Chcel by si byť web developer? Aké sú plusy a mínusy tohto povolania a ako vyzerá bežný deň? 1
Kariéra

Chcel by si byť web developer? Aké sú plusy a mínusy tohto povolania a ako vyzerá bežný deň?

Chcel by si byť web developer? Aké sú plusy a mínusy tohto povolania a ako vyzerá bežný deň? 3

Prinášame Vám novú sériu článkov, v ktorej Vám prinesieme rozhovory s mužmi o ich práci. Niektoré profesie môžu byť viac tradičné a niektoré menej. Dúfame, že Vám tieto články pomôžu trochu nahliadnuť do toho, čo obnáša vykonávať to konkrétne povolanie a možno Vám pomôžu aj pri výbere Vašej kariéry. 

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

V našom prvom rozhovore sa zameriame na jednu z mladších profesií, ktorá však zažíva veľký boom. O tom, čo to znamená byť web developer, ako vyzerá jeho bežný deň, ale aj o tom, v čom majú ľudia mylné predstavy, sme sa rozprávali s Matúšom Marcinom, web developerom na voľnej nohe.

1. Na začiatok nám povedz niečo o sebe. Odkiaľ si, koľko máš rokov, čo robíš, a ako dlho sa venuješ internetových stránkam…
Som web developer na voľnej nohe, pracujem a bývam v Košiciach a mám 29 rokov. S webom som začal vlastne ešte na strednej škole, nástupom na výšku som si našiel brigádu a začal za to byť aj platený. Je to teda už vyše 10 rokov.

2. Prečo si sa stal web developerom? Je to niečo, čo si vždy chcel robiť?
Vždy ma lákali počítače (ďakujem svojmu dedkovi, ktorý nám kúpil Didaktik M), nechcel som ísť na gymnázium, a tak som skončil na elektrotechnickej priemyslovke, kde som našiel podobne nadšených ľudí. Logicky som pokračoval na Technickú univerzitu a stal sa zo mňa programátor. No už na vysokej škole som si povedal, že nechcem a nemôžem byť programátor do smrti. Vtedy ma zaujala webová použitelnosť (dnes súčasťou populárneho pojmu UX), pretože som videl, že napr. práve tam sú starší a skúsenejší ľudia dôležití.

3. Môžeš nám priblížiť, čo všetko web developer robí?
Aj napriek populárnemu názoru, že ako programátor viem opraviť váš starý počítač, nastaviť niečo na mobile a pracovať s Excelom, je môj záber podstatne užší. Web developer ako ja sa stará iba o web stránky a aj to nie všetky na svete, ale len tie, ktoré sú v jazykoch, ktoré ovládam. No v princípe viem vytvoriť kompletnú web stránku alebo aj zložitejšiu webovú aplikáciu, akurát na to potrebujem dizajn od nejakého grafika. Photoshop totiž nie je moja doména.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   68. Podcast Mužom.sk: Bez integrity sa snažíš zbytočne

4. Čo je potrebné, aby si sa stal web developerom? Potrebuješ na to školu alebo certifikát?
Škola alebo certifikát je určite super začiatok. Potom už len roky praxe a budete super vynikajúci web developer.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

5. Ako si hľadáš robotu? Je jej dosť?
Zvyčajne si robota nájde mňa. A som za to vďačný. Mám web a svoj profil na Linkedin a pár ďalších podobných weboch (freelanceri.sk, startitup.sk) a odtiaľ chodí väčšina mailov s ponukou. Tie sa však nie vždy na mňa hodia. Najlepšia práca zvyčajne prichádza od ľudí, ktorí ma poznajú osobne.

6. Ako vyzerá tvoj bežný deň?
Ráno vstanem, postarám sa o deti, ak je to potrebné, vyvenčím psy a idem do práce. To niekedy znamená, že sadnem do auta alebo na bicykel a idem do kancelárie alebo len do spálne za stôl. Nosím si so sebou notebook, zápisník a pár drobností v batohu. Viac toho k práci nepotrebujem. Len trochu ticha, rýchly internet a klímu, prípadne kúrenie podľa ročného obdobia. Niekedy pracujem aj z kaviarne alebo auta, no tam tie podmienky ideálne nie sú. Niekedy to však za to stojí.
Ráno začínam pracovať medzi ôsmou až desiatou. Chcel by som aj skôr, no vtedy ešte deti lietajú po byte, alebo nejaké treba zobrať do škôlky, chcem si ísť ráno zabehať, alebo si proste chcem dať raňajky s manželkou. Končím teda najskôr o piatej. Pracovné večery nie sú výnimkou, skôr naopak. No na večer si zvyknem nechať ľahšie veci, ako vybaviť emaily, objednávky (spravujem e-shop) alebo programovanie, ktoré ma fakt baví.

7. Dá sa vybalansovať rodinný život popri tejto práci?
Určite dá. Raz sa to možno podarí aj mne. Zatiaľ mám pocit, že veľa času strávim „v práci”, aj keď vlastne nie som úplne produktívny. Myslím, že 4-5 hodín sústredenej práce by mi malo stačiť, aby som si zaslúžil ďalší deň pobytu na tejto planéte. Zatiaľ je však týchto 5 hodín rozstrúsených do 8-9 hodín alebo aj viac, čo je len únavné a frustrujúce.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Doller - od snov k úspešnému biznisu

8. Čo máš na svojom povolaní najradšej?
Je cool môcť pracovať len s notebookom odkiaľkoľvek. Voľnosť je tiež vynikajúca, no s tou sa treba naučiť pracovať, čo je u mňa ešte v procese, ako vravím (som na voľnej nohe len 3 roky). A samozrejme, táto práca vie byť dobre platená. (Nie som žiaden boháč, mám 15 rokov staré auto, ale bývame v peknom podnájme a manželka je zatiaľ doma s deťmi a to je mi vzácne.)

9. Čo je naopak, najhoršia časť?
Klienti. A potom moja vlastná hlúposť. Túto prácu robím a som na voľnej nohe aj preto, aby som sa niečo naučil. Aj keď sa niekedy trápim, aj keď doplatím na vlastné zle naplánované aktivity alebo projekty, aj keď som niekedy nezarobil dosť na mesiac, toto všetko je pre mňa obrovská škola. Od jednoduchých vecí, ako si organizovať čas, získať projekty, komunikovať s klientom, až po tie zložitejšie, ako nevyhorieť, stíhať rodinu, hľadať motiváciu a zisťovať, čo vlastne v tomto živote chcem robiť. Pretože programovanie to vždy nebude.

A tí klienti, to je taká obligátna odpoveď. Niekedy sa fakt človek netrafí a chytí klienta, s ktorým si nesadne alebo horšie. Výber klienta je tiež skill, ktorý v škole neučia. Mnoho klientov je však fantastických.

10. Je niečo, v čom sa ľudia pri predstave web developera mýlia?
Ako som už spomínal, neviem vám opraviť počítač (možno viem, náhodou, ale nemá to nič s tým, že som webdeveloper), netuším, aký hardvér je teraz dobrý, nemám iPhone, neviem robiť webový dizajn, neviem opraviť alebo upraviť hocijakú stránku. Neviem vás dostať na prvú pozíciu vo výsledkoch Google vyhľadávania. Nemôžem kedykoľvek počas pracovného dňa ísť robiť niečo iné, pretože aj ja som v práci, aj keď iba doma v spálni. A nie som ten programátor, ktorý vám na každú požiadavku povie, že sa to nedá. A väčšinou mi veci trvajú podstatne dlhšie, než si myslíte, aj keď chcete len pridať nový gombík na stránku, ktorý ma spraviť voľačo relatívne jednoduché. A tiež nepracujem cez víkend (niekedy áno, ale to klient nemusí vedieť) a ak mi v sobotu ráno napíšete SMS s úlohou, ktorá ma byť hotová do pondelka, asi určite sa to nestihne. Aj ja mám rodinu a iné záujmy okrem programovania.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   346. Podcast Mužom.sk: Preskúšaný ohováraním?

Matúšovi ďakujeme za rozhovor. Ak by ste o ňom chceli vedieť viac alebo potrebujete web developera na svoj projekt, nájdete ho tu:

http://www.matusmarcin.com
https://www.linkedin.com/in/matusmarcin
https://twitter.com/faster

korektúra: Ivana Badiarová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*