Archetyp - milovník 1

Archetyp – milovník

SplitShire-20531

Stavať obraz muža iba na obraze bojovníka je nezmysel. Sme oveľa komplexnejšie bytosti. Premýšľať nad mužom ako nad milovníkom nemá v našej kultúre miesto. Poďme to zmeniť.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

Život, ktorý je naplnený iba bojom alebo výlučne racionalitou, dokáže byť skutočne vyčerpávajúci. Možno aj preto, aby muž nevyhorel, existuje v našej duši časť, ktorú psychológovia a autori označujú ako milovníka. Toto slovo sa prvoplánovo spája so sexualitou a obrazom dona Juana, no to zďaleka nie je jediná oblasť, ktorú tento archetyp obsahuje. Rovnako, ako ženy na mužoch fascinuje schopnosť bojovať, tak isto očakávajú a vyhľadávajú radosť zo života, ktorú prináša milovník. Hovorím o schopnosti radovať sa, užívať si krásne veci a oceniť tvary, farby, chute.

S milovníkom sa veľmi dobre “poznajú” básnici, umelci, romantici. Problém nastáva vtedy, keď bojovník ovláda dušu muža tak silne, že označí túto časť za zženštilú a zamkne ju. Vtedy život stráca iskru, radosť. Neprijať túto časť znamená, že sa milovník obráti proti nám a bude škodiť.

V úvode som spomínal, že naša kultúra nie je tomuto obrazu naklonená. Skutočne je to tak. Za príklad hodný nasledovania považujeme racionálneho a morálneho muža, no racionalitu a morálku zamieňame s vypočítavosťou a chladom. Potláčanie milovníka však nevyhnutne uvoľňuje jeho temnú stránku. Ak by sme ju mali pomenovať, hovorili by sme o závislom mužovi, promiskuitnom Casanovovi, alebo o narcizme. Chlap, ktorý sa nedokáže usmiať a vychutnať radosť, nachádza uspokojenie v umelých pôžitkoch (alkohol, drogy, promiskuita, obžerstvo…). Tiež sa vytešuje v poriadkumilovnosti, kontrole, hromadení vecí a výbuchoch emócií. Závislých mužov pribúda.
V momente, keď sa naučíme prijímať radosti života, pravdepodobne nebudeme vyhľadávať tieto deštruktívne veci.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Čo sa chceš naučiť od zloduchov?

Milovník má dôležitú úlohu, ktorá vyvažuje obraz boja a zápasu. Milovník prijíma potešenie otvorene, a tým aj zisťuje hranice jeho dôležitosti. Rozumie skutočnej hodnote vecí, nepreceňuje ich a jeho očakávania sú realistické, pretože má skúsenosť. To je nutný výcvik. Pravý milovník nestráca čas výčitkami ani obžerstvom (Richard Rohr).

Muži, ktorí dokážu zabrániť tomu, aby ich pohltili ich povinnosti a práca, môžu ako milovníci zažiť skutočne nezvyčajné veci. Z tohto pohľadu nie je príbeh Forresta Gumpa naivný, ale inšpirujúci. V ňom môžeme vidieť mýtus o mužovi užívajúcom si život.


korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: splitshire.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *