Chcel by si byť inštruktor taktického výcviku? Aké sú plusy a mínusy tohto povolania a ako vyzerá bežný deň? 1
|

Chcel by si byť inštruktor taktického výcviku? Aké sú plusy a mínusy tohto povolania a ako vyzerá bežný deň?

IMG_1094

Sú zamestnania, ktoré považujeme za bežné, a potom tie neštandardné. Pravdepodobne mnohí z nás niekedy snívali o nejakej netypickej práci. Pod vplyvom hrdinských filmov ste si možno chceli vyskúšať aj prácu v špeciálnej jednotke. Niektorí chlapi nezostali iba pri predstave a premenili to na realitu. A nielen to. Pokračovali ďalej, otvorili na Slovensku unikátnu Tactical Combat Academy, kde sprístupnili zručnosti a vedomosti špeciálnych jednotiek aj nám „obyčajným” ľuďom. Čo to znamená byť inštruktorom TCA vie veľmi dobre Gabriel Trojčák.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Osobnú skúsenosť sme vám sprostredkovali v článku Bol som v Tactical Combat Academy. Pohľad do zákulisia a motivácií je však iná vec. Možno aj tento rozhovor pomôže vášmu rozhodnutiu skúsiť si niektoré kurzy na vlastnej koži.

1. Na začiatok nám povedz niečo o sebe. Odkiaľ si, koľko máš rokov, čo robíš a ako dlho pracuješ ako inštruktor v TCA? 
Volám sa Gabriel Trojčák, mám 43 rokov. Strávil som v armáde 25 rokov. Službu som ukončil na 5. pluku špeciálneho určenia ako inštruktor streľby a taktiky.
Pracujem ako hlavný inštruktor v TCA, ktorá sa zaoberá taktickou streľbou a taktickým výcvikom. Túto činnosť vykonávam 2 roky.

2. Tvoje povolanie nie je u nás veľmi rozšírené. Čo je jeho zmyslom? 
Zmyslom nie je len naučiť ľudí strieľať, ale naučiť ich bojovať. Pod pojmom bojovať si netreba predstaviť iba vojnovú zónu, ale aj situácie, s ktorými sa môže človek stretnúť aj vo svojom osobnom živote, kedy bude musieť bojovať o svoje zdravie, život svoj alebo rodiny a v neposlednom rade aj svoj majetok, ale aj pri obyčajnej autonehode.

3. Prečo si sa stal inštruktorom? Je to niečo, čo si vždy chcel robiť?
Chcem odovzdávať informácie, ktoré môžu pomôcť ľuďom prežiť tie krízové situácie, ktoré ich môžu zastihnúť v živote.
V armáde som dostal ponuku od nadriadených na túto funkciu a to bola pre mňa česť prijať to. Bola to aj veľká výzva pre mňa a škola, z ktorej skúsenosti využívam aj dnes pri vedení kurzov. Baví ma táto práca, lebo môžem byť stále pri zbraniach a stretávam aj veľa zaujímavých ľudí.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Základy verejného prejavu (1.časť)

4. Viem, že si hlavným inštruktorom TCA. Máte veľkú klientelu? Je v tomto odvetví veľká konkurencia?
Áno, klientela tvorí v princípe všetky sociálne, vekové skupiny, mužov aj ženy, zahraničnú klientelu, ozbrojené zložky. Konkurencia je veľká nielen u nás, ale aj v zahraničí. Máloktorý inštruktor však má vlastný koncept – ucelený systém výcviku. V princípe každý inštruktor pracoval predtým v ozbrojených zložkách. Je však treba rozlišovať medzi taktikou polície, armády, zásahových zložiek atď. Nikto z nich ich totiž netransformoval do výcviku pre civilistov, učia v princípe len to, čo sa tiež naučili od svojich inštruktorov. V tomto prípade je skôr dôležitá prax ako teória, čiže vzdelanie, ale samozrejme je nutné sa venovať aj štúdiu. Bez toho to proste nejde v živote.

5. Ako vyzerá tvoj bežný deň? 
Záleží, či je to deň, v ktorý mám alebo nemám kurzy. V deň, keď nemám kurzy, sa snažím venovať sebe na regeneráciu a na prípravu na ďalšie kurzy. V deň kurzu je to všetko prispôsobené časovému rozhraniu daného kurzu na tento deň.

6. Dá sa vybalansovať rodinný život popri tejto práci?
Dá, ale to je veľmi ťažké. Rodina musí byť veľmi tolerantná na to, že nie ste často doma a pracujete aj cez víkend. Preto cez dni, keď mám voľno, sa venujem jej.

7. Čo je, naopak, najhoršia časť?
Najhoršia je tá, keď príde človek na kurz, ale v  skutočnosti sa nechce naučiť nové veci, lebo si myslí, že vie všetko. Nechcem tým povedať, že to, čo učím, sú najlepšie veci, ale len nech si to skúsia na kurze a potom sa už rozhodnú sami, či to budú aplikovať aj do praxe. Je dôležité mať otvorenú myseľ na prijímanie nových informácií.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Toto daruj otcovi na MDO

8. Je niečo, v čom sa ľudia, keď si predstavia inštruktora, mýlia? Stretávate sa s nejakými predsudkami?
(Smiech) Stále pred začiatkom prvého kurzu je také napätie, možno spôsobené tým, ako ma vnímajú na fotografiách alebo videách, neskôr mi povedia: „Veď ty si normálny chlap, taký ako ja.“

facebook: Tactical Combat Academy
web: tca.sk 
kurzy: tca.sk/otvorene-kurzy , ako začať

korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: archív TCA

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

4 Comments

  1. Michal, nezvyknem kroky v tomto súkromnom magazíne obhajovať, ale keďže Vám na tom zjavne záleží, poďme stratiť trocha času. Mužom.sk nie je demokracia, tu rozhodujú ľudia, ktorí magazín tvoria. Určite rozumiete tomu, že vy sám rozhodujete, čo bude vysieť u Vás v obývačke a aj keby Vám tam chcel dať čosi sám Leonardo da Vinci, máte právo to odmietnuť. Váš komentár sme nevymazali, my sme ho dokonca ani nevypustili von. Prečo? Z niekoľkých dôvodov. Za prvé – neporozumeli ste formátu, ktorí ste čítali. Rôznych mužov oslovujeme vždy s tými istými otázkami, nie je tam priestor na iné otázky. Za druhé – predmetu Vašej otázky ste rozumeli iba Vy, my nemáme podobné informácie a ani o nich nemáme záujem. Za tretie – Vašu otázku som osobne vnímal, ako pokus o spochybnenie autority. Na to máte samozrejme právo, ale robte to na správnej adrese. Verím, že ako správny chlap, svoje výhrady smerujete priamo na TCA a konkrétne Gabrielovi Trojčákovi, nie na weby, kde sa o ňom objaví zmienka. Ak ste mu to teda povedal priamo, konal ste správne a my s tým nemôžeme nič urobiť. Ak ste mu to priamo nepovedal, dovoľte, aby sme Vám nepomáhali nabúrať jeho profesionálnu povesť.
   To, že odpisujem, môže mylne pôsobiť, ako záujem o diskusiu na túto tému. Nie je to tak. Našou snahou je nekritizovať prešľapy a nedostatky iných, ale pracovať na sebe. Prajem Vám úspešný deň.

 1. Dakujem za vasu reakciu.
  V ziadnom pripade neslo o spochybnenie autority pana Trojcaka, v tom co robi je naozaj skuseny. Svoje vyhrady k bezpecnosti na jeho treningoch som smeroval aj priamo na neho.
  Suhlasim s tym co ste napisali: “Muzom.sk nie je demokracia”… zial stretavame sa s tym coraz castejsie, ze “niekto” hore rozhoduje o tom, co je vhodne ukazat a co nie.
  Kazdopadne robite dobru pracu, Vas magazin je velmi zaujimavy a co je pre mna ako citatela dolezite, to co pisete dava zmysel.
  Este raz dakujem za vyjadrenie.
  Pekny den zelam

  1. Vďaka za ocenenie a pochopenie. Tu nejde o to, že niekto rozhoduje čo ukázať a čo nie. Za prvé formát má prednastavená otázky, za druhé u Vás doma tiež nevysia na stene susedove výroky, akokoľvek inteligentné a k veci sú. Vďaka, že nás sledujete a aj Vám úspešný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *