Prečo je rada „nasleduj svoju vášeň” zlá, ak hľadáte prácu svojich snov? 1
Kariéra

Prečo je rada „nasleduj svoju vášeň” zlá, ak hľadáte prácu svojich snov?

photo-1433840496881-cbd845929862

Prečo si niektorí ľudia nájdu prácu, v ktorej sú šťastní, no niektorí striedajú jednu za druhou a nikdy nenájdu takú, s ktorou sú spokojní? Je to len o šťastí a náhode? Alebo tí, ktorí vo svojej práci nájdu naplnenie, robia niečo inak?

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 2 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Prečo je rada „nasleduj svoju vášeň” zlá, ak hľadáte prácu svojich snov? 4Prečo je rada „nasleduj svoju vášeň” zlá, ak hľadáte prácu svojich snov? 6Tieto otázky si kládol Cal Newport, odborný asistent na univerzite v Georgetowne, a napísal o tom jednu z najlepších biznis kníh roku 2012: So Good They Can’t Ignore You.

Najčastejšou radou pri hľadaní kariéry snov je rada „nasleduj svoju vášeň”. Zistite, čo vás baví, choďte a robte to. Ale Cal tvrdí opak:

 

„Rada ‚nasleduj svoju vášeň’ je vážne chybná. Nie len, že neopisuje, ako si väčšina ľudí nájde naplňujúcu prácu, ale pre mnohých ľudí táto rada môže dokonca veci ešte zhoršiť. Vedie totižto ku chronickým zmenám prác a krutým pocitom úzkosti, keď sa po nasledovaní tejto rady ľuďom rúcajú sny.”
Cal Newport, So Good They Can’t Ignore You

Prečo je vášeň veľmi nesprávnym ukazovateľom? Na to najprv musíme zistiť, čo robí ľudí v práci spokojnými a šťastnými. Spoločným menovateľom ľudí, ktorí by svoju prácu nemenili za nič na svete, je kontrola. Nie sú to peniaze, ani status, ani prestíž.

„Ak dáte ľuďom viac kontroly nad tým, čo a ako robia, zvýšite ich šťastie, mieru angažovania a pocit naplnenia.”
Cal Newport, So Good They Can’t Ignore You

Kontrola toho, čo, ako a kedy robím, je jedným z najdôležitejších ukazovateľov dobrej a naplňujúcej práce. Nejakým logickým vyústením je, že najväčšiu kontrolu majú podnikatelia a živnostníci. Ale autor knihy nehovorí o nich. Hovorí rovnako aj o zamestnancoch. Ak ste zamestnanec vo firme, ktorá vám dáva kontrolu nad tým, čo robíte, aké technológie a postupy na to použijete, či budete robiť z kancelárie alebo z domu, vaša spokojnosť s vašou prácou sa rapídne zvyšuje.

DARUJ 2% Z DANE MUŽOM.SK:

Takmer desať rokov narúšame komfort mužov a prinášame tak zmenu.

O.z. Mužom.sk je pripravené, s vašou podporou, prinášať možnosti a príležitosti teenagerom aj zrelým mužom v online priestore, aj na živo.

Pomôžte nám osloviť ešte väčší počet mužov svojimi 2% z dane.

VIAC INFO
MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   CO SI ZABALIT NA OBCHODNÍ CESTU

Ale nie je to úplne také jednoduché. Na to, aby ste zvýšili kontrolu nad svojím životom a presvedčili svojho šéfa, že chcete na nový projekt použiť novú technológiu, alebo že ten home office je celkom dobrý nápad a chcete robiť z domu 3 dni do týždňa, musíte ho najprv presvedčiť, že viete, čo robíte. Každý túži po dôležitej a hodnotnej práci. Ale na to najprv vy musíte ponúknuť niečo dôležité a hodnotné.

„Schopnosti sú dôležité. Zistil som, že veci, ktoré robia dobrú prácu dobrou, sú vzácne a hodnotné. Ak ich chcete vo svojom pracovnom živote, musíte na výmenu aj vy ponúknuť niečo vzácne a hodnotné. Inými slovami, musíte byť v niečom dobrý pred tým, ako môžete očakávať dobrú prácu.”
Cal Newport, So Good They Can’t Ignore You

A tu konečne prichádzame k tomu, prečo je rada „nasleduj svoju vášeň” taká chybná. Na to, aby ste mali dobrú prácu, musíte byť vy v niečom dobrý. Najšťastnejší zamestnanci nie sú tí, ktorí nasledujú svoju vášeň, ale tí, ktorí robia to, čo robia už tak dlho, že sa v tom stali dobrí. Podľa autora nejde až tak o to, čo robíte, ale ako to robíte. Dokonca aj také zamestnania, o ktorých by sme na prvý pohľad nepovedali, že môžu byť naplňujúce, sa takými po čase môžu stať. Môžete robiť na štátnom úrade, ale ak tam vydržíte dostatočne dlho a budete tvrdo pracovať, je veľká pravdepodobnosť, že vás povýšia. Budete mať zodpovednosť za ďalších ľudí, budete mať know-how a budú za vami chodiť ľudia po rady. Budete mať väčšiu kontrolu, čo a ako robíte, a kedy si zoberiete dovolenku…

Naopak, ak iba nasledujete svoju vášeň a nemáte nič vzácne a hodnotné, čo by ste ponúkli, dostanete prácu na najnižších priečkach. To je fajn, tam začínajú všetci. Ak vydržíte, získate vedomosti a schopnosti, máte možnosť prepracovať sa ku kariére, ktorá vás bude baviť. Ak však podľa rady „nasleduj svoju vášeň” po krátkom čase zistíte, že síce ste chceli robiť v hudobnom priemysle, ale variť kávu každé ráno Sajfovi vás nenapĺňa a odídete, nikdy si nevybudujete schopnosti, ktoré potom budete môcť vymeniť za lepšiu prácu. Takíto ľudia často striedajú jednu prácu za druhou a nikdy sa neprehupnú cez to počiatočné ťažké obdobie.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Únava nie je niečo, na čo by ste mali byť hrdý

Pracovať tvrdo je dôležitejšie ako to, či máte správnu prácu. Samozrejme, existujú výnimky. Nie každá práca napríklad ponúka možnosti na rast. Tu sú 3 znaky toho, že vaša práca nie je najlepšie miesto na vybudovanie svojej kariéry:

  1. Vaša práca ponúka málo možností, ako sa odlíšiť od ostatných a ako nabrať relevantné schopnosti, ktoré budú vzácne a hodnotné.
  2. Vaša práca sa zameriava na niečo, o čom si myslíte, že je nepotrebné alebo dokonca zlé pre spoločnosť.
  3. Vaša práca vás núti pracovať s ľuďmi, ktorých naozaj nemáte radi.

Na to, aby ste boli vo svojej práci šťastní, nepotrebujete byť nutne podnikatelia alebo digitálni nomádi. Čo ale potrebujete, sú vedomosti a schopnosti, ktoré vás odlíšia od ostatných. Schopnosti, ktoré sú vzácne a hodnotné. Potom vás zamestnávateľ bude ochotný aj adekvátne ohodnotiť. Toto ohodnotenie môže byť v peňažnej forme, vo forme prestíže, ale zo všetkého najdôležitejšia je kontrola. Ľudia, ktorí majú v práci kontrolu nad svojim životom, svoju prácu robia s väčším nadšením.

Takže správny vzorec nevyzerá „vášeň => dobrá práca”, ale „tvrdá práca => nadobudnuté schopnosti => dobrá práca”.


korektúra: Ivana Badiarová

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

4 komentáre

  1. Nie je umenim robit to co ta bavi, ale najst potesenie a zabavu v tom co robis…

    • Veľa ľudí , uverí trendu, že majú ísť za svojím snom čo znamená, že skončia v nejakej “hviezdnej rote”. Zväčša to je taký paradox, ako sa k tomu postaviť. Ostať “pri páse” a snažiť sa nájsť v tom radosť, alebo to risknúť a ísť za svojím snom? Odpoveď asi nie je jednoduchá, ale tento článok naznačuje smer.

  2. Peter, stretla som sa aj s takym argumentom ktory izoluje pracu od vzdelania. Praca ktora je ok zaroven aj poskytuje moznosti na rast a vzdelavanie, ale zaroven vyzaduje cloveka ktory je ochotny sa dalej vzdelavat a nadobudat nove vedomosti. A nepostavi sa k tomu takym sposobom ze dalsie vzdelanie a vyska? A naco…aj taki su, ale bohuzial necitaju tento magazin lebo ma viac ako tri riadky…

    • Kľúčové spojenie bude pravdepodobne “ochota vzdelávať sa ďalej”. Ak sa nám prostredníctvom blogu a takýchto článkov podarí aspoň jemne “nakopnúť” niekoho k premýšľaniu, budeme spokojní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*