Quo vadis, muzom.sk? 1
Ostatné

Quo vadis, muzom.sk?

CC85D5896A

Je to zaujímavá cesta. Stretávam ľudí, ktorí muzom.sk oceňujú, ale občas sa mi donesie aj správa, že sa z nás ktosi smeje. Niektorí nerozumejú našej snahe premýšľať o mužskom svete. Iní sú rozčarovaní, lebo u nás nenašli rubriku „holá žena týždňa”. Občas dostaneme mail alebo komentár, ktorý nás povzbudí, aby sme sa snažili ďalej. Ale o čo nám vlastne ide? A o čo nám vlastne nejde?

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Kultúra, patriarchát a feminizmus

Niekto by nám mohol mať za zlé, že nerozumieme sociológii a psychológii. Pretože, ak by to bolo inak, dávno by sme vedeli, že mužnosť je iba kultúrny konštrukt. A tiež by sme rozumeli tomu, že rozdiely medzi mužmi  a ženami budú skôr či neskôr úplne zmazané. Pre týchto ľudí sme možno sexisti a obmedzenci, pretože sa prikláňame k istým prvkom tradičného ponímania. ALE mužnosť nerovná sa patriarchát.
Odmietanie tradičnej cesty môže prísť v čase, keď niečo nevládzem, nie som schopný urobiť a cítim nespokojnosť, alebo hanbu. Vtedy som naklonený priznať, že celý koncept je iba vymyslený a ja sa nemusím správať ako chlap. S tým sa ja akosi vnútorne nedokážem zmieriť. Mám pocit, že ženy právom očakávajú od mužov isté „tradičné“ správanie (ochraňovať, zabezpečovať, tvoriť).
Nie je pravdou, že by si muži nevzali a nemali brať pozitíva zo ženského prístupu k životu, ale to nemá znamenať, že zavrhujeme všetko chovanie nám vlastné. Keď vo všeobecnosti pozerám na mužov v spoločnosti, tak nemám pocit, že by „všetko bolo na najlepšej ceste”.

Občas debatím s niekým, kto si myslí, že chceme obnoviť patriarchát. To je hluboké nedorozumnění. Nepatríme do skupiny mužov, ktorí si vynucujú rešpekt silou. Dokonca nepredpokladáme, že každý muž musí mať rešpekt automaticky. Ak poznáte niekoho, kto premýšľa týmto spôsobom, tak si všimnite, ako je v skutočnosti na ženách závislý. Jeho cestu totiž definuje to, ako konajú a premýšľajú ženy. Mužský život sa nemá definovať na základe ženského, ale sám o sebe, resp. v interakcii s inými mužmi. Potom z neho vychádza postoj voči okoliu. S čistým svedomím vieme povedať, že patriarchát je dnes slepou uličkou. Neexistuje nič také, ako stará dobrá doba. Vždy bolo čosi, čo by sme z dnešného pohľadu vylúčili.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako rozvíjať odvahu (2.)

Nie sme ani antifeministi. Antifeminizmus nie je cesta k mužnosti. Tento smer iba hádže zodpovednosť na ženy. Veríme, že silní muži potrebujú silné ženy. Naša existencia je o partnerstve a spolupráci. To, že ženy dokázali odhaliť slabiny „mužskej prirodzenosti”, neznamená, že máme vyliať z vane vodu aj s dieťaťom.

Ako teda?

Sme tu preto, aby sme vytvorili priestor na premýšľanie. Chceme hľadať hodnoty, ktoré sa overili stovkami rokov a sú použiteľné aj v 21. storočí. Nehľadáme ideálneho muža, dokonalého chlapa, najlepšieho drevorubača ani úspešného žraloka. Chceme v sebe objaviť autentického človeka s morálkou, hodnotami a zásadami, ktoré obstoja pod paľbou. Radi by sme pomohli nachádzať veci, ktoré mužov zaujímajú, tešia a skvalitňujú život nie len im samým, ale aj ich okoliu. To znamená, že neveríme na šablóny, ale na rozmanitosť príbehov a pohľadov. Chceme na sebe pracovať a hľadať odpovede na to, ako žiť život práve teraz. Čo dnes znamená ochraňovať, zabezpečovať, tvoriť?

Máme za sebou prvých sto článkov a je to zaujímavá cesta.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO

korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

16 komentárov

  1. Držím palce , články majú hodnotu a sú správnym prístupom k zdravému premýšľaniu o mužskom svete v tejto dobe.

  2. pripájam sa takisto ..pochvaľujem

  3. Aj ja sa pripájam, držím palce. Zaujímavé články, hodnotný obsah. Prosím pokračujte ďalej v tomto.

  4. Ja sa tiež pripájam. Vždy sa teším na nové články. Často ma niečím obohatia a ponúknu iný pohľad na vec, resp. pripomenú hodnoty, ktorých sa chcem držať. Len tak ďalej. Držím palce 🙂

  5. Bola by skoda, keby ste to zavesili na klinec. Vacsinu clankov mam precitanu a pacia sa mi. Zaciatok je najtazsi.

    • Vďaka Matúš za podporu od začiatku. Ideme ďalej a premýšľame skôr o tom, ako robiť ešte viac. Spolu s ďalšími veríme, že tento projekt má šancu na úspech.

  6. Držím palce. Podobný obsah mi na webe chýbal. Články sú zaujímavé a v mnohom inšpirujúce.

  7. Robite vybornu robotu, vdaka. Je to inteligentne, o dolezitej teme, a sucasne aj ludsky velmi zrele, to nie je az tak casto videne. Drzte sa, drzim palce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*