Chcel by si byť holič? Aké sú plusy a mínusy tohto povolania a ako vyzerá bežný deň? 1

Chcel by si byť holič? Aké sú plusy a mínusy tohto povolania a ako vyzerá bežný deň?

 10714543_627929137319019_8422033343400555537_o

Rado Sabol obnovil v Košiciach tradíciu, ktorá zapadla prachom. Heslo, ktoré nájdete v jeho holičstve, je: „stará škola, nový štýl” a v mnohom vystihuje jeho prácu. Spolu s tímom prinášajú nový rozmer do života mnohých chlapov. Nakoniec, už ste zažili holenie britvou? Predstavujeme vám muža, ktorý robí dobrú robotu.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

1. Na začiatok nám povedz niečo o sebe. Odkiaľ si, koľko máš rokov, čo robíš a ako dlho pracuješ ako holič/barber?
Volám sa Rado. Pochádzam z Košíc. Mám 35 rokov. Som pánsky holič (barber).  Na Slovensku v Košiciach podnikám od roku 2010, kde som po návrate z Írska otvoril malú prevádzku pánskeho tradičného holičstva, ktorú som v roku 2014 presunul do väčších priestorov. Práci holiča sa venujem desiaty rok.

2. Tvoje povolanie nie je u nás veľmi rozšírené. V čom je rozdiel od klasickej kaderníčky?
Hlavný rozdiel medzi holičom a kaderníčkou je v tom, že holiči máme vyslovene pánsku klientelu. Špecializujeme sa na pánske strihy. A samozrejme ponúkam tradičné holenie britvou.

3. Prečo si sa stal holičom? Je to niečo, čo si vždy chcel robiť?
K strihaniu som sa prvýkrát dostal ako mladý chalan, skôr len pre zábavu a zaúčal sa na kamarátoch. Stále chcel niekto niečo vystrihať, nejaký ornament, alebo len ostrihať a ušetriť nejakú tú korunu. Neskôr v osemnástich rokoch na vojenčine som naplno využil svoj potenciál. Strihal som pomaly celé kasárne, od vojakov cez kuchárov, až po dôstojníkov, čo malo pre mňa veľa výhod. Opušťáky, dvojité dávky v jedálni. Kto bol na vojne, vie, o čom hovorím :o).

4. Čo je potrebné, aby si sa stal barberom? Sú nejaké školenia a certifikáty, ktoré potrebuješ? Je nevyhnutná nejaká prax?
Určite je potrebné mať výučný list a samozrejme mať potenciál, chuť a trpezlivosť. Predsa je to práca s ľuďmi a veľakrát psychicky náročná. Ja som sa v podstate remeslu naplno vyučil v Írsku, kde som pracoval 5 rokov v holičstvách, a získal tie najlepšie skúsenosti. Rok som pracoval aj v Tureckom holičstve, kde som sa naučil aj holiť klasickým spôsobom britvou. Prax je pri tomto remesle na prvom mieste.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   KOUZLO JEDNOHO OBLEKU V 5 STYLECH

5. Viem, že vlastníš holičstvo Barber. Máte veľkú klientelu? Je v tomto odvetví veľká konkurencia?
Máme stálu klientelu, čo je pri podnikaní veľmi dôležité, a noví zákazníci pribúdajú vyslovene na odporúčanie, čím sa reklama robí sama. A konkurencia podľa môjho názoru a skúseností je super, pretože ľudia majú viac možností a majiteľov prevádzok to núti robiť kvalitnejší servis.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

6. Ako vyzerá tvoj bežný deň?
Náš bežný deň ešte pred otvorením samozrejme začína uprataním celého holičstva. Dáme si kávu, cigu, preberieme detaily z predošlého pracovného dňa. Snažím sa byť zamestnancom stále príkladom a mentorom, aj keď svoju prácu odvádzajú na jednotku, vždy môžeme posunúť latku vyššie. Sme dobrý tím a rozumieme si. Pohoda musí byť. V Írsku v holičstve so mnou pracoval šéf a bolo to perfektné. Bola to ukážková tímová práca a tieto skúsenosti dávam do praxe aj u nás. Toto sa naučiť nedá, to treba zažiť.

7. Dá sa vybalansovať rodinný život popri tejto práci?
S manželkou sme obidvaja holiči, čo je ako pre holičstvo, tak aj pre rodinu veľká devíza.

8. Čo máš na svojom povolaní najradšej?
Najradšej mám pocit z dobre vykonanej práce po ťažkom dni, z každého nového zákazníka, ktorý príde na odporúčanie. Holičstvo musí mať dušu, kde zákazníci strávia dobrý čas, dostanú kvalitnú službu. Je to istý druh kultúry. V Amerike majú na to výraz “men cave“-jaskyňa pre mužov. A najlepšia atmosféra je samozrejme, keď je holičstvo plné a žije. Pre mňa je to životný štýl.

9. Čo je, naopak, najhoršia časť?
Unavené nohy, chrbát a keď som doslova vyrozprávaný po celom dni.

10. Je niečo, v čom sa ľudia, keď si predstavia holiča, mýlia?
Ľudia sa najviac mýlia v tom, že u nás je zakázané holenie britvou. Ďalšia vec, čo dosť ľudí nechápe, je, že máme len pánsku klientelu, čo je v zahraničí bežný jav a v bývalom Československu to bolo dlhé roky tak isto. Nie je to nič nové, iba stará, dobrá, osvedčená klasika. Stačí sa opýtať starších ročníkov.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Pulz rodiny

facebook: holičstvo Barber
adresa: Cottbuska 1, Košice

DSC_0163


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: archív Rado Sabol

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

3 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *