Urológ 1

Urológ

AW41W55XCB

Movember. Asi vám to niečo hovorí. Na začiatku novembra si muži oholia svoje brady a počas celého mesiaca si nechajú rásť iba fúzy. Cieľom je, aby svojimi fúzatými kreáciami poukazovali na potrebu kontroly u urológa a prevencii proti rakovine semenníkov. Táto mesačná akcia sa mi celkom páči. Dokonca som si jeden rok aj ja nechal cez november narásť poriadnu mesačnú bradu a zapojil som sa tak do tohto „hnutia“. Avšak iba tým, že som si nechal narásť bradu, k svojmu urológovi som nezašiel. Veď som ani žiadneho nemal a vôbec som nepociťoval potrebu niečo také ako prevenciu riešiť. Som predsa mladý a zdravý, mne nemôže nič byť.

Niekedy koncom decembra som mal po celom dni konečne čas na sprchu a vliezol som si pod ňu. Poznáte to. Užívate si pocit na nezaplatenie, keď po chvíli zistíte, že sa s vami niečo deje. Nie, že by voda bola príliš studená alebo čosi obdobné, no uvedomíte si, že niečo nie je tak, ako by malo byť. Tieto riadky píšem s trochou hanby tak, ako my muži zvykneme pri týchto veciach reagovať. No, prekonal som to vtedy, tak je čas prekonať to aj teraz.

Po chvíli som si uvedomil, že niečo v mojom mužskom prostredí nie  je „kóšer“. Zo začiatku som tomu neprikladal veľkú váhu a viac-menej som si to nevšímal. Neskôr večer mi to však opäť začalo vŕtať hlavou, a tak som si, ako pravý moderný človek, začal googliť, že čo to asi môže byť. Používal som obľúbenú metódu: samo-diagnostiku. Vyhľadal som príznaky na internete a hneď som si aj stanovil diagnózu. Z toho, čo som sa dočítal, som nemal veľa radosti. Ozaj mi niečo mohlo byť. Prišla dávka hanby a predstavovania si, ako stojím pred lekárom s nohavicami na pol žrde a vysvetľujem mu, čo mi tak asi môže byť. A navyše, čo ak tam bude sestrička? (To by už bolo priveľa.) Nakoniec som došiel k záveru, že by to mohlo byť fakt niečo vážnejšie. Nastal teda čas prekonať sa a urobiť chlapský krok. A tak som sa rozhodol, že predsa len k tomu urológovi zájdem.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Muž na cestách (3.)

Ráno som vstal, najedol sa, obrnil sa proti hanbe a vykročil v ústrety urologickej ambulancii. No hneď po príchode na miesto som zažil mierny diskomfort. Uvedomil som si, že práve rapídne znižujem vekový priemer skupiny mužov čakajúcich na vyšetrenie. A dokonca aj zdravotná sestra, ktorá vyšla z dverí, bola mierne prekvapená mojím vekom a ako neskôr vysvitlo, myslela si, že som len niečí doprovod.

Keď som už v čakárni zostal len ja sám, prišla sestrička napokon aj za mnou a opýtala sa, či niekoho čakám, alebo čo si prajem. Vysvetlil som jej, že som dohodnutý s pánom doktorom a mal by ma očakávať. Počas celého čakania mi v hlave behali pocity zahanbenia a strachu z neznámeho.

No akonáhle som vstúpil k lekárovi do ambulancie, všetko bolo preč. Privítal ma veľmi ústretový pán v strednom veku. Pán doktor J. Figura (vrelo odporúčam) veľmi šikovne prelomil ľady, odbúral všetok stud i nepríjemné pocity. Opýtal sa ma, prečo som prišiel a urobil rýchlu prehliadku. Hneď po nej ma upokojil, že sa rakoviny obávať nemusím. No súčasne mi vysvetlil, že pravdepodobne budem musieť podstúpiť chirurgický zákrok. Mám varikokélu (kŕčová žila v nadsemenníku), ktorá spôsobuje mierne ťažkosti, a teda je potrebné ju odstrániť. Jeho hlas a spôsob, akým to podal, boli veľmi príjemné a upokojujúce. Dohodli sme sa na ďalšej kontrole, kedy si tiež upresníme aj čas zákroku. Nakoniec mi zaprial pekný deň a poslal ma ešte za sestričkou pre nejaké papiere.

Po príchode domov som si uvedomil, že to nebolo také zlé. Nezažil som veľkú hanbu (či už pred lekárom alebo samým sebou). Diagnostika prebehla rýchlo a bez bolesti. Pochopil som, že slová o tom, že som mladý, pri takýchto veciach strácajú opodstatnenie. Našťastie pre mňa, nejednalo sa o rakovinu semenníkov, ale „len“ o varikokélu. Ak by zvíťazila hanblivosť, tak by som dodnes nevedel, čo mi je. A nakoniec, aj tento spočiatku malý problém by mohol spôsobiť veľké nepríjemnosti. Neriešenie varikokély spôsobuje napríklad neplodnosť u mužov.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Na jednej z barikád (Victor Hugo)

Avšak posolstvo, ktoré som vám chcel týmto príbehom zanechať, je, aby ste prekonali zahanbenie, nevšímavosť alebo lenivosť a rozhodli sa navštíviť urológa. Ak si dohodnete preventívku, nič za to nedáte. Obetujete kúsok svojho času a prehryznete nejaký ten stud, no určite to za to stojí. Pri pátraní po internete som sa dozvedel, že rakovina semenníkov nie je až taká neobvyklá, a áno, postihuje aj pomerne mladých mužov. No pri dostatočne skorom odhalení je toto ochorenie úspešne liečiteľné vo vysokom percente prípadov. Stránka falck.sk uvádza, že pri včasnej diagnostike prežije viac ako 90% mužov. Zradnosť tejto choroby však spočíva v tom, že zanedbávame prvé príznaky, ktoré sa môžu objaviť prevažne vo veku 15 – 39 rokov.

Páni, je čas dočítať tento článok a povedať si, že raz za rok tá 15 minútová návšteva urológa stojí za to. Najlepšie by bolo, aby ste sa tak rozhodli práve teraz a najbližší týždeň skočili za svojím lekárom na prehliadku. Reči typu „Áno, má pravdu. Ale prečo by som mal mať problém práve ja?“ si nechajte vo vrecku na inokedy. Je čas na akciu, čas vyjsť z pasivity a urobiť niečo pre svoje zdravie.

Váš urologický pacient.

 


Korektúra: Jana Lászlóová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *