Quo vadis, muzom.sk? 1

Quo vadis, muzom.sk?

CC85D5896A

Je to zaujímavá cesta. Stretávam ľudí, ktorí muzom.sk oceňujú, ale občas sa mi donesie aj správa, že sa z nás ktosi smeje. Niektorí nerozumejú našej snahe premýšľať o mužskom svete. Iní sú rozčarovaní, lebo u nás nenašli rubriku „holá žena týždňa”. Občas dostaneme mail alebo komentár, ktorý nás povzbudí, aby sme sa snažili ďalej. Ale o čo nám vlastne ide? A o čo nám vlastne nejde?

Staň sa členom
A ZÍSKAJ PRÍSTUP K PRÉMIOVÉMU OBSAHU, FÓRAM A ĎALŠÍM CHLAPOM

 • Privátne skupiny len pre členov – či hľadáš inšpiráciu v športe, sile, vzťahoch alebo otcovstve
 • Privátne četovanie
 • Diskusné fóra – zorganizuj chlapov okolo seba, alebo sa pridaj k iným, preberaj všetko, čo ťa trápi a zaujíma, poraď iným
 • Nájdi si chlapov z Mužom.sk vo svojom okolí – vyhľadávanie na mape
 • Prednostné informácie ohľadom organizovaných stretnutí – takto si stále nájdeš miesto na našich častokrát vypredaných spoločných aktivitách
 • Vlastná nástenka a možnosť zdieľať svoje nápady s komunitou
 • 10% zľava na náš merch
 • Prístup k prémiovým článkom
 • Prístup k prémiovým podcastom

Kultúra, patriarchát a feminizmus

Niekto by nám mohol mať za zlé, že nerozumieme sociológii a psychológii. Pretože, ak by to bolo inak, dávno by sme vedeli, že mužnosť je iba kultúrny konštrukt. A tiež by sme rozumeli tomu, že rozdiely medzi mužmi  a ženami budú skôr či neskôr úplne zmazané. Pre týchto ľudí sme možno sexisti a obmedzenci, pretože sa prikláňame k istým prvkom tradičného ponímania. ALE mužnosť nerovná sa patriarchát.
Odmietanie tradičnej cesty môže prísť v čase, keď niečo nevládzem, nie som schopný urobiť a cítim nespokojnosť, alebo hanbu. Vtedy som naklonený priznať, že celý koncept je iba vymyslený a ja sa nemusím správať ako chlap. S tým sa ja akosi vnútorne nedokážem zmieriť. Mám pocit, že ženy právom očakávajú od mužov isté „tradičné“ správanie (ochraňovať, zabezpečovať, tvoriť).
Nie je pravdou, že by si muži nevzali a nemali brať pozitíva zo ženského prístupu k životu, ale to nemá znamenať, že zavrhujeme všetko chovanie nám vlastné. Keď vo všeobecnosti pozerám na mužov v spoločnosti, tak nemám pocit, že by „všetko bolo na najlepšej ceste”.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Bratstvo records 25.

Občas debatím s niekým, kto si myslí, že chceme obnoviť patriarchát. To je hluboké nedorozumnění. Nepatríme do skupiny mužov, ktorí si vynucujú rešpekt silou. Dokonca nepredpokladáme, že každý muž musí mať rešpekt automaticky. Ak poznáte niekoho, kto premýšľa týmto spôsobom, tak si všimnite, ako je v skutočnosti na ženách závislý. Jeho cestu totiž definuje to, ako konajú a premýšľajú ženy. Mužský život sa nemá definovať na základe ženského, ale sám o sebe, resp. v interakcii s inými mužmi. Potom z neho vychádza postoj voči okoliu. S čistým svedomím vieme povedať, že patriarchát je dnes slepou uličkou. Neexistuje nič také, ako stará dobrá doba. Vždy bolo čosi, čo by sme z dnešného pohľadu vylúčili.

Nie sme ani antifeministi. Antifeminizmus nie je cesta k mužnosti. Tento smer iba hádže zodpovednosť na ženy. Veríme, že silní muži potrebujú silné ženy. Naša existencia je o partnerstve a spolupráci. To, že ženy dokázali odhaliť slabiny „mužskej prirodzenosti”, neznamená, že máme vyliať z vane vodu aj s dieťaťom.

Ako teda?

Sme tu preto, aby sme vytvorili priestor na premýšľanie. Chceme hľadať hodnoty, ktoré sa overili stovkami rokov a sú použiteľné aj v 21. storočí. Nehľadáme ideálneho muža, dokonalého chlapa, najlepšieho drevorubača ani úspešného žraloka. Chceme v sebe objaviť autentického človeka s morálkou, hodnotami a zásadami, ktoré obstoja pod paľbou. Radi by sme pomohli nachádzať veci, ktoré mužov zaujímajú, tešia a skvalitňujú život nie len im samým, ale aj ich okoliu. To znamená, že neveríme na šablóny, ale na rozmanitosť príbehov a pohľadov. Chceme na sebe pracovať a hľadať odpovede na to, ako žiť život práve teraz. Čo dnes znamená ochraňovať, zabezpečovať, tvoriť?

Máme za sebou prvých sto článkov a je to zaujímavá cesta.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Otázka za milión

korektúra: Jana Lászlóová
fotografia: stocksnap.io

 

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

16 Comments

 1. Ja sa tiež pripájam. Vždy sa teším na nové články. Často ma niečím obohatia a ponúknu iný pohľad na vec, resp. pripomenú hodnoty, ktorých sa chcem držať. Len tak ďalej. Držím palce 🙂

 2. Robite vybornu robotu, vdaka. Je to inteligentne, o dolezitej teme, a sucasne aj ludsky velmi zrele, to nie je az tak casto videne. Drzte sa, drzim palce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *