Ako sa hádať so ženou - mužov sprievodca galaxiou vzťahov 1
|

Ako sa hádať so ženou – mužov sprievodca galaxiou vzťahov

275H

Tento text nemal nikdy uzrieť svetlo sveta. Môže mať totiž vážne následky. Viete si predstaviť, čo by v nesprávnych rukách spôsobil  sprievodca hádkou, ktorý nakukne do hláv žien? Ak sa ocitnete so svojou polovičkou v spore, podobá sa to situácii pyrotechnika, ktorý sa rozhoduje, aký drôtik prestrihnúť. Ak sa teda v ďalšom konflikte chcete pohybovať istejšie a s väčším prehľadom, prinášame pár rád priamo od zdroja.

Rovnako, ako v prípade prechádzajúcich sprievodcov, aj pri tvorbe tohto som oslovil množstvo žien. Veril som, že ma prevedú správnym riešením konfliktu. Viem, že existuje mnoho kníh a postupov, ale mňa zaujímal reálny život. Po tom, ako som obdržal odpovede, som z tohto projektu zdesene cúvol. Prejsť labyrintom odpovedí sa mi zdalo nemožné. Trvalo iba pár mesiacov, aby sa moja otrasená psychika spamätala. Tak poďme na to.

Nejakým tajomným spôsobom sa ocitnete v konflikte. Debata naberá na intenzite a postupne obe strany prebíjajú ťažší kaliber.

Čo je a čo nie je v hádke prípustné?

Chlapi, držte sa. Ak ide o vážnu vec, je vraj prípustné zvýšiť hlas. A viete, čo je podľa odporúčaní žien neprípustné? Kričať… Ehm, pardón… Ako teda? Ahá, jasné! Pokojne zvýšte hlas, ale nekričte. Rozdiel medzi týmito dvoma pojmami je jasný, asi ako rozdiel medzi marhuľovou a mrkvičkovou farbou. Našťastie tu máte nášho sprievodcu, aby sme to dostatočne osvetlili.

Vašou úlohou je pokúsiť sa hovoriť jasne a vecne o tom, čo vám prekáža. Ak už zvýšite hlas, malo by to byť preto, že vám záleží na partnerovi, nie preto, že chcete presadiť seba. To, či vôbec použijete zvýšený hlas, by malo vychádzať aj z toho, ako vašu partnerku poznáte. Ak ju krik zablokuje a ona zmĺkne, nemôžete považovať problém za vyriešený. Na druhej strane, možno máte po svojom boku niekoho, kto, rovnako ako vy, potrebuje v horlivejšej diskusii trocha vypustiť paru. V jednom i druhom prípade je absolútne v poriadku oponovať, malo by to však byť k meritu veci. Možno ste si už pri svojej priateľke skúsili taktiku odvedenia pozornosti, t.j. začnete argumentovať niečím, čo nesúvisí so situáciou, no tvrdíte opak. To je neprípustné.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako spracovať nedokonalosť?

Hádka partnerov nie je vojna. Vašou úlohou nie je poraziť nepriateľa, ba dokonca ani obhájiť pozíciu. Ide o to, aby váš vzťah aj napriek konfliktom (alebo aj vďaka nim) rástol v kvalite. To znamená občas ustúpiť, nájsť odvahu opýtať sa, čo cíti ten druhý a povedať prepáč.

V oblasti toho, čo je neprípustné, dodám už len štandardné veci. Akákoľvek forma násilia na žene je prejav zbabelosti. Za to by mal každý nekompromisne dostať ,,přes držku” od seberovného. To, v čom sme ,,dobrí”, sú podpásovky v štýle vyťahovania starých vecí (ženy nijak nezaostávajú), argumentov, ktoré majú za cieľ iba zraniť. Občas sa objaví útek vo forme tresnutia dverami, ktorý nazývame ,,lepšie riešenia”, no často je to iba zlyhanie a zbabelosť. To jednoducho nerob. Buď chlap a hádaj sa férovo.

Ako sprievodca nebezpečným kútom galaxie musím upozorniť na mínové pole.

Fauly, ktorých sa často dopúšťajú ženy

Pod návalom adrenalínu vyskladáte preslov plný logiky, argumentov a faktov, no žena počuje čosi absolútne odlišné. Ona totiž vie, že ste mysleli niečo úplne iné. Koľko mužov asi v takej chvíli už dostalo infarkt? Koľko skloviny opadalo pri škrípaní zubov tesne po tom, ako zaznelo: ,,Ja viem, čo si tým myslel!!!” ? Vaša partnerka často počuje svoju projekciu, nie vaše argumenty. Resp. počuje len to, čo cíti (nemáš ma rád, nevážiš si, čo robím a pod.). V tom momente už v zásade nejde o to, či naozaj NIKDY nesklápate dosku, ale o vaše málo prejavované city. Ja viem, ja viem. Ste zmätený… Tak ide o záchodovú dosku, alebo o to, či ju milujem? Ťažko povedať, no naše výskumy sa prikláňajú skôr k druhej možnosti. Ťažkým delostrelectvom na strane žien je MLČANIE. Osobne som za to, aby bolo používanie mlčania v konfliktoch zakázané medzinárodnými dohovormi.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   37. Bratstvo records

Fauly, ktorých sa často dopúšťajú muži

Poďme si vymenovať aj veci, ktoré sú nám dávno jasné.
Dávame konštruktívne riešenia tam, kde sa ženy chcú iba vyrozprávať. Tiež vás vždy prekvapí, keď zožnete spŕšku kritiky, lebo ste chceli problém vyriešiť? Sme nepoučiteľní. Dokážeme vymenovať tajný zoznam prešľapov za posledné tri roky. Používame nepriestrelné argumenty aj v momentoch, keď je nám už jasné, že sa mýlime.
Snažíme sa vysvetliť, ako veľmi je situácia absurdná a podporíme to smiechom. Je pre nás kľúčová otázka, či sa žena nachádza v menštruačnom cykle. Netušíme, o čom posledných päť minút hovorila. Proste sme upadli do kómy.
Vieme, že to, čo potrebuje vyriešiť, je hlúposť.
Najväčší faul a olej do ohňa býva to, že sa nechceme hádať. No dobre, touto vetou som nám chcel troška prihriať polievočku.

Uzmierenie – kto, kedy a ako

Najlogickejšia odpoveď by bola: ,,No predsa ten, kto hádku spôsobil, čo najskôr a s ospravedlnením.” V skutočnosti je táto odpoveď začiatkom novej hádky. Ponúkame teda iné možnosti.
Uzmierenie môže iniciovať ten, kto skôr vychladne. Môže to byť ten, kto si skôr uvedomí, že ide o vzťah a nie o to, kto vyhral. Alebo ten, kto si uvedomí skôr, že na hádku potrebujete vždy minimálne dvoch (česť výnimkám).
Ak sa prestaneme pozerať na konflikty partnerov ako na vojnovú zónu, kde môže zvíťaziť iba jeden, uzmierenie bude jednoduchšie. Ak vo vzťahu chcete presadiť seba a svoje videnie, vždy to bude o zápase.
Príjemnou bodkou po uzmierení manželského konfliktu môže byť dobrý sex. Tu sa však hýbeme na tenkom ľade, pretože sa ako muži dostávame do podozrenia, že sex je jedinou hybnou silou pre ospravedlnenie. A vlastne aj pre pokrok civilizácie. Za všetkých mužov sveta by sme to radi dementovali… Ale nemôžeme. V každom prípade, ak je možné, snažte sa uzmieriť vždy predtým, ako budete pokračovať v iných veciach. Či už poznáte, alebo nepoznáte riešenie situácie, uzmierte sa. Neskôr sa môžete k problému vrátiť. Určite odmietnite stratégie ,,tichých domácností”, kde je trestom nerozprávanie sa, neodpustenie a pod.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   12. Podcast Mužom.sk: Rozprávka o Železnom Jánovi

Záver?

Konflikty sú pravdepodobne nevyhnutné. Je však možné učiť sa z nich o sebe navzájom. Ak aj v spore budeme obojstranne viac hľadať dobro druhého pred tým svojím, verím, že to môže byť veľmi nápomocné. Príručiek o efektívnej komunikácii partnerov budú pravdepodobne tony, ale bez vzájomnej náklonnosti, lásky, priateľstve sú to len zbytočne vyrúbané lesy.

 –
korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: gratisography.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

5 Comments

  1. Super clanok, neda mi nepodelit sa s vlastnou skusenostou: mala som priatela ktory mi na rovinu povedal, ak budes chciet nieco vyriesit, prid za mnou a vyriesim. Ak sa budes chciet vyrozpravat, na to mas kamaratky, vtedy za mnou nechod. No a po nejakom case priatelom nebol.

  2. Je ozaj trápne, pýtať sa ženy, v ktorej fáze cyklu je. Ak jej dačo vadí, vadí jej to stále- samota, nedocenenie…My sa mužov nepýtam,či im, prepáčte ten výraz, nevybúrené libido nezastiera zrak 🙁 Áno, obe pohlavia sú pod vplyvom hormónov,ale nie sme zvieratá,aby to ostávalo len v tomto leveli, nie?
    Koľké hádky sa práve pre takúto rýpavú “okrajovú otázočku” zvrhli na riadnu vojnu a zbytočne:(

    1. Podľa toho v akej fáze cyklu sa žena nachádza tak podľa toho sa správa. Tamto ostatné čo si napísala je omáčka pre svet z rozprávky a správny muž sa nemá pýtať má vedieť v akej časti cyklu práve je.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *