Je už mužnosť nepotrebná? 1
|

Je už mužnosť nepotrebná?

VPL2PXFSWM

Pred pár rokmi som čítal knihu (Manhood in the Making, David Gilmore), ktorá skúmala koncept maskulinity v civilizáciách z celého sveta. Autor prišiel na to, že skoro hocikam sa pozrel, ľudia mali rovnaké očakávania od mužov. Muž by mal byť odvážny, ekonomicky úspešný, zodpovedný, štedrý, sexuálne schopný, kreatívny a mal by sa socializovať s inými mužmi.

Workshop
ACT – ZÁKLADY 7 NÁVYKOV SKUTOČNE EFEKTÍVNYCH ĽUDÍ

Už len 4 voľné miesta!

Tento dvojdňový workshop rozvíja vnútornú motiváciu, výkonnosť a efektivitu jednotlivcov, s dôrazom na osobné vedenie. Pamätaj, že vedenie (seba samého) je jedným z cieľov a úloh muža 21.storočia podľa Mužom.sk.

ACT (Act – Active ako akcia, čin, konanie)

Pre koho je seminár určený: Pre mužov, ktorí hľadajú možnosť ďalšieho osobného rastu, mužov s vysokým potenciálom, mužov, ktorí chcú badateľné zlepšenie produktivity a efektivity, mužov, ktorí si chcú nastaviť vnútornú motiváciu, postoje a inšpirovať sa k rozvoju osobnosti.

VIAC INFO

Raz som sa zamýšľal nad pozoruhodnou podobnosťou týchto očakávaní (podobali sa napríklad kultúry ako španielska a horalská z Novej Guinei) a moja priateľka na to skonštatovala: „Našťastie, žijeme už v modernom svete, takže sa môžeme zbaviť celej tejto hlúpej myšlienky.”
Mala pravdu? Je mužnosť zastaralá a hlúpa myšlienka, ktorú by bolo najlepšie vymeniť za nový post-maskulínny ideál, v ktorom už neoceňujeme odvahu, kreativitu alebo staré mužské spôsoby?

Vyzerá to ako ľahká otázka, však? Otoč kvality spomenuté vyššie a spýtaj sa sám seba: Bola by na tom ľudská rasa lepšie, keby bol každý muž nezodpovedný, impotentný a chamtivý zbabelec, ktorý by nebol schopný si udržať prácu alebo priateľa? Môžeme sa snažiť mierne diskutovať o myšlienke mužnosti, ale zbaviť sa jej úplne, to by bolo katastrofálne.
Pozrime sa na to teda hlbšie. A aby sme to skrátili, skúsime sa zamyslieť nad príkladmi z troch rôznych kategórií mužských cností. Cnosti, ktoré môže mať iba muž, cnosti, ktoré môžu mať obe pohlavia a cnosti, ktoré môžu síce obe pohlavia mať, ale sú charakteristicky mužské.

Iba pre mužov: Otcovstvo

Poďme sa pozrieť, ako sú na tom post-maskulínni muži, teda aspoň čo sa týka reprodukcie. Európa a modré štáty* (ako napríklad Greenwich Village) patria medzi bohaté miesta, ktoré, ako niektorí ľudia tvrdia, majú byť budúcnosťou pre náš svet.
Ale budúcnosť im nepatrí. A tu je dôvod. Títo post-mužní muži totiž nevychovávajú veľa detí. A spoločnosť bez otcov nemá budúcnosť, pretože jej členovia umrú bez toho, aby ich niekto nahradil.
Hoci nemáme k dispozícii štatistiky o prirodzenom prírastku pre Greenwich Village,  pre Európu sú dostupné. Padajú. Grécko, napríklad, má priemerný prírastok okolo 1.29. Ak tento trend bude pokračovať, tak každú jednu generáciu sa populácia zmenší o polovicu. Španielsko a Taliansko sú na tom podobne. Budúcnosť nepatrí nikomu. Možno imigrantom, ktorí so sebou prinesú inú perspektívu na otcovstvo. A možno nie a aj oni sa vytratia. Každopádne, tento aspekt post-mužnosti nemá budúcnosť.
Samozrejme, nie každý muž musí byť otcom a umiernenosť má svoje miesto aj v tejto sfére života. Ale ak sa táto mužská cnosť vytratí úplne, tak sa vytratí aj civilizácia.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Ako a prečo napísať svoj osobný manifest

Obe pohlavia: Zodpovednosť

Predstavte si svet, v ktorom chlapi nepreberajú zodpovednosť. Nie sú verní ženám, plodia deti, ale nestarajú sa o ne, majú veľké sny, ale nemajú disciplínu potrebnú na ich realizáciu. Aký by to bol svet?
Po prvé, bol by chudobný. A už teraz existujú časti prvého sveta, ktoré tak fungujú. Sú to chudobné komunity, kde väčšina detí nemá otca (teda aspoň takého, čo by chodil domov), alebo majú sériu otcov, ktorí prídu a odídu. Theodor Dalrymple (Our Culture: What´s left of It, Life at Bottom: the World View that Makes the Underclass) píše o spoločnosti nočných môr v Británii, ktoré takto fungujú. Naneštastie, nejde o fikciu.

Dnešná doba glorifikuje mladosť a „nedospelosť“ (pozri The Sibling Society, od Roberta Blya). Nezáleží na tom, či si z pracovnej vrstvy, alebo či si bohatý, môžeš sa spokojne prestať snažiť urobiť tento svet lepším miestom pre život a odovzdať sa drogám a zábave. Ale prečo by sa mal človek odovzdávať zábave v tomto neperfektnom svete? Prečo by si mal zabiť všetok svoj čas hraním Doty, keď tu sú decká bažiace po ľuďoch, ktorí by sa o nich zaujímali? A keď tu sú problémy, ktoré potrebujú, aby ich niekto riešil? Je život len o tom, aby sme sa my cítili pohodlne?

Samozrejme, zodpovednosť je cnosť, ktorú môže zosobňovať žena rovnako ako muž. Ale spýtaj sa žien vo svojom okolí, či by sa im páčilo, aby muži v ich blízkosti na seba preberali menej zodpovednosti. Keď budú mať dobrú náladu, tak ťa vysmejú. Ak nie, tak ti vyrozprávajú príbeh o tom chlapovi v ich živote, ktorého sa našťastie zbavili. Život je príliš zložitý a ťažký na to, aby si polovica ľudskej rasy mohla dovoliť ostať deckami. Muži musia vyrásť a preberať zodpovednosť.

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   24. Podcast Mužom.sk: Bojovnícka kultúra (?)

Zvlášť pre mužov: Fyzická odvaha

Pod odvahou sa môže myslieť napríklad i odvaha otvoriť svoje vnútro priateľovi alebo svojej vyvolenej (muž vždy potrebuje viac odvahy tohto druhu). Ale existuje aj odvaha čeliť fyzickým nebezpečenstvám. Možno, že práve toto je tá nepotrebná, či zastaralá odvaha, ktorá v našom modernom svete už nemá miesto.
Možno. Ak žiješ v bohatej, civilizovanej krajine, pravdepodobne ťa nikdy nikto neprepadne. Ak nežiješ v oblasti s vysokou kriminalitou, na mieste, kde sa nevyskytujú prírodné katastrofy, na území, kde je niekto iný vojakom, takže ty ním byť nemusíš, na mieste, kde je niekto iný policajtom, takže ty ani ním byť nemusíš, v oblasti, kde je niekto iný požiarnikom, takže to znova ty nemusíš, a ak máš aj poriadnu dávku šťastia, tak nikdy nebudeš musieť byť konfrontovaný s reálnym nebezpečenstvom. Vtedy nebudeš pre svoje prežitie a pre prežitie svojich blízkych potrebovať fyzickú odvahu.
Takže, ak sme naozaj šťastlivci (čo veľa z nás je aj vďaka odvahe iných ľudí), budeme potrebovať túto odvahu len pre:
… nás: máme potrebu čeliť nebezpečenstvu

… našich synov a našich zverencov: oni to tiež potrebujú

… naše vyvolené: ženy chcú chlapov, nie dospievajúcich chlapcov.
Je to paradox. Ženy nechcú chlapov, ktorí majú zvláštnu potrebu zabiť sa na motocykloch, ale zbabelosť im tiež nepripadá atraktívna. Dokonca sa im až bridí (rovnako je to ale i u mužov). Nepoznám veľa mužov, ktorí by povedali: „Myslím si, že žena by mala byť silná a odvážna, aby ochránila chlapa, ktorého miluje.“ A tiež  nepoznám veľa žien, ktoré dúfajú v takýto vzťah.
Na tom však nezáleží. Raz nás šťastie opustí a my budeme potrebovať odvahu čeliť fyzickému nebezpečiu.

Záver

Aby sme to zhrnuli. Prečo potrebujeme mužské cnosti?
Ide to ruka v ruke s tým, kým fyzicky sme. Muži sú väčší a silnejší, a preto to dáva väčší zmysel, aby to boli práve oni, ktorí vykopávajú dvere a zachraňujú ľudí v bezvedomí z horiacej budovy jednoducho len preto, lebo ich budú schopní zodvihnúť (hovorím oni, lebo neviem, či by som ja zodvihol a odniesol 100-kilového chlapa. Ale viem, že existuje kopa mužov, ktorí toho schopní sú.)

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Prečo by mal byť každý muž silný (1.)

Dopĺňa sa to s tým, kým sme mentálne. Napríklad, zamyslite sa nad tým, ako sú úprimní muži a ako sú úprimné ženy. Ženy môžu hovoriť pravdu priamo a prostoreko, ale často sú omnoho jemnejšie, diplomatickejšie a majú silnejšiu „my-sme-jeden-tím“ mentalitu. Muži vedia byť diplomatickí, ale častejšie sú náchylnejší to proste povedať na rovinu. Oba spôsoby sú užitočné. A hoci je dobré pracovať na svojich slabostiach, je taktiež dobré, ba možno i lepšie, pracovať na svojich prednostiach.

Páči sa nám to. Vtáci letia, ryby plávajú a muži robia chlapské veci. Pozrite sa, čo sa deje na fóre tejto stránky, muži sem chodia, aby si užívali reči o chlapských veciach: od robenia BBQ, cez autá, po vŕtačky a robíme to preto, lebo nás to baví. A to stačí.

Páči sa to ženám . Ak mám byť priamy: Ak povieš, že mužnosť je staromódny a otrepaný koncept, asi si to u slečien veľmi nepohoršíš. Ale ak by si sa podľa toho správal – ak by si bol nezodpovedný, impotentný, chamtivý zbabelec, ktorý si nevie udržať prácu, alebo keby si vymenil symboly mužnosti za viac ženský štýl, oveľa príťažlivejším by si sa nestal.
Ale ja si myslím, že najdôležitejším dôvodom, prečo chcieť dosiahnuť tieto cnosti, je to, že sú to cnosti. Byť tým najlepším mužom, akým byť vieš, je výzva. Pravdepodobne sa nám svet nepoďakuje, ak pôjdeme za týmto cieľom. Ale vďaka nie je to, čo chceme. Chceme excelentnosť a dobročinnosť.
*Modré štáty sú štáty, ktoré v USA tradične volia demokratickú stranu.


Korektúra: Jana Lászlóová
Zdroj: artofmanliness.com
Fotografia: stocksnap.io

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

One Comment

  1. Veľká vďaka za tento článok Dominik. Takéto myšlienky má stále presviedčajú, o tom, že mužské vzájomné a povzbudenie a konfrontovanie sa má veľký zmysel. A aby som bol úprimný, tento článok a teda Ty, si ma fakt veľmi povzbudil a nastavil zdrkadlo mojej mužnosti. Ešte raz vďaka a pokračuj v boji o svoju mužskosť 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *