Bartitsu - ako bojovať ako Sherlock Holmes 1

Bartitsu – ako bojovať ako Sherlock Holmes

bartitsu

To, že si Čechoslováci môžu privlastniť bojové umenie, sme spomenuli v blogu o Krav maga. Chcete bojovať ako Sherlock Holmes? V tom prípade vám predstavím bojové umenie, o ktorom ste pravdepodobne ani netušili.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Tak ako vy, ani ja som netušil, že dávno pred slávou MMA mali Angličania svoje zmiešané bojové umenie. Počujete, teda čítate správne, Angličania majú svoje bojové umenie. Teda mali. Hovoríme o prelome 19. a 20. storočia, o mužovi menom William Barton-Wright a o stratenom bojovom štýle bartitsu.

William Barton-Wright bol inžinier, ktorý tri roky pracoval v Japonsku. Tam sa dostal k jujitsu, z ktorého bol nadšený. Po návrate z Japonska sa vykašľal na kariéru a otvoril školu, kde vyučoval spomínané bojové umenie. V roku 1899 napísal článok s názvom „Nové umenie sebaobrany“, ktoré nazval bartitsu. Zjavne šlo o spojenie jeho priezviska so slovom jujitsu. V skutočnosti šlo o niečo viac ako len nejakú kópiu. Systém zahŕňal box, jujitsu, la savate a boj vychádzkovou palicou. Hlavne kvôli poslednému menovanému sa tomuto spôsobu boja prisúdilo aj slovíčko „gentlemanský“.

V Klube bartitsu vyučovali kvalitní japonskí majstri, nielen zakladateľ sám. Táto škola fungovala s malými zmenami do roku 1920, kedy sa jej brány zavreli. William Barton sa naďalej venoval pohybu profesionálne ako fyzioterapeut. Zomrel v roku 1951 ako 90 ročný.

Aby ste si lepšie dokázali predstaviť bartitsu, potrebujete vedieť, že box v tej dobe znamenal rovný postoj, dopredu natiahnutú prednú ruku a zadná kryla hrudník (áno, presne ako v tých starých filmoch). Ani jujitsu vtedy nebolo neznámym spôsobom boja. Nakoniec, venoval sa mu aj Theodore Roosevelt. A keď sme spomenuli la savate, ide o francúzsky kickbox, ktorý má pôvod v prístavoch Marseille. Zahŕňal kopy, údery otvorenou dlaňou (teda facky) a zápasenie. Nakoniec si pridajte „la canne“, t.j. francúzsky boj s palicou, ktorý gentlemani nosiaci dáždnik alebo vychádzkovú palicu iste ocenili. A máte bartitsu. Veľkú úlohu hrala aj improvizácia, a teda schopnosť využiť cylinder, kabát, alebo v prípade dám, vejár.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   229. Podcast Mužom.sk: Tomáš Tadlánek (bojovník, tréner)

V dobových nákresoch skutočne nájdete aj bojujúce dámy. Vo viktoriánskom Anglicku mohlo ísť o naozaj revolučnú situáciu. V tomto duchu by sme teda bartitsu mohli opísať ako „dobrú cestu ako vyprevadiť nezdvorilých gentlemanov z miestnosti“.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

To, že skutočne nešlo len o nepovšimnutú aktivitku, dokumentuje okrem dobových nákresov  a záznamov aj skutočnosť, že i Sherlock Holmes bojoval týmto spôsobom. Sir Arthur Conan Doyle túto schopnosť svojho hrdinu spomína v prvom príbehu po jeho vzkriesení Dobrodružstvo v prázdnom dome. Keď Sherlock vysvetľuje Watsonovi udalosti tesne pred svojou údajnou smrťou, hovorí: „Vedel, že jeho hra skončila (Moriarty), a záležalo mu už len na tom, aby sa mi vypomstil. Tackali sme sa spolu na okraji vodopádu. Ale ja sa trocha vyznám v baricu, čiže v japonskom spôsobe zápasu, ktorý sa mi už neraz zišiel.“
A. C. Doyle pravdepodobne omylom skomolil pôvodné bartitsu na baritsu (v slovenskom preklade baricu). Ak ste zvedaví, ako to teda mohlo vyzerať, odporúčam filmy o Sherlockovi Holmesovi z roku 2009 a 2011.

Ku vzkrieseniu tohto spôsobu boja prichádza aj dnes v tzv. neo-bartitsu. Ide o rekonštrukciu z dostupných materiálov, ale aj rozvinutie podľa toho, ako by bartitsu mohlo vyzerať dnes. Nakoniec steampunk má svoje miesto medzi fanúšikmi fantasy, takže určite existuje aj priestor pre boj s vychádzkovými palicami a vejármi.

Ak vás to zaujalo, tak šup na YouTube alebo k spomínaným filmom. A možno kdesi vyhrabete aj prapradedov cylinder.


korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *