Calcio Storico Fiorentino 1

Calcio Storico Fiorentino

Calcio Storico

Piazza Santa Croce zaliali lúče slnka. Pred bazilikou svätého Kríža sa zhromaždil obrovský dav ľudí, ktorí mlčky hľadeli na zástup mužov v pestrofarebných uniformách. Nariasené rukávy, široké nohavice, klobúky zdobené perím. Posvätné ticho narúša iba trepotanie vlajok jednotlivých častí mesta Florencia.
Atmosféru v momente pretne zvučný hlas bielovlasého starca: „Pozor! Pripravte sa na povel!” Muži, podľa ktorých by Michelangelo mohol tvoriť svoje diela, zareagujú ako jedno telo. „Uchopte zbrane! K pocte zbraň!” Jeho hlas je pevný, odráža sa od budov, ktoré sú svedkami tohto obradu stovky rokov.
Zložte zbrane! Pohov! Zvolajte, nech žije Florencia!” Na námestí vysypanom pieskom zostávajú iba dve veľké skupiny mužov v dvoch rôznych farbách. Výstrel z dela odštartuje niečo, čo súčasný svet považuje za jeden z najtvrdších športov sveta. Calcio Storico Fiorentino.

Lekári, právnici, futbalisti, zápasníci, boxeri bez rozdielu veku, raz ročne vytvoria tímy, ktoré zastupujú historické časti mesta, aby počas karnevalových slávností vybojovali česť pre svoju štvrť. Modrí (Santa Croce), červení (Santa Maria Novella), bieli (Santo Spirito) a zelení (San Giovanni) sa v loptovej hre snažia vybojovať nehynúcu slávu. Alebo prežiť. Hrdí obyvatelia Florencie datujú počiatok hry takmer ku koncu staroveku. Najčastejšie je však zasadzovaný do obdobia renesancie a obnovu zažil v roku 1930, za vlády Benitta Mussoliniho.

Mužstvá zložené z 27 chlapov, odetých v obdobe renesančných kostýmov, majú za úlohu dostať loptu do súperovej siete – caccia. Zápas trvá 50 minút na pieskovej ploche (80×40 metrov) a priamom slnku. Tím tvorí 15 bojovníkov v čele (Innanzi o Corridori), 5 vysunutých obrancov (Sconciatori), 3 obrancovia v zadnej zóne ( Datori innanzi) a 4 útočníci, ktorí si podávajú loptu (Datori indietro). Zaujímavé je, že kapitán nezasahuje priamo do zápasu, iba riadi taktiku, upokojuje hráčov a môže stopnúť bitku. Rovnako tak vlajkonosič, ktorý po góle prebehnutím signalizuje zmenu strán.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Risk

Súčasťou taktiky sú bitky jeden na jedného, kde môžete používať päste, nohy, zápasenie a pod. Sú aj údery, ktoré sú samozrejme zakázané, no občas sa v zápale boja prihodia. Muž, ktorý je v boji vyradený zranením, ktoré ho zneškodní, alebo bezvedomím, je zdravotníkmi vynesený a nenahraditeľný. Neraz sa však bojovníci snažia postaviť aj z nosidiel. Iný moment je, keď zápasníci ostanú pritlačení k zemi. V tejto polohe potom musia zotrvať do najbližšieho gólu. Následne svoju pozíciu reštartujú. Správne predpokladáte, že o krvavé súboje a divoké bitky nie je núdza. Tie však začínajú a končia podľa toho, kde je práve potrebné uvoľňovať cestu pre loptu.

Zaujímavosťou je, že prehodenie súperovej siete sa trestá získaním 1/2 bodu pre súpera. Z toho dôvodu sa hráči snažia dostať k sieti čo najbližšie. Na celý priebeh dozerá 7 rozhodcov. Tí občas polievajú hráčov vodou, aby uhasili vášne, alebo ju podávajú zápasiacim na občerstvenie. Napriek testosterónu a atmosfére hráči vždy rešpektujú výroky a vylúčenia rozhodcu.

Víťazi turnaja získajú pozvanie na slávnostné jedlo. Nič viac. Žiadne trofeje alebo peniaze. Motiváciou je samotná hra.

Krv, pot, prach, hádky, bitky. Na prvý dojem hra pre pravekých ľudí. Ide ale o historickú udalosť a v hľadisku nie je núdza ani o dámy v kostýmoch, či gentlemanov v oblekoch. Perličkou je, že v minulosti sa tejto hry zúčastňovali i niektorí pápeži. Existujú dokonca záznamy o používaní mečov. Zahrali by ste si?

Osobne s nadšením sledujem Calcio Storico už tri roky. Odvaha, agresivita, sila. To všetko ma fascinuje. Ale tiež momenty, keď sa súperi ospravedlnia za zákrok mimo pravidiel, podajú si navzájom vodu, po skončení sa objímu a stisnú pravice. A nielen to, ale aj úcta k tradíciám a histórii. Aj v tom môže byť svet muža špecifický. Tvrdá, férová hra. Bolo by prvoplánové odmietnuť všetko toto, pretože sa vám agresivita zdá neprimeraná. Osobne nevidím zásadný rozdiel medzi pasívnou, či verbálnou agresivitou, a tou prejavenou v športe. Som presvedčený, že vypustiť agresivitu počas zápasu je zdravšia záležitosť. Získať monokel a ušetriť si duševné zdravie nie je zlý obchod. 

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Kedy je tvoje vďakyvzdanie?

Možno to nie je vaša šálka kávy. Možno máte radi espresso, latte alebo long black.

Ale Calcio Storico je brutálne talianske ristretto.

 

 

korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: photoonfestival.com
video: vimeo.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *