Dokáže počúvanie hudby zvýšiť vašu produktivitu? 1

Dokáže počúvanie hudby zvýšiť vašu produktivitu?

1Y69ONYCCZ

Dokáže počúvanie hudby zvýšiť vašu produktivitu? Je lepšia klasická hudba alebo elektronická s pravidelným rytmom? A čo tak zvuky kaviarne alebo letného dažďa? Krátka odpoveď: neviem. Dlhšia odpoveď, pravdepodobne to funguje u každého človeka inak.

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

  • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
  • Privátne četovanie
  • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
  • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
  • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
  • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
  • 10% zľava na náš merch
  • Prístup k prémiovým článkom
  • Prístup k prémiovým podcastom

V tomto článku vám neponúknem jednoznačnú odpoveď na to, či počúvať hudbu pri práci alebo nie, pretože takáto jednoduchá odpoveď neexistuje. Sú štúdie, ktoré naznačujú, že napríklad počúvanie Mozarta môže krátkodobo zlepšiť vaše výsledky pri riešení niektorých úloh. Tento efekt má dokonca názov: Mozartov efekt. Na druhej strane, výskumy z Viedenskej univerzity tento efekt popierajú.

Existujú stovky štúdií na tému: Hudba a jej vplyv na nás. Výsledkom je, že univerzálna odpoveď neexistuje. Všetko to závisí od toho, aká hudba, v akej situácii a u akého človeka.

Ok, takže sme v polovici článku a ešte sme sa nič nedozvedeli. Keďže nám veda nepodala jednoznačnú odpoveď, musíme sami prísť na to, čo nám najviac vyhovuje. Tu vám ponúkam niekoľko tipov, ktoré som vyskúšal ja. Niektoré mi vyhovujú viac a niektoré menej.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Chcel by si byť redaktor? Aké sú plusy a mínusy tohto povolania a ako vyzerá bežný deň?

1. Absolútne ticho mi nevyhovuje

Väčšina ľudí, keď sa chce sústrediť, vypne hudbu, zavrie sa do izby a vyhľadáva ticho. Prišiel som na to, že absolútne ticho mi nevyhovuje. V americkom Minneapolise existuje najtichšia miestnosť na svete, v ktorej je tak ticho, že v nej väčšina ľudí má problém ostať.

2. Klasická hudba

Ak nechcem, aby bolo ticho, moja prvá voľba je hudba. Väčšina štúdií odporúča Bacha, ten je však na môj vkus veľmi barokový. Namiesto toho mám momentálne z klasických skladateľov najradšej Fryderyka Chopina.

3. Jedna skladba dookola

Pred nejakým časom som prišiel na zaujímavú radu: počúvať jednu skladbu dookola. Ak počúvam nejaký playlist a za jednou skladbou nasleduje druhá, každá zmena pesničky ma na chvíľu vyruší. Na chvíľu sa do nej započúvam a tento efekt je niekoľkonásobne väčší, ak ide o novú pesničku, ktorú nepoznám. Tento problém rieši počúvanie jednej skladby dookola. Vyskúšajte to. Uvidíte, že po pár opakovaniach sa na hudbu vôbec nesústredíte a bude vám vytvárať len pozadie, ktoré vám pomôže sústrediť sa na to, čo práve robíte.

Skúste si na repeat spustiť napr. Bruce Springsteen – I’m On Fire, Tegan and Sara – I Was A Fool alebo Muse – Madness.

4. Zvuky kaviarne

Podľa iných štúdií nie hudba, ale okolité zvuky sú najlepšie na zvýšenie produktivity. Niet preto divu, že veľa ľudí pracujúcich na voľnej nohe vyhľadáva na prácu kaviarne. Ak sa do kaviarne nemôžete presunúť, môžete skúsiť napr. službu coffitivity.com alebo soundrown.com, vďaka ktorým si do slúchadiel viete pustiť zvuky kaviarne, dažďa či vĺn na mori.

Ako teda zvýšiť vašu produktivitu? Vyskúšajte si, čo funguje pre vás. Ani u mňa to nie je jedno riešenie. Vyššie spomenuté rady striedam podľa chuti. Niekedy sedím v tichu, niekedy si pustím Chopina alebo Bruca Springsteena na repeat a inokedy si sadnem do kaviarne, poprípade pustím kaviareň do slúchadiel. Pri písaní tohoto článku som napríklad počul pieseň I Was A Fool od Tegan and Sara asi 25-krát.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Lekcia od Ernesta Hemingwaya – prečo by ste si mali naplánovať svoj víkend

Čo sa osvedčilo vám?

korektúra: Ivana Badiarová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *