List z Iwo Jima 1
| |

List z Iwo Jima

foxhole

List vojaka jeho synom napísaný v zákopoch Iwo Jima.

Moji milovaní chlapci,
píšem Vám dnes, iba týždeň pred Štedrým dňom, v nádeji, že týchto pár riadov dostanete vo vianočnom čase. V nasledujúcom týždni budú prázdniny a viem si predstaviť, aká to bude zábava, zvlášť, keď viete, že zostáva len pár dní, kým príde Santa Claus. Keby to bolo možné, zliezol by som komínom sám a potichu sa vkradol do pančúch pripravených na darčeky. To by bolo prekvapenie, čo? Užil by som si to ešte viac ako Vy, ale keďže je Váš ocko ďaleko a Santa má jediné soby, ktoré dokážu lietať, obávam sa, že ich budeme musieť nechať Santovi. Okrem toho má príliš veľa miest, kde sa musí zastaviť.

Nedokážem Vám tieto Vianoce dať darček osobne, ale chcem, aby ste vedeli, že na Vás po celý čas myslím a som veľmi hrdý na to, ako pomáhate svojej mame, kým som preč. Viem, že by pre Vás bolo oveľa jednoduchšie, pretože ste zdraví a silní chlapci, aby ste sa hrali a užívali si zábavu po celý čas, ale chcem, aby ste mysleli na mamku, pretože je pre ňu ťažké starať sa o všetko, kým som preč. Viem, že by ste mi tiež chceli dať na Vianoce darček, tak vám poviem, čo by ste mohli urobiť a to bude ten najlepší vianočný darček. Každý deň sa opýtajte mamky, či netreba niekam zájsť a ak bude treba, povedzte „iste mami“ a usmejte sa na ňu. Počas dňa choďte do svojich izieb a poobzerajte sa, či nemáte rozhádzané hračky, alebo či ste nenechali šaty na dlážke, ak áno, pozbierajte ich. Keď je mamka zaneprázdnená upratovaním domu, nenechajte to na ňu samotnú, ale spýtajte sa jej, či môžete pomôcť postrážiť sestričku. Ak by ste pre mňa spravili tieto veci, boli by to najkrajšie darčeky, ktoré mi môžete dať. A ešte, CC, už zješ všetko jedlo ako skutočný chlap?

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Hike the Fatra

Chalani, možno sa čudujete, prečo ľudia bojujú a vedú vojny a prečo musí byť veľa ockov preč a počas Vianoc bojovať, keď by bolo oveľa krajšie, ak by boli doma. To je ťažká otázka. V niektorých krajinách, napríklad v Nemecku a Japonsku, žijú ľudia, akých poznáte Vy aj ja. Tí ľudia by chceli povedať ostatným, čo smú a čo nesmú robiť. Nikto nemá rád, keď mu hovoria, ako by mal žiť svoj život. Ani vám by sa nepáčilo, keby vám nejaký chalan zo susedstva hovoril, kam máte chodiť do kostola, akú školu si máte vybrať, a keby ešte k tomu bil menších alebo slabších chlapcov. Však by sa Vám to nepáčilo? Žiaľ, jediná cesta, ako takého človeka zastaviť, alebo krajiny ako je Nemecko a Japonsko, je bojovať a zvíťaziť… a naučiť ich, že šikanovať iných (lebo to je to, čo robia) je nesprávne a že sa proti tomu postavíme. Čo to znamená pre Vás? Jednoducho chalani, Váš ocko nechce, aby ste niekedy niekoho šikanovali. Chcem, aby ste vždy bojovali proti tým, ktorí sa o to pokúsia.

Chcel by som, aby ste vždy pomáhali menším kamarátom alebo malým chlapcom, ktorí nie sú takí silní ako Vy. Vždy sa podeľte o to, čo máte s ostatnými a nadovšetko, chalani, majte odvahu urobiť veci, ktoré považujete za správne. Nikdy sa nebojte bojovať za dobrú vec. Na to potrebujete silné telo a statočné srdce, nikdy neutekajte pred niekým, koho sa bojíte, ak by ste to spravili, budete sa cítiť zahanbení a neskôr zistíte, že je to omnoho ľahšie ako zostať a bojovať. Ak sa vy, ale aj mnoho iných chlapcov, pokúsite robiť to, čo Vám ocko v tomto liste povedal, možno ľudia v nasledujúcich rokoch nebudú chcieť bojovať a ockovia z celého sveta budú na Vianoce doma, tam, kde patria. Niektorým veciam, o ktorých som hovoril, možno nebudete rozumieť, ale mamka Vám ich vysvetlí ako najlepšie vie…

MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:   Mal to byť voľný pondelok

Veselé Vianoce a šťastný Nový rok… Boh vás žehnaj,

Ocko

Poručík Leonard Smith Isacks Jr. bol zranený v akcii na Iwo Jima 20. februára 1945, zomrel na následky zranení 21. februára 1945.


korektúra: Ivana Badiarová
fotografia: combatart.files.wordpress.com

Ak ti článok pomohol, budeme radi ak nás podporíš zakúpením našich produktov:

Všetky produkty

Ďalšie čítanie...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *