Lovci ... 1
Ostatné Život muža

Lovci …

Zámerne som dal názov lovci, lebo keby som dal lovci perál, tak by to asi mnohí muži vzdali hneď pri názve. Inak, o tom je podľa mňa tak trochu aj dnešná doba. Ak nie je názov dobrý, tak asi ani článok nie a naopak, čím lepší a dramatickejší názov, tak je nakoniec článok o ničom. Nechcem generalizovať, ale myslím, že všetci viete, na čo myslím v dnešnom svete hoaxov a lacného bulváru, ktorý tu našťastie na Mužom.sk nenájdete.

Zámerne som dal názov lovci, lebo keby som dal lovci perál, tak by to asi mnohí muži vzdali hneď pri názve. Inak, o tom je podľa mňa tak trochu aj dnešná doba. Ak nie je názov dobrý, tak asi ani článok nie a naopak, čím lepší a dramatickejší názov, tak je nakoniec článok o ničom. Nechcem generalizovať, ale myslím, že všetci viete, na čo myslím v dnešnom svete hoaxov a lacného bulváru, ktorý tu našťastie na Mužom.sk nenájdete.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Tak, ale poďme k lovcom. Včera sme absolvovali s deťmi plavbu v Perzskom zálive na jedinú farmu, vraj jedinú a poslednú v tomto regióne, ktorá sa ešte venuje loveniu, či už skôr pestovaniu perál. Najstaršia perla na kontinente bola nájdená pred viac ako cca 5000 rokmi a dá sa vidieť v múzeu Louvre v Abu Dhabi. Predtým, ako tieto krajiny žili z ropy, sa ľudia živili lovením perál a bol to jeden z nosných príjmov krajiny. Perly mali vysokú cenu a nevedeli ich ešte pestovať na farmách. Lovili ich muži vo veku od 15 do 35 rokov a boli vzácne ako zlato.

Ale poviem Vám, to boli teda chlapi!

Keď debatujeme o tom, ako hľadať diskomfort, ktorý nás posilní, nakoniec aj tak skončíme len v “akomsi” menej pohodlnom komforte. To, čo dávali títo muži pred 100 rokmi, je na snímanie klobúkov. Ja by som to asi nedokázal, ale viem, že sú odo mňa húževnatejší muži a niektorí by to možno dali aj v dnešnej dobe. A od tých sa rád učím. Na lodi o rozmeroch asi 4×15 metrov, niečo na štýl rovnej dosky, sa plavíte 4 mesiace nepretržite v teplotách nad 40’C bez strechy. Je až fascinujúce, ako boli rozdelené úlohy na lodi a každému bola jasná tá jeho hierarchia a pravidlá. Na lodi nebol priestor na nezhody, na vykrúcačky, na manipuláciu. Kapitán, capo di tutti capi, riadil procesy aj morálku. Všetci vykonávali to, čo im bolo pridelené a to, na čo boli trénovaní. Lovci perál boli tí najchudší a najmenší. Museli sa dostať do hĺbky 15-20 metrov čo najrýchlejšie, takže váha zohrávala kľúčovú úlohu. Výstroj bola jednoduchá, pozostávala z lana zaťaženého kameňom (10% váhy lovca), štipca na nos, kožených rukavíc, aby sa neporezali o „nabrúsené“ mušle a zberného koša zaveseného okolo krku. Za deň absolvovali takmer 50 ponorov na jeden nádych, pričom každý ponor trval okolo 3 minút. Lovci nemali potápačské masky a pod vodou oči zatvárali na striedačku, raz pravé, raz ľavé oko. Soľ totiž dráždi oči a mnohí vo vyššom veku v dôsledku extrémneho vystavovania sa morskej vode oslepli. Tí, čo ich vyťahovali, zase museli byť najsilnejší, aby vládali vyťahovať čo najrýchlejšie a zároveň museli každý deň veslovať.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Vstaň a ukáž sa

Jedlo mali iba raz denne a keď sa večer najedli, tak si len ľahli všetci vedľa seba ako “haringy” a spali len tak na drevenej palube pod holým nebom. Takto 120 dní každé leto. Leto preto, lebo dni boli dlhšie, najlepšia viditeľnosť a teplé more. Ten, čo ulovil najviac, nedostal len 3 poháre vody za deň, ale až 5 pohárov. Na malej lodi, v horúcom počasí, bez akejkoľvek intimity, každý deň rovnaký…odviesť 100% výkon 120 dní v kuse…

Ja Ti nevím, Karle. Viete, od akého veku sa chlapci priúčali tomuto remeslu? Od 7 rokov už boli na lodi a od 14-tich už robili prácu naplno. Svet sa mení, všetko sa modernizuje, ale ja som presvedčený, že remeslo má zlaté dno a každý muž by mal aspoň z časti ovládať nejaké remeslo. Dolaďujeme práve našu prvú Odysseu pre mužom.sk, a tak sa zamýšľam, či sme nenastavili hranicu dosť nízko. Máme čas upraviť program… že by sme počas tých 5 dní zaradili aj nejaký ten lov perál? Ešteže nepatrím k tým najchudším ani k tým najsilnejším, lovec ani vyťahovač ťažko budem! Vidím to na kuchára a rád pripravím poriadnu gurmánsku odmenu pre tých našich lovcov (zážitkov), to je totiž moje remeslo.


korektúra: Ivana Varga
fotografia: unsplash.com

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*