Ako rozvíjať odvahu (3.) 1
|

Ako rozvíjať odvahu (3.)

Ako rozvíjať odvahu (3.) 3

Už sme sa odvahe venovali na tomto mieste a v pokračovaní. Dnes prinášame záver premýšľaní o tejto potrebnej vlastnosti. Neostaňte len pri uvažovaní a skúste to preniesť do reality.

Odvaha byť veľkým

Príčina priemernosti sa skrýva pod mnohými maskami, najčastejšie pod maskou samoľúbosti, prokrastinácie, nenávisti alebo hnevu. Avšak tieto masky iba zakrývajú naozajstný zdroj ľudskej priemernosti: strach. Mnoho mužov by rado verilo, že nedosiahli svoje ciele len kvôli tomu, že cesta za nimi by bola príliš nudná alebo príliš časovo náročná. Avšak pravdou je, že sa jednoducho boja, že sa boja sklamania. Sklamania z možnosti, že človek zistí, že na to nemá. A ak sa o nič nepokúsia, nič nezískajú, ale nesklamú sa. Tí, ktorí si zvolia takýto prístup k životu, sú takí, ako povedal Theodor Roosevelt:

„Chladné a bojazlivé duše, ktoré nikdy nepoznali víťazstvo, ani porážku.”

Získanie si veľkosti spočíva v schopnosti človeka odvážne riskovať a oslobodiť sa z komfortných reťazí apatie a samoľúbosti. Predtým, než sa Gerard Butler stal hviezdou vo filmoch ako 300 a Rocknrolla, vyzeralo to, že má celkom úspešný život. Získal doktorát z právnickej školy, bol premiantom triedy, dokonca ho zamestnali v prestížnej právnickej firme v Edinburghu. A predsa, cítil sa mizerne.
Butler povedal:
„Hlboko v srdci som vedel, že nechcem byť právnikom. Tak často som neprišiel do práce, až mi bolo udelené posledné varovanie pred vyhadzovom. Týždeň pred tým som videl hru Trainspotting na Edinburghskom festivale. A ako som sledoval hlavného hrdinu Rentona, zlomilo mi to srdce, lebo som vedel, že aj ja by som to dokázal. Keď som najbližšie neprišiel do práce, vyhodili ma. Musel som zavolať svojej mame: „Viem, že si myslela že budem právnikom, ale nebudem. Vyhodili ma.” Deň na to som si zbalil svoje veci a odišiel do Londýna. Bolo to ako padať voľným pádom, ale bolo to nesmierne vzrušujúce. Jedného dňa som počul, že hľadajú herca na rolu Rentona v Trainspottingu. Nemal som agenta, tak som iba vytlačil svoju fotku a napísal na ňu moje číslo. Režisér mi zavolal, ja som prišiel, čítal z knihy, zahral som dve časti, skákal z miesta na miesto a asi pol hodinu som ho presviedčal, že nie som na drogách. Nakoniec som tú prácu dostal. O rok na to som bol späť v Edinburghu a hrali sme tam Trainspotting. Dokonca aj ľudia z mojej bývalej právnickej firmy sa prišili pozrieť. Boli nadšení.”

Butler mohol pochovať svojej sen a ostať právnikom až do konca svojho života, ale namiesto toho mal odvahu a chytil sa šance. Nakoniec sa mu to parádne vyplatilo.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Zrod hrdinu 4. - Kde použiť odvahu, silu a zručnosti?

Ako si vyvinúť odvahu byť veľkým

Rovnako ako s hocijakým druhom odvahy, človek musí začať s malými rozhodnutiami a prepracovať sa k väčším. Začni identifikovať spôsoby, v ktorých ťa strach zväzuje a drží ťa od tvojich cieľov a šťastia. Takýto strach môže mať rôzne podoby a masky, napríklad i prokrastináciu. Vysekaj sa z racionalizácií, ktorými si si sám ospravedlňoval svoju zmäkčilosť a pasivitu. Pamätaj, že to, že si doteraz nič neurobil, nemusí nevyhnutne znamenať, že si to neurobil, lebo je to nepríjemné. Pravdepodobne to bude znamenať aj to, že sa toho bojíš. Prestaň to odkladať na zajtra a konečne sa rozhodni, čo budeš robiť. Ak sa bojíš začať workout program, tak začni chodiť do fitka a dohodni sa s trénerom, takto z toho už nebudeš môcť vycúvať. Ak máš strach z verejného prejavu, ponúkni sa, že podáš reč na budúcom firemnom stretnutí. Porozprávaj sa s dievčaťom z kaviarne, ktoré sa ti už 6 mesiacov páči. Začni si hľadať inú prácu, aby si mohol skončiť s tou, v ktorej sa cítiš mizerne. Prihlás sa na univerzitu. Proste to urob. Čím viac strachov prekonáš, tým odvážnejším a sebavedomejším budeš.

A čo si myslíte vy? Ako si môže človek vypestovať odvahu? A v akých oblastiach by si ju mali ľudia vyvinúť? Napíšte do komentov svoj názor.

preklad: Dominik Mucha
korektúra: Jana Lászlóová
zdroj: artofmanliness.com
fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *