázka, či je tvoj postoj formovaný tvojou osobnou vierou, alebo príslušnosťou ku kresťanskému náboženstvu. Ak áno, tak by bola následná debata pravdepoodobne kontraproduktívna, keďže o dogmách sa debatuje ťažko. Na druhej strane ma osobne opačný postoj nešokuje, ale rešpektujem ho. Ešte raz vďaka za komentár a za to, že nás sleduješ.

  2. Zaujal ma názov článku a, popravde, som čakal, že bude autor apelovať na chlapov aby boli schopný ovládať aj svoju prvú potrebu. Prikláňam sa na stranu ľudí, ktorý nesúhlasia s podobným riešením. Názov článku je: ‘Antikoncepia určite nie’. A čo je teda vasektómia? Tiež je to umelý zásah do plodnosti človeka. Viem a chápem dôvody, ktoré vás k tomu viedli, ale dá sa to aj inak. Prirodzené metódy plánovania rodičovstva podľa mňa dokážu správnym spôsobom ovplyvniť počet počatých detí u manželov, no zároveň neoberajú o hlavný aspekt sexu – plodenie. Myslím, že práve preto to Boh stvoril také lákavé :), aby nezanikol ľúdský rod. A povedzme si úprimne – je veľký predpoklad, že ďalšie tehotenstvo by manželke ublížilo. Ale čo ak by bolo všetko v poriadku? Chápem ten strach, ale podľa mňa človek nikdy nevie… Často nevie, čo je pre neho najlepšie. Toť môj názor 🙂 (Inka zhodou okolností som dnes čítal svedectvo ženy, ktorá porodila 6 detí cisárskym rezom).

   1. Martin ďakujem za komentár. Súhlasím s tebou, že vazektómia je umelý zásah, ale tu je rozdiel v tom, že nijako nenarúša hormonálnu sústavu muža a nie je to chemický zásah akoby bol u zeny.ja hovorím v článku o tom, že keď sa pár rozhodne pre takúto cestu, tak to má urobiť muž.
    Nesúdim nikoho, kto sa rozhodne aj pre 6 cisárskych rezov, my sme riskovat uz nechceli. Ja som zvolil zodpovedný prístup a za mňa to bolo a je jedno z najlepších rozhodnutí. ale to je čisto môj osobný názor a moja skúsenosť.

    1. Jasne chapem. Ja som tiez nechcel nikoho sudit a len napisat svoj nazor. Prepac, ak to vyznelo odsudzujuco. To som vonkoncom nechcel 🙂

 2. Clanky na tomto portali ma vedia motivovat, pozyvaju zamyslat sa, niekedy “mi nalozia” nech sa postavim problemom celom, alebo rozsiria obzor… ale tentokrat nie. Tentokrat je to nieco ako: “Tu je lahsia cesta ako…”
  Pytam sa: Je zodpovedne zbavit sa zodpovednosti za plodnost?

  1. Zdar Pavol, vďaka za ocenenie našej práce. Som rád, že tu nachádzaš inšpiráciu. Vďaka aj za tvoj koment, pretože je to dôležité. Nie som síce autorom, ale tento zákrok mám za sebou tiež. Aj teba sa opýtam, či je tvoj postoj formovaný osobnou vierou, alebo náboženstvom. V každom prípade to rešpektujem a cením, ak chlap stojí za svojimi hodnotami. Moja manželka hovorí, že moje rozhodnutie bolo veľmi zodpovedné. Vďaka za to, že si napísal.

   1. Cav Peter, vdaka za odpoved, ja som svoj nazor vyjadril, nikoho neodsudzujem, teda ak si pochopil, ze toto je pre teba dobre, tak je to dobre. Co sa tyka tvojej otazky, ja sa snazim aby moja osobna viera a moje nabozenstvo boli jedno, ved na co by mi inac bolo akekolvek nabozenstvo ak by bolo v rozpore so mnou samotnym…
    Mozno trochu podpichovacne 🙂 ale vraciam otazku, Co ta viedlo k tomuto rozhodnutiu? Hladanie riesenia nejakeho problemu? Uspokojenie potrieb? Alebo nieco ine?

    1. Hľadal som riešenie na problém a robil rozhodnutie, ktoré by odvrátilo hrozbu pre moju manželku. MUsel som si uvedomiť, že robím rozhodnutie, ktoré ovplyvní celý môj a manželkin následný život, takže nie “jednoduchšie” riešenie. Zároveň ma k tomu viedlo vedomie, že som zodpovedný za všetko, čo sa v mojom živote udeje a zároveň slobodný nežiť v obave, čo ak to nebolo to najsprávnejšie rozhodnutie. Vďaka za tvoju reakciu.

 3. Vkladám svedectvo z tejto stránky: teologiatela.sk/svedectva/

  “Plodné obdobie ženy je pre mňa fascinujúca vec :). Páči sa mi ako stvoril Boh ženu, tá logika! To je niečo skvelé. Plodné obdobie je tu na sebaovládanie a milovanie potom chutí viac a je krajšie.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *